ETFهای سودساز؛ سرمشق سهامداران
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)"نیما میرزایی"، کارشناس بازار سرمایه به افت شاخص‌ها در این روزها اشاره کرد و به سنا گفت: معاملات بازار سهام پیرو روند هفته های اخیر در مسیر نوسانی قرار گرفته است و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که این روند طی یک ماه آینده نیز ادامه‌دار باشد.
 
وی به عوامل تاثیرگذار بر ایجاد روند نوسانی معاملات بورس تاکید کرد و اظهار داشت: دلیل اصلی چنین اتفاقی در بازار نیز بلاتکلیفی و نبود چشم انداز مشخص در خصوص متغیرهای اثرگذار بر سودآوری شرکت‌ها و روند معاملاتی آنها است.
 
میرزایی خاطرنشان کرد: احتمال تغییر در نرخ‌های ارز، بهره، سوخت و خوراک واحدها از جمله عوامل اثرگذار بر روند معاملاتی بازار سرمایه است که البته پیش‌بینی‌پذیر کردن این مسایل محدود به یک وزارت خانه نیست و متأسفانه تا کنون اقدامات منسجمی در این خصوص صورت نگرفته است.
 
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به‌تازگی اطلاعاتی درخصوص میزان فروش اوراق تا پایان سال منتشر و این اتفاق باعث شد تا یکی از عوامل تاثیرگذار بر معاملات بورس برای سهامداران شفاف‌سازی شود.
 
وی افزود: در وضعیت فعلی شاهد کوچ نقدینگی از بازار سرمایه به بازار پول به امید دریافت سود ثابت حدود ۲۰ درصدی هستیم که ممکن است در شرایط تورمی این عدد با افزایش همراه شود.
 
به گفته میرزایی، همچنین در این میان بخشی از سرمایه‌ها نیز به امید سودهای اغواگرایانه به سمت رمز ارزها پیش رفته‌اند که بارها کارشناسان نسبت به پرریسک بودن این بازار و نیز ضرر و زیان های احتمالی هشدارهایی را به سرمایه‌گذاران داده‌اند.
 
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اینگونه روش‌های سرمایه‌گذاری برای اهالی بازار سرمایه جذاب نخواهند بود و نمی توان از آن‌ها به عنوان راه حل بهینه در راستای کسب سودهای کلان یاد کرد.
 
‌ وی به سهامداران توصیه کرد: بهتر است سرمایه گذاران استفاده از صندوق‌های موفق ETF بورسی را سرلوحه تصمیم‌گیری‌های خود برای سرمایه گذاری در بورس قرار دهند؛ زیرا بسیاری از این صندوق ها نسبت به یک‌سال گذشته و با وجود ریزش بورس به بازدهی بیش از ۳۰ درصدی دست پیدا کرده اند.
 
میرزایی با بیان اینکه انتظار می‌رود کام سهامداران در بلندمدت و با بازگشت شاخص بورس به مسیر صعودی شیرین شود، گفت: بهتر است افرادی که از تجربه زیادی برای سرمایه گذاری در بورس برخوردارند به سمت سهام سودساز و بنیادی مناسب پیش بروند تا از این طریق قادر به کسب بازدهی‌های کلان از این بازار باشند.
 
این کارشناس بازار سرمایه گفت: روند بلندمدت معاملات بورس نشان داده است که با توجه به وجود تورم، رشد پرشتاب دلار در کشور، سهام شرکت های بزرگ مامن مناسبی برای سرمایه گذاری پربازده خواهند بود و می توانند توسط سرمایه گذاران هوشمند، متخصص و البته صبور مورد توجه قرار بگیرد.
 
وی به ارزندگی سهام شرکت‌های بورسی برای سرمایه گذاری تاکید کرد و گفت: وضعیت سودسازی و p/e شرکت ها به نقطه جذابی برای سرمایه گذاری رسیده اما ماهیت بازارسرمایه بیانگر آن است که ممکن است قیمت سهام شرکت‌ها با اصلاحی بیشتر همراه باشند و نمی‌توان با قطعیت کف سهام را در محدوده فعلی تعیین کرد.
 
 میرزایی اظهار داشت: اکنون اکثر سهام شرکت‌هایی که با بنیاد قوی همراه هستند به محدوده جذابی برای سرمایه گذاری رسیده‌اند و اینگونه سهم‌ها در میان مدت و بلندمدت صعودی و پر بازده خواهند بود.
 
این کارشناس بازار سرمایه آینده معاملات بورس را مورد پیش بینی قرار داد و گفت: به نظر می رسد بازار سرمایه در چهار ماه باقیمانده سال بتواند بالاتر از نقطه فعلی به روند خود ادامه دهد و به کانال یک میلیون و ٦٠٠ هزار واحد دست پیدا کند اما دیگر برای بازار انتظار رشدهای هیجانی و نیز  ریزش سنگین متصور نخواهیم بود.