سکه سرمایه گذاری امنی است؟
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،هفته جاری، هفته ای پرنوسان برای بازار سکه بود. قیمت جهانی طلا به بیش از دو هزار دلار رسید و با نوسان قیمت ارز، بازار سکه و طلا در ایران به تحولات سریع دچار شد. قیمت ها روز به روز کاهش یافت و از روز بعد دوباره با افزیاش قیمت جهانی طلا و دلار، بازار خود را بالا کشید. دیشب با اعلام خبر انجام واکسیناسیون کرونا در روسیه، قیمت انس جهانی طلا کاهش پیدا کرد. علاوه بر این با بالا رفتن ارزش شاخص دلار در بازارهای بین المللی، قیمت جهانی طلا به کمتر از یک هزار و 900 دلار رسید یعنی به 120 دلار کاهش یافت. امروز صبح هم قیمت جهانی طلا به یک هزار و 877 دلار در هر انس رسید و تا زمان انجام این مصاحبه یعنی ساعت 12، قیمت انس جهانی طلا به بالای یک  هزار و 900 دلار رسیده است یعنی یک هزار و 920 دلار.
 
نوسانات جهانی طلا در 12 ساعت گذشته قیمت سکه را کاهش داد. اکنون قیمت سکه طرح قدیم 10 میلیون تومان، قیمت سکه امامی 10 میلیون و 450 هزار تومان، نیم سکه 5 میلیون و 250 هزار تومان، ربع سکه 2 میلیون و 950 هزار تومان، سکه یک گرمی، یک میلیون و 600 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار، یک میلیون و 15 هزار تومان است.
 
در روز گذشته هم چنین قیمت بعضی قطعات سکه مثل ربع سکه و نیم سکه در بازار داخل افزایش داشت که بیشتر به دلیل نزدیک شدن به ایام محرم و افزایش عقد و ازدواج است. به طور معمول در آستانه این ایام، تقاضا برای این قطعات سکه افزایش پیدا می کند.
 
باتوجه به احتمال رشد قیمت جهانی طلا، بسیاری از تحلیل ها این بازار را به عنوان بازار سرمایه گذاری امن در داخل معرفی می کنند. اما باید توجه کرد که رشد قیمت جهانی طلا بیش از هرچیز منوط به تغییر شرایط جهان در رابطه با همه گیری کروناست. ادامه شرایط کنونی جهان و سازگاری آن با کرونا می تواند به رشد منفی اقتصاد جهان دامن بزند. در مقابل ممکن است با واکسیناسیون سراسری در جهان، روند دیگری برای اقتصاد جهان رقم بخورد که هر دوی این شرایط، اثرات مختلفی بر قیمت جهانی طلا دارد.