RSS
امروز یکشنبه ، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

قدرت نمایی طلا در دوران کرونا

توضیحات بانک مرکزی درخصوص «حجم و رشد نقدینگی»

جهش تولید با بهره‌برداری از معادن مس در آلو و دره زار

تقویت انگیزه های سرمایه گذاری در بازار سهام

سهام عدالتتان را نفروشید

تغییر نشانی ورود به اینترنت بانک سینا

ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی

واکنش منفعلانه بانک مرکزی به تخلفات بانکی

۱۴ سوال متداول درباره احراز هویت غیرحضوری سجام

ارائه بسته‌های حمایتی به اقشار نیازمند تا پایان سال ادامه می‌یابد

رکورد شاخص بورس شکست

قیمت جدید سیمان تعیین تکلیف می‌شود

بورس، گوی سبقت را از بازار ارز و طلا می‌رباید

تشریح وضعیت منابع آبی تهران و نگرانی های تأمین

خدمات رسانی سامانه های الکترونیک بانک شهر به مردم خوزستان

هزینه دریافت وام مسکن افزایش یافت

گردونه ایران‌خودرو برای ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر متقاضی چرخید

رشد بالای سبد سهام عدالت در ۳ ماه اخیر

شمارش معکوس برای پیش فروش متری مسکن در بورس کالا

افزایش ۳۴۹ درصدی ارزش بازار در اردیبهشت ۹۹

طلا در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ رکورد می زند

بانک‌ها از ورود به عرصه ساخت و ساز املاک مسکونی و تجاری منع شده‌اند

کرونا ۴درصد بیمه‌شدگان تهران را بیکار کرد

چالش‌های اصلی اقتصاد کشور چیست؟

مؤسسات خیریه مشمول مالیات بر درآمد می شوند

وعده خرید ارز صادراتی به نرخ آزاد محقق نشد

۱۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۹/۶کد خبر: 82078
ایستانیوز:نایب رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: در روز ملی صادرات به صادرکنندگان اعلام شد که بانک‌ها ارزهای صادراتی را به نرخ آزاد از صادرکنندگان خریداری خواهند کرد اما این وعده تاکنون اجرا نشده و ابلاغیه‌ای از بانک مرکزی برای بانک‌های عامل صادر نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)،محمد لاهوتی اظهار کرد: با توجه به قوانین موجود بانک مرکزی و نبود امکان خرید ارز صادراتی با نرخ بازار آزاد از یکطرف و نبود امکان فروش ارز صادراتی با نرخ بانکی از اواسط سال 1390 که باعث رسوب ارز صادرکنندگان در حساب‌هایشان شده بود، بنا براعلام معاون اول رییس جمهور در روز ملی صادرات قرار شد بانک ها ارز صادر کنندگان را به نرخ آزاد خریداری کنند اما هنوز این موضوع اجرایی نشده است.
رکود ارز حاصل از صادرات در حساب صادرکنندگان در دو سال اخیر
وی افزود: ارزهایی حدود سه سال پیش وارد سیستم بانکی شد که این موضوع قبل از تحریم بانک مرکزی بود و این ارزها را بانک مرکزی نمی‌توانست بیشتر از نرخ مصوبی که در بودجه تعیین شده بود خریداری کند؛ بنابراین صادرکنندگان متضرر می شدند و به دلیل عدم فروش و نبود امکان حواله و فروش به واردکنندگان این ارزها تا کنون در حساب صادرکنندگان راکد مانده است.
لاهوتی در عین حال بیان کرد: در حال حاضر و با توجه به شرایط موجود، صادرکنندگان به روش‌های خاصی ارزها را به صورت قطره چکانی یا مویرگی وارد سیستم داخلی اقتصاد می کنند که البته با مشکلات فراوانی نیز مواجه هستنند ولی به هر حال با دور زدن تحریم ها، ارزهای صادراتی جهت واردات توسط صادرکننده به واردکننده واگذار می‌شود.
ارز صادرکنندگان به سیستم واردات تزریق شده است
نایب رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: با نگاهی به میزان فروش ارز و صادرات و واردات مشخص می‌شود ارز صادرکنندگان به سیستم واردات تزریق شده و این به این معنی است که صادرکننده ارز خود را وارد سیستم اقتصادی کرده ولی به دلیل تحریم در سیستم بانکی، ارز صادرکنندگان مستقیما وارد سیستم بانکی نشده است.
شرایط ورود ارز صادرکنندگان به بانک ها به صورت رسمی وجود ندارد
به گفته لاهوتی شرایط ورود ارز صادرکنندگان به بانک‌ها به صورت رسمی وجود ندارد که البته این به آن معنا نیست که ارز صادراتی به سیستم بانکی وارد نشده است.
وی در ادامه با بیان اینکه طبق اعلام وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در سال 1391 میزان تزریق ارز صادراتی به سیستم اقتصادی کشور برای واردات بالغ بر ۷۰ درصد بوده است، توضیح داد: اینکه بعضی از افراد اعلام می‌کنند ارز صادراتی وارد سیستم اقتصادی نشده حرف درستی نیست. چون از یک‌ طرف صادر کنندگان جهت ادامه تولید و صادرات نیازمند فروش ارز به وارد کننده و تبدیل به ریال جهت ادامه فعالیت اقتصادی خود هستنند و از طرف دیگر آمارهای بانک مرکزی و میزان تخصیص ارز وارداتی نسبت به واردات، موید تزریق ارز صادراتی به اقتصاد کشور بوده است
آزموده را دوباره آزمودن خطاست
نایب رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران به ایسنا  گفت: ضمنا نباید فراموش کنیم در اواخر دولت قبل با استناد به چنین مطالبی و اخذ تعهد نامه ارزی از صادرکنندگان چه چالش بزرگی برای صادرات کشور اتفاق افتاد که نهایتا در دولت تدبیر و امید بعد از ۱۸ ماه کلیه دستورالعمل های قبلی لغو شد، لذا آزموده را دوباره آزمودن خطاست.


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:ارز صادراتی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *