RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

تقدیر رییس کل بیمه مرکزی از مدیرعامل بیمه تجارت‌نو

بیمه ملت برای نخستین بار برنده جایزه ملی مدیریت مالی ایران شد

افزایش ۶۷۵ واحدی شاخص بورس تهران

سه انحراف خصوصی‌سازی در لایحه بودجه ۱۴۰۲

عبور بورس از گردنه نرخ بهره

خودرو حتما ولی شاید ارزان شود!

دامنه نوسان «ربع سکه بورسی» به مثبت منفی ۳۰ درصد افزایش یافت

آقای رئیس بانک مرکزی! همه واقعیت را بگویید

بانک های مرکزی طلاخوار شدند

افزایش نظارت عمومی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری

امکان بازگشت خانه‌های مصادره‌ای از بانک‌ها به مردم

طلا محدود شد

صادرات ایران ۳.۵ برابر ارزان‌تر از واردات!

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث به وزیر اقتصاد

تدوین الگوی راهبردی توسعه بیمه های زندگی

بیمه سامان خسارت کارخانه مبل سازی را پرداخت کرد

سه نگرانی بزرگ درباره مولدسازی

نرخ جدید سود سپرده بانکی چه‌کسانی را خوشحال می‌کند؟

شاخص "ترس" کریپتو به "طمع" تبدیل شد

نرخ سود تسهیلات قرض‌الحسنه تغییر نکرد

رئیسی :دلار ۲۸۵۰۰ تومان ملاک است

پدیده خطرناک در بازار دلار

کاهش ۱.۱ درصدی قیمت امروز ربع‌سکه در بورس

اخطار بانک مرکزی به صرافی‌ها

عملکرد درخشان بانک رفاه در پرداخت تسهیلات

شیوه محاسبه سود سهام عدالت

۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۹/۱۵کد خبر: 344729
ایستانیوز:سود مالکان سبد سهام عدالت با ارزش ۵۳۲ هزار تومان، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان محاسبه شده و آن‌هایی که سهام عدالت یک‌میلیونی در اختیار دارند، باید منتظر دریافت دو میلیون و ۱۶۲ هزار تومان باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،واریز سود سهام عدالت، آذر ۱۴۰۱ آغاز می‌شود، اما این فقط بخشی از سود عملکرد شرکت‌ها در سال گذشته است. پس علاوه بر رقم حداقل ۵۰۰ هزار تومانی وعده داده شده، قسط دومی هم در کار خواهد بود و نهایتا افرادی که صاحب برگه‌های سهام عدالت هستند و آن‌ها را نفروخته‌اند، نهایتا ممکن است براساس ارزش اسمی برگه‌های خود، شاهد واریز سود سهام عدالت به‌مقدار حداقل ۹۷۸ هزار تومان و حداکثر دو میلیون و ۱۶۲ هزار تومان باشند.
 
به گزارش فرارو، زمان واریز سود سهام عدالت، آذر ۱۴۰۱ اعلام شده است. حداقل سه نفر از مقامات و مسئولان رسمی، این موضوع را تایید کرده‌اند. اگر دوست دارید، می‌توانید اسمش را «وعده» بگذارید. رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت می‌گوید برای رعایت حال سهامداران عدالت، امسال با تصمیم وزیر اقتصاد و تصویب شورای عالی بورس مقرر شده تا پایان آذر نیمی از سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۱۴۰۰ به حساب مشمولان و صاحبان برگه‌های سهام عدالت واریز شود. به‌گفته عسگر توکلی، امسال سود سهام عدالت نسبت به سال قبل حدود دو برابر شده است؛ بنابراین در مرحله اول واریز سود که تلاش می‌شود تا پایان پاییز امسال انجام شود، مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر به شرط مالکیت سبد اسمی ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت، سود واریز می‌شود. او ابراز امیدواری کرده باقی مانده سود سهام عدالت پایان اسفند به حساب دارندگان سهام عدالت واریز شود.
 
سود سهام عدالت واریز شده در آذر ۱۴۰۱، نیمی از مقدار محاسبه شده است، اما حتی در این حالت هم قرار نیست به‌حساب تمام دارندگان برگه‌های سهام عدالت که در سال‌های گذشته نسبت به فروش سهام یا بخشی از سهام عدالت خود اقدام نکرده‌اند، رقمی ثابت واریز شود.
 
سود سهام عدالت مالکان سبد با ارزش ۴۵۱ هزار تومان، حدود ۹۷۸ هزار تومان برآورد شده است. افرادی که سبد اسمی با ارزش ۴۹۲ هزار تومان در اختیار دارند، امسال باید منتظر واریز رقم یک میلیون و ۶۴ هزار تومان به‌عنوان سود سهام عدالت باشند. سود سهام عدالت ۱۴۰۱، برای مالکان سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان محاسبه شده و سود سهام عدالت دو میلیون و ۱۶۲ هزار تومانی برای آن‌هایی که مالک سبد با ارزش اسمی یک میلیون تومانی هستند واریز خواهد شد.
 
سود سهام عدالت، همانطور که گفتیم قرار است طبق وعده در دو قسط واریز شود؛ یکی در انتهای آذر ۱۴۰۱ و دیگری احتمالا تا پایان اسفند.
 
سود سهام عدالت ۱۴۰۱، به‌رقمی گفته می‌شود که پس از بررسی عملکرد سال قبل شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت محاسبه شده و قرار است به‌حساب صاحبان برگه‌ها واریز شود. سال قبل برای مالکان سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی، روی هم‌رفته ۵۳۲ هزار تومان سود واریز شد. امسال قرار است این رقم افزایش پیدا کند و به حدود یک میلیون و ۶۴ هزار تومان برسد.
 
واگذاری سهام عدالت، اولین بار در مرداد ماه سال ۸۴ و پس از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه هیات وزیران دولت وقت به تصویب رسید. شیوه شناسایی مشمولان سهام عدالت از سال ۸۴ تا سال ۸۹، در مجموع شش نوبت تغییر کرد. ابتدا قرار بود همه ایرانی‌هایی که سن آن‌ها به ۱۵ سال کامل می‌رسد، مشمول دریافت سهام عدالت باشند، اما آبان ۸۵ این تصمیم تغییر کرد و اعلام شد سهام عدالت تنها به دو دهک پایین درآمدی تعلق می‌گیرد. فروردین ۸۸ با تصویب آئین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت، شش دهک پایین درآمدی مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شدند. به‌این ترتیب جز دهک‌های پایین درآمدی، شاغلان دستگاه‌های اجرایی، بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و کارکنان شاغل شهرداری‌ها هم سهام عدالت دریافت کردند. البته ارزش این برگه‌های متفاوت است. گروهی مالک سهام عدالت با ارزش اسمی ۴۵۲ هزار تومان هستند. گروهی صاحب سبد سهام عدالت با ارزش اسمی ۴۹۲ هزار تومان شناخته می‌شوند. دو گروه دیگر سهام عدالت با ارزش اسمی ۵۳۲ هزار تومان و یک میلیون تومان در اختیار دارند. برای بررسی تصاحب سهام عدالت و میزان ارزش اسمی آن می‌توانید به «سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت» مراجعه کنید.
 

مقایسه سود سهام عدالت واریز در دو سال اخیر

ارزش اسمی سبد سهام عدالت سود واریزی سال ۱۴۰۰ سود واریزی سال ۱۴۰۱
سهام عدالت ۴۵۲ هزار تومانی ۴۸۹ هزار تومان ۹۷۸ هزار تومان
سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی ۵۳۲ هزار تومان یک میلیون و۶۴ هزار تومان
سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۵۷۵ هزار تومان یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان
سهام عدالت یک میلیون تومانی یک میلیون و ۸۱ هزار تومان دو میلیون و ۱۶۲ هزار تومان
سود سهام عدالت در پایان هر سال محاسبه شده و معمولا در انتهای سال، به‌حساب دارندگان سبد سهام عدالت واریز می‌شود. از زمان شروع واریز سود سهام عدالت، هر سال رقم واریزی نسبت به سال قبل، با افزایش روبرو بوده و به‌گفته رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت، امسال نسبت به سال ۱۴۰۰، دو برابر شده است. در کشور حدود ۴۹ میلیون نفر صاحب برگه‌های سهام عدالت و مشمول دریافت سود سهام عدالت شناخته می‌شوند. محاسبات نشان می‌دهد امسال قرار است روی هم‌رفته بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت بین این افراد تقسیم شود. در یکی، دو سال اخیر بعضی شرکت‌ها، مجامع خود را دیر برگزار می‌کنند. به‌همین دلیل فرآیند شناسایی سود و تقسیم آن با تاخیر انجام می‌گیرد و نهایتا چنین مسائلی باعث می‌شود، مالکان سبد سهام عدالت سود خود را براساس جدول زمان‌بندی و در دو مرحله دریافت کنند. احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، تایید کرده که سود سهام عدالت ۱۴۰۱، هم قرار است در دو مرحله واریز شود.
واگذاری سهام عدالت به جاماندگان
 
واریز سود سهام عدالت آذر ۱۴۰۱، مصادف است با جدی شدن تلاش‌ها برای واگذاری سهام عدالت به گروهی که «جاماندگان سهام عدالت» نامیده می‌شوند. ظاهرا از سال ۸۴ تا ۸۹ قرار بوده گروهی دیگر هم جزو مشمولان سهام عدالت باشند و برگه‌ها را تحویل بگیرند، اما بنا به دلایل مختلف اسم‌شان از فهرست جا مانده است. گفته می‌شود جاماندگان سهام عدالت، از دو دهک درآمد کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و تعدادشان حداقل به ۳.۵ میلیون نفر و حداکثر به ۴.۵ میلیون نفر می‌رسد. در خبر‌ها آمده قرار است به هر نفر از جاماندگان، ۱۰ میلیون سهام عدالت تعلق بگیرد که پنج میلیون تومان آن در قالب کمک بلاعوض دولتی خواهد بود و پنج میلیون تومان باقی مانده را مشمولان باید از محل سود و درآمد آتی سهام عدالت، ظرف مدت ۱۰ سال آینده اقساطی پرادخت کنند. همچنین ممکن است برای شناسایی جاماندگان سهام عدالت، از آن‌ها بخواهند در سامانه وزارت رفاه ثبت‌نام کنند تا کسانی که دارای یک خانه و ماشین هستند و جزو دهک پردرآمد قرار می‌گیرند، خود به‌خود حذف شوند. همزمان کار شناسایی مشمولان سهام عدالت که کارمند کشوری یا لشکری هستند، توسط سازمان‌ها انجام می‌شود و شورا‌های روستایی و بخشداری‌ها، احراز صلاحیت روستائیان و عشایر را برعهده خواهند داشت.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *