RSS
امروز یکشنبه ، ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
آخرین اخبار

سود خالص بانک سینا از ۱۸ هزار میلیارد ریال فراتر رفت

اهدای نشان عالی مدیریت خلاق به بانک مسکن

وام بدون چک،سفته و کسر از حقوق بانک ملی

شروط جدید انعقاد قراردادهای بانکی ابلاغ شد

بانک کشاورزی ۲۵۰ همت برای کشاورزان کنار گذاشت

قیمت “نات‌کوین” به ۱ دلار می‌رسد؟

رشد سودآوری بانک صادرات

۶۰۰.۰۰۰ عروس و داماد از شعب سپهری وام ازدواج گرفتند

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی اعلام شد

هشدار مهم به مالکان مسکن

بالاخره تکلیف واردات آیفون معلوم شد

راه میانبر برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو

صدور شناسه یکتا تحت نظارت بانک مرکزی

موسسه ملل به پرداخت وام فرزندآوری سرعت داد

کدام شهرها بیشترین سپرده بانکی را دارند؟

ارزش جهانی پول ایران از ۳۰۰سال پیش تا امروز

تغییر شیوه در اجرای طرح کالابرگ الکترونیک +جزئیات

پیش بینی بورس؛ نگرانی از چهارده ، رهاشدگی در سیزده

نفت را خیرات نکنید

نرخ بهره بین بانکی کاهش یافت

ارتقای خدمات دیجیتال بانک مسکن برای رفاه حال مشتریان

هر ایرانی چقدر تراکنش دارد؟

قیمت اولیه همستر کامبت مشخص شد

زیان انباشته تعدادی از شرکت های بانک آینده

دریافت وام بانک سرمایه با سود ۴ درصد

دلایل افزایش نرخ اوراق اخزا

۱۸:۱۸ - ۱۴۰۳/۳/۲۱کد خبر: 362484
ایستانیوز:میثم فدایی، مدیر عامل سابق فرابورس با اشاره به ۳ اقدام مهم سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه کنترل نرخ اسناد خزانه اعلام کرد: بانک مرکزی باید از طریق بازارگردانی مناسب اسناد خزانه، نسبت به کنترل نرخ بهره بدون ریسک این اوراق اقدام کند.
میثم فدایی در گفت‌وگو با سنا، به کاهش نرخ اوراق اسناد خزانه اسلامی و تاثیر آن در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و گفت: نرخ بهره بدون ریسک به عنوان یکی از متغیرهای اصلی در اقتصاد، بر بازارهای مختلف به خصوص بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود.
 
وی، نرخ سود اسناد خزانه را یکی از نشانگرهای مهم در اقتصاد کشور دانست و گفت: اسناد خزانه منتشر شده در بازار سرمایه توسط دولت، به عنوان طلب پیمانکاران پرداخت می‌شود که این اتفاق دارای کارکردی مشابه اسناد خزانه در اقتصادهای متعارف است.
 
فدایی با اعلام این که این اوراق کوتاه‌مدت بوده و کشف نرخ آن در بازار بر اساس عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد، افزود: به دلیل وجود بندهای مختلف در بودجه، طی ۲ ماه گذشته شاهد انتشار حجم زیادی از این اوراق در بازار سرمایه بودیم.
 
مدیر عامل تامین سرمایه دماوند معتقد است که حجم بالای انتشار و تخصیص اسناد خزانه منجر به افزایش شدید نرخ این اوراق در اقتصاد شد.
 
وی به همراهی افزایش نرخ اوراق اخزا با نرخ بازده مورد انتظار بازار سهام تاکید کرد و اظهار داشت: وجود یک ابزار مالی بدون ریسک و در مقابل آن یک ابزار با ریسک متوسط مانند بازار سرمایه سبب افزایش نرخ بهره بدون ریسک و انتظار از ابزارهای پرریسک می‌شود.
 
فدایی با بیان این که عرضه حجم زیادی از اسناد خزانه در بازار با رشد نرخ اوراق خزانه در اقتصاد همراه شد، گفت: به دنبال چنین اتفاقی، بسیاری از سرمایه‌گذاران نسبت به خروج سرمایه‌های خود از بازار اقدام کرده و به سمت سرمایه‌گذاری در اوراق با سررسید کمتر از یک سال و با نرخ قابل توجه پیش رفتند.
 
مدیر عامل سابق فرابورس به ۳ اقدام سازمان بورس برای کنترل نرخ اسناد خزانه در اقتصاد اشاره کرد و گفت: نخستین اقدام سازمان بورس کنترل اسناد خزانه بود که این موضوع کاهش عرضه چشمگیر اسناد خزانه در بازار سرمایه و تعدیل انتظار فعالان بازار از عرضه گسترده اسناد خزانه را به همراه داشت.
 
وی با تاکید بر دیگر اقدام سازمان بورس در زمینه کنترل نرخ اسناد خزانه اعلام کرد: این سازمان اقدام به افزایش کنترل‌ در معاملات اسناد خزانه و معامله اسناد خزانه با نرخ‌های متعادل کرد.
 
تشدید نظارت سازمان بورس بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 
فدایی ادامه داد: در کنار این اقدامات، تشدید مسایل نظارتی بر روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث افزایش تقاضای این نوع اوراق و خرید این اوراق‌ها توسط صندوق‌ها شد.
 
به گفته مدیر عامل تامین سرمایه دماوند، به دنبال انجام چنین اقداماتی شاهد ثبات نرخ اوراق بر روی عدد ۳۴.۵ درصد و به مراتب اثر مثبت آن بر روی بازار سهام خواهیم بود.
 
وی در پایان به وظیفه بانک مرکزی در زمینه نرخ اخزا اشاره کرد و گفت: نرخ بهره بدون ریسک اوراق اخزا به عنوان یکی از متغیرهای اصلی در اقتصاد کشور تلقی می‌شود، بنابراین بانک مرکزی باید از طریق بازارگردانی مناسب اسناد خزانه، نسبت به اقدام به کنترل نرخ بهره بدون ریسک این اوراق اقدام کند.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *