نبض بازارها چگونه می زند؟
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،اطلاعات مرکز آمار نشان می ‌دهد اگرچه نرخ تورم سالانه در فروردین امسال با اندکی کاهش به 39.2درصد رسیده، اما شیب تورم ماهانه با رشد زیادی مواجه و دست‌کم 2.5برابر شده است. هنوز مرکز آمار محاسبات مربوط به تورم اردیبهشت‌ ماه را منتشر نکرده، اما داده‌های میدانی و همچنین واقعیت ناشی از رشد اقلام خوراکی، پس از حذف ارز ترجیحی، نشان می‌دهد احتمالا شیب منحنی نرخ تورم در اردیبهشت‌ماه نیز صعودی خواهد بود. این موضوع به انتظارات تورمی دامن زده و احتمالا به جا به‌ جایی نقدینگی در بین بازارها منجر شده است.
 
آمار‌ها نشان می ‌دهد در میان بازارهای دارایی، بیشترین رشد قیمت از ابتدای سال ‌جاری تاکنون، مربوط به سکه طرح جدید بوده است. قیمت هر قطعه سکه طرح جدید در 2ماه گذشته با 2میلیون ‌و70 هزار تومان افزایش از 12میلیون ‌و300هزار تومان به 14میلیون‌ و370هزار تومان رسیده است. قیمت هر سکه طرح جدید در این مدت 16.83درصد افزایش یافته است. هر سکه طرح قدیم نیز در طول 2ماه گذشته با 15.42درصد افزایش از 12میلیون تومان به 13میلیون ‌و85هزار تومان رسیده است. همچنین در 2ماه نخست سال ‌جاری قیمت هر مثقال طلای آب شده و هر گرم طلای 18عیار 12.63 درصد افزایش یافته است؛ به‌ طوری که در آخرین روز اردیبهشت‌ ماه قیمت هر مثقال طلا به 6 میلیون ‌و30 هزار تومان و هر گرم طلای 18عیار به یک‌میلیون ‌و385هزار تومان رسید. قیمت طلای آب شده از اول سال تاکنون 673 هزار تومان گران شده است.
 
در این بین طبق آمارهای موجود بعد از بازار مبادلات سکه، بورس دومین بازار پربازده بوده است. این داده‌ها بیانگر آن است که شاخص کل بورس تهران از اول سال تاکنون 15.5درصد رشد کرده که بیشتر از بازده سایر بازارها ازجمله دلار است. نکته قابل توجه این است که در همین مدت شاخص کل هم‌ وزن که نماگر مهمی برای بازار سرمایه تلقی می‌شود 26.4درصد افزایش یافته است. این میزان رشد حتی از میزان افزایش قیمت سکه هم بیشتر است. آمار‌ها همچنین نشان می‌دهد میزان رشد شاخص بورس با میزان رشد قیمت دلار تناسب و همگرایی زیادی داشته است. قیمت هر دلار آمریکا از اول سال تاکنون با 4هزار تومان رشد، 15درصد افزایش یافته و به 30هزارو500 تومان رسیده است. قیمت هر یورو هم از ابتدای سال تاکنون 10درصد افزایش یافته است.
 
اما برخلاف بازار طلا و سکه، بورس و دلار به نظر می رسد که بازار مسکن هنوز آن چنان که باتوجه به فصل جابه جایی مسکن پیش بینی می شد رشد نکرده است و همچنان بازار در رکود به سر می برد.
 
با وجود رشد اغلب بازارها از ابتدای سال تاکنون میزان رشد قیمت مسکن کمتر از سایر بازار‌ها بوده و در این مدت بازار املاک فقط 2.5درصد رشد کرده است. به‌ نظر می‌رسد شکاف زیادی که بین قدرت خرید و قیمت مسکن ایجاد شده به کاهش تقاضا برای خرید مسکن منجر شده است. در طول 2ماه امسال قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به صورت میانگین با 880 هزار تومان افزایش به محدوده 36میلیون تومان رسیده است.