طرح پیشنهادی جامعه‌ حسابداران برای راهبری شرکتی به وزارت اقتصاد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،سید محمد علوی، دبیر کل جامعه حسابداران رسمی ایران، از ارائه مدل پیشنهادی جامعه‌ حسابداران رسمی برای راهبری شرکتی به وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: نتایج مطالعات و بررسی‌های تفصیلی جامعه‌ حسابداران رسمی ایران در خصوص مدل قابل‌انطباق راهبری شرکتی corporate governance در شرکت‌های بزرگ و متوسط به وزارت امور اقتصاد و دارایی، اعضای شورای‌عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد.
 
وی با بیان اینکه مدل پیشنهادی جامعه‌ حسابداران رسمی با توجه به اهمیت بحث مبارزه با فساد و ضرورت ارائه راه‌های منطقی برای راهبری شرکتی ارائه شده ، افزود: هدف از انجام این مطالعات در جامعه‌ حسابداران رسمی تاکید بر رسالت حسابداران رسمی در ارتقای شفافیت مالی و سالم‌سازی فضای کسب‌وکار در کشور بوده است.
 
به گفته علوی، در شرایط کنونی و معضل گسترش فساد مالی و اداری موضوع سالم سازی فضای کسب و کار اهمیتی مبرم یافته است. این مطالعات حاصل بررسی مبانی نظری راهبری شرکتی، بررسی تجارب جهانی در این زمینه و ارزیابی بسترهای قانونی و مقرراتی ایران به منظور طراحی مدل قابل انطباق با ایران است.
 
وی با اشاره به جزییات این مدل عنوان کرد: در این مدل، آیین‌نامه‌ پیشنهادی نظام راهبری شرکتی، چارچوب نمونه گزارش سالانه راهبری شرکتی و نیز چک‌لیست ارزیابی چارچوب راهبری شرکتی ارائه شده است.
 
این مطالعات شامل مطالعه تطبیقی شناسایی مولفه‌های راهبری شرکتی، مولفه‌های راهبری شرکتی در ایران وآسیب‌شناسی چارچوب راهبری شرکتی بورس اوراق بهادار، مولفه‌های راهبری شرکتی در بخش عمومی و دستورالعمل پیشنهادی استقرار راهبری شرکتی برای شرکت‏های دولتی است.
 
به گزارش فارس ،دبیر کل جامعه حسابداران رسمی ایران هدف از طراحی و استقرار نظام راهبری شرکتی را افزایش پاسخگویی به ذی‌نفعان، جلب اعتماد سرمایه‏ گذاران با استیفای حقوق آنان، ارتقای شفافیت و انصاف و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی عنوان کرد و افزود: علاوه بر این  استقرار نظام راهبری شرکتی با کاهش ریسک سازمان، جذب و تخصیص بهینه‌‌ منابع و افزایش کارایی عملیاتی سبب رشد سرمایه ‏گذاری پایدار و تداوم فعالیت آن در بلند مدت خواهد شد.