سنگینی فشار تورم بر سفره کم‌درآمدها
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، این گزارش از سنگینی فشار تورم بر سفره کم‌درآمدها حکایت دارد. به‌گونه‌ای که نرخ تورم سالانه در تیرماه امسال به 40.5درصد رسید که در بین دهک‌های مختلف در بازه 38.9درصد برای دهک دهم(ثروتمندترین) تا 44.8درصد برای دهک اول(فقیرترین) نوسان داشته است.
 
افزون بر این محدوده تغییرات تورم سالانه در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بین 54.2درصد برای دهک چهارم تا ششم و 55.9درصد برای دهک اول در جریان بوده است.
 
این در حالی است که کمترین فشار تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات را دهک متوسط ششم به میزان 31.6درصد و بیشترین فشار را دهک ثروتمند دهم به میزان 34.9درصد تحمل کرده است.
 
بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۵.۸ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۴.۴ واحد درصد) ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است.
 
فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش داشته است و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل بدون تغییر است. پیش از این در فروردین ماه سال 98 رشد قیمت خوراکی‌ها تا مرز 84 درصد رفته و تورم نقطه‌ای در کالاهای غیر خوراکی نیز در سطح 37.8 درصد قرار داشته که بیشترین سطوح تورمی را تا قبل از ماه اخیر در این سال‌ها ثبت کرده‌اند.
 
اکنون اما رشد قیمت خوراکی‌ها افزایش شدیدتری پیدا کرده و 2 واحد درصد از ابتدای 98 بالاتر بوده است. این افزایش گویا عاملی شده تا رشد قیمت در دهک‌های پایین‌تر بیش از دهک‌های بالاتر باشد. در خرداد ماه تنها دهک‌های اول و دوم تورم بالای 60 درصد را تجربه کرده بودند.
 
در این ماه تورم نقطه‌ای 60 درصدی به دهک سوم نیز سرایت کرده است.
 
در همین رابطه تورم دهک اول برابر با 66.7 درصد بوده که بیشترین میزان را در بازه سال‌های اخیر داشته است. این شاخص در دهک‌های دوم و سوم نیز فراتر از مرز 60 درصد ثبت شده است. این در حالی است که تورم نقطه‌ای در دهک دهم معادل با 49 درصد رقم خورده و کمترین رشد سالانه را در میان دهک‌های درآمدی جامعه داشته است.
 
بررسی ماهانه رشد قیمت‌ها نیز نشان می‌دهد هنوز سرعت افزایش قیمت‌ها در طبقات کم درآمد بالاتر از پردرآمدتر‌ها بوده است. براساس داده‌ها، تورم ماهانه دهک اول برابر با 5 درصد و تورم دهک دهم معادل با3.9 درصد ثبت شده است.
 
رشد بیشتر قیمت‌ها در طبقات کم‌درآمد در ماه‌های اخیر در حالی رقم خورده که یکی از مبناهای سیاست‌گذاری‌ها توجه بیشتر به قشر کم‌‌درآمد بوده است. مقایسه داده‌های آماری تورم نشان می‌دهد این رشد قیمت در طبقات پایین‌تر به مراتب فاصله بیشتری را با پردرآمدها ثبت کرده است.
 
پاسخ بانک مرکزی به انتقادها
 
 داده‌های تازه از شرایط تورمی در دهک‌های درآمدی در حالی با هشدارهای کارشناسی نسبت به عواقب گرانی‌ها در کشور همراه شده که بانک مرکزی در تازه‌ترین واکنش به این انتقادها و هشدارها بر «تخلیه اثر تورمی حذف یارانه‌ها از کالای اساسی» تکیه کرده و می‌گوید «اکنون مولفه‌های پولی مهم‌ترین عامل باقیمانده تورم در کشور هستند. نقدینگی و به ویژه پایه پولی در شرایط فعلی اقتصاد ایران، عامل عمده تورم بالای فعلی هستند که کنترل آنها، کاهش تورم در ماه‌های آینده را تضمین می‌کند.»
 
بانک مرکزی همچنین کند شدن سرعت رشد پایه پولی در ماه‌های اخیر را از جمله نشانه‌های «توفیق دولت در مسیر کنترل تورم در ماه‌های آینده» عنوان کرده و افزوده است: کاهش سرعت رشد پایه پولی از ۹.۲ درصد در سه ماهه ابتدایی سال گذشته به ۶ درصد در سه‌‌ماهه ابتدایی سال جاری، جدیدترین شاهد از میسر صحیح دولت در کنترل تورم است.