RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

افزایش ۶۷۵ واحدی شاخص بورس تهران

سه انحراف خصوصی‌سازی در لایحه بودجه ۱۴۰۲

عبور بورس از گردنه نرخ بهره

خودرو حتما ولی شاید ارزان شود!

دامنه نوسان «ربع سکه بورسی» به مثبت منفی ۳۰ درصد افزایش یافت

آقای رئیس بانک مرکزی! همه واقعیت را بگویید

بانک های مرکزی طلاخوار شدند

افزایش نظارت عمومی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری

امکان بازگشت خانه‌های مصادره‌ای از بانک‌ها به مردم

طلا محدود شد

صادرات ایران ۳.۵ برابر ارزان‌تر از واردات!

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث به وزیر اقتصاد

تدوین الگوی راهبردی توسعه بیمه های زندگی

بیمه سامان خسارت کارخانه مبل سازی را پرداخت کرد

سه نگرانی بزرگ درباره مولدسازی

نرخ جدید سود سپرده بانکی چه‌کسانی را خوشحال می‌کند؟

شاخص "ترس" کریپتو به "طمع" تبدیل شد

نرخ سود تسهیلات قرض‌الحسنه تغییر نکرد

رئیسی :دلار ۲۸۵۰۰ تومان ملاک است

پدیده خطرناک در بازار دلار

کاهش ۱.۱ درصدی قیمت امروز ربع‌سکه در بورس

اخطار بانک مرکزی به صرافی‌ها

عملکرد درخشان بانک رفاه در پرداخت تسهیلات

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد

آغاز فروش ارز در شعب منتخب بانک سپه

سهام های کوچک و متوسط خریدار پیدا کردند!

نشانه های صعود در بورس

۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۹/۱۶کد خبر: 344743
ایستانیوز: افت شاخص کل و رشد شاخص هم وزن نشان می دهد سرمایه گذاران به خرید سهام کوچک و متوسط بازار رو آورده اند و فعلا سمت نمادهای شاخص ساز نمی روند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، دیروز در جریان معاملات بازار سهام، شاخص کل افت کرد اما شاخص هم وزن مثبت شد که رشد این شاخص نشان می دهد سرمایه گذاران فعلا خریدار نمادهای کوچک و متوسط بازار هستند.
 
نکته جالب اینکه در چنین شرایطی و با وجود اینکه شاخص کل افت کرده، علائمی مثبت در بازار نمایان شده که می تواند موجب امیدواری شود.
 
روز گذشته ارزش معاملات خرد در حد 30 میلیارد تومان نسبت به دوشنبه افزایش یافت و به رقم 3270 میلیارد تومان رسید. این رشد کوچک در ارزش معاملات خرد، چندان مایه امیدواری نیست اما با توجه به اینکه این رشد در روز افت شاخص کل اتفاق افتاده، نکته مثبتی است.
 
اما این تنها موضوع مثبت در معاملات دیروز نبود. روز گذشته یک اتفاق بسیار خوب در بازار رخ داد که آن، افزایش قدرت خریداران حقیقی بود. خریداران حقیقی سرانجام توانستند نسبت به فروشندگان حقیقی قدرت بیشتری پیدا کنند و دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد 1.11 رسید.
 
از طرفی خروج پول حقیقی ها نیز کاهش یافت و از عدد 170 میلیارد تومان در روز دوشنبه، به 70 میلیارد تومان در روز سه شنبه رسید. به عبارتی حقیقی ها با شدت کمتری پول خود را از بازار خارج کرده اند.
 
البته خروج پول حقیقی باید به صفر برسد و این دسته از سرمایه گذاران باید پول جدید به بازار تزریق کنند تا پتانسیل رشد بازار فراهم شود. اما همین که شدت خروج پول کاهش یافته، خود باعث امیدواری است.
 
دیروز در دقایق پایانی بازار 380 نماد مثبت در مقابل 290 نماد منفی وجود داشت که این هم نکته  مثبتی دیگر برای معاملات امروز است. با توجه به تعداد بیشتر نمادهای مثبت، انتظار می رود در ابتدای معاملات امروز فشار تقاضا بیشتر از فشار عرضه باشد و شاخص ها رشد کنند.
 
البته احتمال رشد شاخص هم وزن بیشتر از احتمال رشد شاخص کل است و نمادهای بزرگ بازار همچنان فروشنده های قدرتمندتری دارند. اما با این حال، درصورتی که جو مثبت نمادهای کوچک بازار ادامه داشته باشد، نمادهای بزرگ نیز به مرور وضعیت بهتری پیدا می کنند و وارد روند صعودی می شوند.
 
با این شرایط برای امروز می توان بازاری مثبت را متصور بود که اگر این مثبت بودن، همراه با رشد ارزش معاملات باشد، رشد شاخص ها می تواند عددهای قابل توجه تری نسبت به یکی دو هفته گذشته باشد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *