شاخص بورس تهران ۲۵۸۶ واحد رشد کرد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی قرار گرفت بگونه‌ای که در ابتدا با ریزش شاخص همراه شد اما بعد از آن روند رو به رشد به خود گرفت و در پایان معاملات با افزایش 2586 واحد به رقم یک میلیون و 507 هزار و 301 واحد رسید.
 
همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با رشد 3 هزار و 110 واحد به رقم 405 هزار و 515 واحد رسید، ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 996 هزار میلیارد تومان رسید.
 
معامله‌گران امروز بیش از 10 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 535 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 382 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
 
امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 0.17 درصد رشد کردند این دو شاخص با معیار هموزن 0.77 درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور در حد 0.3 درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس 0.12 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.54 درصد رشد کرد.
 
امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، فولاد مبارکه، گروه مپنا و ملی‌ مس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و از سوی دیگر نمادهای سرمایه‌گذاری امید و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود با جای گذاشتند.
 
در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با رشد 81 درصد به رقم 20 هزار و 827 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 142 هزار میلیارد تومان رسید.
 
ارزش بازار پایه فرابورس هم 352 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 3.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 287 هزار فقره معامله و به ارزش 93 هزار و 688 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
 
البته لازم به یادآوری است امروز دوشنبه بانک‌های کشور در قالب عملیات بازار باز به خرید و فروش اوراق بدهی بانک مرکزی می‌پردازند به‌گونه‌ای که امروز بیش از یک میلیارد اوراق بانک مرکزی در قالب 140 نوبت معامله و به ارزش 91 هزار و 333 میلیارد تومان داد و ستد شد که این معاملات بین شبکه بانکی صورت می‌گیرد و ارقام آن صرفاً در معاملات فرابورس درج می‌شود وگرنه در فرابورس معاملات سهام امروز بیش از 2.6 میلیارد سهام و اوراق مالی به ارزش 1530 میلیارد تومان داد و ستد شده است.
امروز نمادهای مالی سپهر صادرات، برق دماوند، هلدینگ میراث فرهنگی، پتروشیمی تندگویان و توسعه مسیر برق گیلان ، بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای پلیمر آریاساسول و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
 
همچنین بر اساس اطلاعیه بورس فردا عرضه اولیه سهام شرکت انتقال داده‌های آسیاتک در بورس انجام می‌شود که بر اساس آن 15 درصد از سهام این شرکت به تعداد 300 میلیون سهم در قالب 593 شرکت بورس عرضه اولیه می‌شوند.
 
سرمایه‌گذاری در بورس یک فرآیند بلندمدت و همراه با ریسک و نوسان است بنابراین اولاً باید از محل پس‌انداز صورت گیرد ثانیاً با مطالعه، تحلیل و مشورت با افراد کارشناس انجام شود و کارشناسان توصیه کرده‌اند تازه‌واردان به سرمایه‌گذاری در بورس از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت ابتدا وارد شوند.
 
بازار سرمایه یکی از کارکردهایش تأمین منابع مالی برای شرکت‌ها و دولت به شمار می‌رود، البته هنوز سهم بازار سرمایه از تأمین مالی به حدود 10 درصد بیشتر نمی‌رسد.