افزایش بی سابقه تورم جهانی
به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، محمود محی الدین، فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد به اجلاس جهانی داووس گفت: انتظارات براین است که به دلیل جنگ روسیه واوکراین روند تورم به صورت بی سابقه‌ای افزایش یابد.
 
محی‌الدین در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس، افزود: بحران‌هایی که کشورها از سال ۲۰۲۰ تجربه می‌کنند، بر رشد و نرخ تورم تأثیر گذاشته است.
 
محی الدین توضیح داد که پس از تحولات اخیر در اوکراین، به دلیل وابستگی به نفت و محصولات غذایی، به ویژه گندم، از روسیه و اوکراین، مسائل اقتصادی بدتر شده است.
 
وی گفت: قبل از بحران به دلیل زنجیره تأمین، نگرانی از رکود تورمی وجود داشت، اما برخی اقدامات انجام شده برای مقابله با تورم تأثیرات منفی بر نرخ تورم دارد.
 
فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: در کشورهای عربی حتی اگر ارزهای ما به هم مرتبط باشند، درمان تورم نمی‌تواند از طریق افزایش بهره یا سیاست‌های پولی صورت گیرد، بلکه باید با تدابیری از طریق سیاست‌های مالی همراه باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: این اقدامات شامل افزایش درآمد و ایجاد فرصت‌های شغلی است که برخلاف آنچه در کشورهای توسعه یافته اتفاق می‌افتد یا تأثیر افزایش نرخ سود بیشتر است.