RSS
امروز پنج شنبه ، ۶ مهر ۱۴۰۲
آخرین اخبار

پیش‌بینی مهم از قیمت دلار در نیمه دوم سال

رئیس جمهور:بانک مسکن عملکرد خوبی دارد

حرکت بیمه دی به سمت فروش با کیفیت

حال خوش سالمندی با بیمه نامه زندگی بیمه تعاون

اگر دلار آمریکا سقوط کند چه اتفاقی می‌افتد؟

آمارهای اعجاب‌انگیز

شرایط افزایش سرمایه بانک‌ها مشخص شد

رئیس کل بانک مرکزی وارد قطر شد

کاهش ۱۰ دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در بانک سپه برگزار شد

۲ سامانه جدید در شبکه بانکی تشکیل می‌شود

واریز ۵۱ هزار میلیارد تومان سود به حساب ۴۲ میلیون سهامدار

افزایش هنگفت ارزش بیت‌کوین در پیش است؟

تعطیلی دولت چه تبعاتی برای اقتصاد آمریکا دارد؟

بانک‌ها با محیط زیست چه می‌کنند؟

بیمه معلم حامی بوت کمپ مالی و بیمه شد

بحران جدی بازار مسکن در صورت خروج سیمان و فولاد از بورس

غریبه در وطن

۲ روایت از بهار اقتصاد

نشست هم‌اندیشی مدیران روابط عمومی کارگزاری‌های بازار سرمایه

قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی ابلاغ شد

معرفی خدمات بانک سامان در نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما

خدمات جدید باشگاه مشتریان بانک پاسارگاد

نقش‌آفرینی”بیمه سینا”در بیمه مشترک ایران و سوریه

رایزنی برای جلوگیری از تعلیق عضویت ایران در سیستم بیمه سبز

کدام استان‌ها با تورم بالاتری درگیر شدند؟

۱۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۳/۱۲کد خبر: 351553
تومان نیوز: نگاهی به روند ماهانه تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) نشان می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در تازه‌ترین گزارش خود به تورم اردیبهشت ۱۴۰۲ پرداخته است.
 
در این گزارش با استفاده از داده‌های مرکز آمار ایران، خلاصه تحولات مربوط به تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مقیاس «ماه» و «سال» بررسی شده است.
 
در ضمن عوامل «محرک اصلی» در دو حوزه کالایی و خدماتی مورد توجه قرار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد برای دومین ماه متوالی، درصد تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در اردیبهشت ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل یا همان تورم ماهانه، کاهش یافت و به ۲.۸ درصد رسید که ۰.۶ واحد درصد از رقم مشابه سال قبل کمتر و بعد از اردیبهشت سال ۱۴۰۱ بالاترین رقم طی دهه اخیر است.
 
در دومین ماه سال ۱۴۰۲، بیشترین افزایش ماهانه شاخص قیمت در بخش کالایی به ترتیب مربوط به سه کالاست. در این میان سیگار با ۶.۴ درصد در رتبه اول و گوشت قرمز و مرغ با ۶.۱ درصد در رتبه دوم قرار دارند. جایگاه میوه و خشکبار با ۵.۳ درصد در رتبه سوم است.
 
در مقابل شاخص قیمت انرژی (آب، برق، سوخت) و خرید وسایل نقلیه به ترتیب از افت ۱.۵ درصدی و ۲.۹ درصدی برخوردار هستند.
درصد تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات
 
طبق پژوهشی که مریم خزایی در معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران انجام داده، در بخش خدمات بیشترین افزایش ماهانه شاخص قیمت به ترتیب متعلق به خدمات حوزه حمل و نقل عمومی با ۱۳ درصد افزایش و بهداشت و درمان با ۶.۳ درصد است.
 
در ضمن تفریح و فرهنگ با ۵.۳ درصد و هتل و رستوران با ۵.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
 
با توجه به ضرایب اهمیت کالاها و خدمات در سبد هزینه خانوارهای کشور، میزان مشارکت گروه‌های کالایی و خدماتی در تورم متفاوت است. در دومین ماه سال جاری، بیشترین مشارکت در تورم ماهانه مربوط به گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با ۰.۹۱ واحد درصد و مسکن (بخش عمده؛ اجاره) با ۰.۵۳ واحد درصد بوده است.
 
اثر خدمات بهداشت و درمان با ۰.۴ درصد و پوشاک و کفش با ۰.۱۹ واحد درصد پس از گروه خوراکی و مسکن است.
 
طبق داده‌های موجود، تورم ماهانه اردیبهشت برای خانوارهای روستایی نیز ۲.۶ درصد (کمتر از رقم کل) و برای خانوار شهری ۲.۸ درصد گزارش شده است.
 
در ضمن به گفته این پژوهش بالاترین تورم ماهانه در دومین ماه سال ۱۴۰۲ متعلق به استان‌های ایلام، کردستان و اردبیل و کمترین تورم متعلق به استان‌های زنجان، خراسان رضوی و مرکزی است. در ضمن بیشترین تورم ماهانه استان تهران بیشتر از میانگین کل کشور است.
تورم نقطه به نقطه
 
نگاهی به روند ماهانه تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) نشان می‌دهد، مسیر افزایشی تغییرات شاخص‌ها نه تنها متوقف شده، بلکه معکوس شده است.
 
طبق داده‌های موجود در اردیبهشت ماه این شاخص ۵۴.۶ درصد بود که ۱۸.۵ واحد درصد از رقم مشابه سال قبل بیشتر بود.
 
در ضمن بالاترین رقم در دهه اخیر بوده است. داده‌های موجود نشان می‌دهد، در اردیبهشت ماه بیشترین افزایش شاخص قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن روغن خوراکی به میزان حدود ۲۰۳ درصد، گوشت قرمز و مرغ به میزان ۱۲۲ درصد بود. در این مقطع میوه و خشکبار ۷۹ درصد و خرید وسایل نقلیه ۷۶ درصد است.
 
مرور داده‌های موجود نشان می‌دهد، در بخش خدمات بیشترین افزایش شاخص قیمت در مقیاس سال به ترتیب متعلق به خدمات هتل و رستوران با ۸۴ درصد افزایش، خدمات حمل و نقل عمومی ۶۰ درصد و بهداشت و درمان ۵۷ درصد است.
 
باتوجه به ضرایب اهمیت کالاها و خدمات در سبد هزینه خانوارهای کشور، میزان مشارکت گروه‌های کالایی و خدماتی در تورم متفاوت است.
 
طبق گفته معاون بررسی‌های اقتصادی، در دومین ماه سال جاری، بیشترین مشارکت در تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با ۲۳.۳ واحد درصد است.
 
پس از آن گروه مسکن با ۱۲.۶ واحد درصد قرار دارد البته در گروه مسکن بیشترین سهم را اجاره داشته است. حمل و نقل در این بین ۵.۲ واحد درصد سهم دارد. چهارمین گروه که بیشترین سهم را در تورم نقطه به نقطه دارد ۳.۷ واحد درصد است.
 
گفته می‌شود، تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ۱۴۰۲ برای خانوارهای روستایی ۶۰.۳ درصد و برای خانوارهای شهری ۵۳.۶ درصد است.
 
مرور داده‌های موجود نشان می‌دهد، بالاترین تورم نقطه به نقطه در دومین ماه سال جاری متعلق به استان‌های یزد، چهارمحال و بختیاری و لرستان است. در مقابل کمترین تورم متعلق به استان‌های تهران، بوشهر و سمنان است.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *