RSS
امروز یکشنبه ، ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
آخرین اخبار

سود خالص بانک سینا از ۱۸ هزار میلیارد ریال فراتر رفت

اهدای نشان عالی مدیریت خلاق به بانک مسکن

وام بدون چک،سفته و کسر از حقوق بانک ملی

شروط جدید انعقاد قراردادهای بانکی ابلاغ شد

بانک کشاورزی ۲۵۰ همت برای کشاورزان کنار گذاشت

قیمت “نات‌کوین” به ۱ دلار می‌رسد؟

رشد سودآوری بانک صادرات

۶۰۰.۰۰۰ عروس و داماد از شعب سپهری وام ازدواج گرفتند

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی اعلام شد

هشدار مهم به مالکان مسکن

بالاخره تکلیف واردات آیفون معلوم شد

راه میانبر برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو

صدور شناسه یکتا تحت نظارت بانک مرکزی

موسسه ملل به پرداخت وام فرزندآوری سرعت داد

کدام شهرها بیشترین سپرده بانکی را دارند؟

ارزش جهانی پول ایران از ۳۰۰سال پیش تا امروز

تغییر شیوه در اجرای طرح کالابرگ الکترونیک +جزئیات

پیش بینی بورس؛ نگرانی از چهارده ، رهاشدگی در سیزده

نفت را خیرات نکنید

نرخ بهره بین بانکی کاهش یافت

ارتقای خدمات دیجیتال بانک مسکن برای رفاه حال مشتریان

هر ایرانی چقدر تراکنش دارد؟

قیمت اولیه همستر کامبت مشخص شد

زیان انباشته تعدادی از شرکت های بانک آینده

دریافت وام بانک سرمایه با سود ۴ درصد

بیشترین وام را چه کسانی گرفتند؟

۱۰:۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۱کد خبر: 360413
ایستانیوز: براساس گزارش های آماری، زنان بیش از ۸۰ درصد تسهیلات پرداختی، صدور مجوز و ایجاد اشتغال در حوزه مشاغل خانگی را به خود اختصاص داده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، علیرغم آنکه در بحث مشاغل خانگی و راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی تفکیک جنسیتی مطرح نیست اما زنان اصلی‌ترین جامعه هدف طرح مشاغل خانگی هستند که در زمینه دریافت مجوز و تسهیلات و اشتغال ایجادی سهم بالایی را به خود اختصاص داده‌اند تا جایی که طبق آمارها بیش از ۸۰ درصد افرادی که وام و تسهیلات مشاغل خانگی را دریافت کرده‌اند، زنان هستند.
 
درحال‌حاضر بیشتر بانک‌هایی که با وزارت کار در بحث اعطای تسهیلات مشاغل خانگی همکاری می‌کنند، عملکرد خوبی داشته‌اند و دو بانک رفاه کارگران و بانک توسعه تعاون در صدر بانک‌ها قرار دارند.
۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی
 
سال گذشته مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱ اختصاص پیدا کرد که با کمک بانک مرکزی و بانک‌های عامل بیش از ۹۰ درصد تسهیلات مذکور پرداخت شد.
 
امسال این مبلغ با ۳۳ درصد رشد به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که طبق اعلام معاونت اشتغال وزارت کار در نیمه دوم امسال هزار میلیارد تومان دیگر برای تقویت منابع وام مشاغل خانگی از سوی بانک مرکزی اختصاص یافت که جمعا به ۵۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
 
آنطور که همتیان رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفته بانک‌ها هنوز توزیع هزار میلیارد تومان جدید را آغاز نکرده‌اند زیرا از سهم تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی امسال باقی مانده ولی این تسهیلات جدید در مرحله اجراست و پرونده‌هایی که به بانک‌ها ارسال شده در نوبت دریافت وام هستند.
راه‌اندازی ۲۰ تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی
 
وی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به راه‌اندازی ۲۰ تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی گفت: درحال‌حاضر بر اساس تفاهمنامه‌ای که با معاونت تعاون داریم، ۲۰ تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی استانی تاسیس شده و ۱۱ استان دیگر در حال تاسیس و پیگیری مراحل است.
 
بیشتر تعاونی‌ها در مرحله ثبت سامانه هستند و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به فرآیند تشکیل اتحادیه کشوری تا پایان سال راه‌اندازی ۱۱ تعاونی تامین نیاز دیگر نیز محقق شود.
 
وی افزود: در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی تاسیس اتحادیه کشوری تعاونی‌های تامین نیاز مشاغل خانگی را مصوب کردیم که این اتحادیه برای نخستین بار ایجاد می‌شود.
استان های پیشتاز مشاغل خانگی
 
آنطور که رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفته استان‌های هرمزگان، مازندران، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، سمنان، گلستان و لرستان در حوزه مشاغل خانگی و دریافت تسهیلات رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند.
 
به گفته همتیان در بحث افزایش نرخ مشارکت اقتصادی بانوان نقش بسزایی داشته‌اند و یکی از عوامل موثر در توسعه مشاغل خانگی و افزایش مشارکت اقتصادی حضور زنان بوده است.
 
درحال‌حاضر وزارت کار بحث بازارسازی برای صاحبان مشاغل خانگی را در دستور کار قرار داده و درصد است برنامه بازارسازی مشاغل خانگی را تا پایان سال گسترش دهد.
 
هدفگذاری وزارت کار در امسال ایجاد ۱۵۰ هزار شغل خانگی است که طبق آمار از ابتدای سال تا پایان آذر ماه ۱۴۰ هزار شغل خانگی در کشور ایجاد شده و روند صدور مجوزهای کسب و کار و اعطای تسهیلات باعث شده تا مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد.
 
به گزارش ایسنا، درحال‌حاضر یکی از بهترین و کارآمدترین راهکارها برای کاهش نرخ بیکاری به ویژه بیکاری زنان و فارغ‌التحصیلان، اشتغال خانگی است.
 
کسب و کارهای خانگی علاوه بر اشتغالزایی موجب کسب درآمد و افزایش رفاه نسبی خانوار می‌شود. پایین بودن هزینه، ریسک کم، افزایش بهره‌وری و سهولت دریافت مجوز از مهم‌ترین مزایای ایجاد کسب و کارهای خانگی به شمار می‌رود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *