RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

سه انحراف خصوصی‌سازی در لایحه بودجه ۱۴۰۲

عبور بورس از گردنه نرخ بهره

خودرو حتما ولی شاید ارزان شود!

دامنه نوسان «ربع سکه بورسی» به مثبت منفی ۳۰ درصد افزایش یافت

آقای رئیس بانک مرکزی! همه واقعیت را بگویید

بانک های مرکزی طلاخوار شدند

افزایش نظارت عمومی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری

امکان بازگشت خانه‌های مصادره‌ای از بانک‌ها به مردم

طلا محدود شد

صادرات ایران ۳.۵ برابر ارزان‌تر از واردات!

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث به وزیر اقتصاد

تدوین الگوی راهبردی توسعه بیمه های زندگی

بیمه سامان خسارت کارخانه مبل سازی را پرداخت کرد

سه نگرانی بزرگ درباره مولدسازی

نرخ جدید سود سپرده بانکی چه‌کسانی را خوشحال می‌کند؟

شاخص "ترس" کریپتو به "طمع" تبدیل شد

نرخ سود تسهیلات قرض‌الحسنه تغییر نکرد

رئیسی :دلار ۲۸۵۰۰ تومان ملاک است

پدیده خطرناک در بازار دلار

کاهش ۱.۱ درصدی قیمت امروز ربع‌سکه در بورس

اخطار بانک مرکزی به صرافی‌ها

عملکرد درخشان بانک رفاه در پرداخت تسهیلات

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد

آغاز فروش ارز در شعب منتخب بانک سپه

اخراجی های جدید بازار سهام

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

تغییر تاکتیک پولی «لاگارد»

۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۹/۹کد خبر: 342660
ایستانیوز : وضعیت بازارهای جهانی در روز گذشته نشان می‌دهد که هر یورو با رشد ۴/ ۰ درصدی در مقابل دلار به ۰۳۸/ ۱ واحد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،طبق بررسی‌های انجام شده در حوزه یورو، این ارز اروپایی در روزهای اخیر و قبل از اعلام نتایج فدرال رزرو در کاهش سرعت نرخ بهره در ماه‌های آتی که سبب شده بود شاخص دلار در مسیر صعودی قرار گیرد و تا کانال ۱۰۷ دلار نیز افزایش یابد به ۰۴۹/ ۱ واحد در برابر دلار رسید، اما پس از نشست فدرال رزرو و واکنش منفی شاخص دلار در روزهای اخیر سبب شد یورو بار دیگر از دلار سبقت گیرد. علاوه بر این موضوع باید به سخنرانی لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در خصوص جلوگیری از شتاب تورم در ماه‌های آتی اشاره کرد.
 
او در سخنرانی خود در روزهای اخیر اعلام کرد: با توجه به موج رکود و نوسان در بازارهای اروپا، تصمیمات این نهاد در نشست‌های ماهانه مشخص خواهد شد و برنامه‌ریزی بلندمدتی را در نظر نگرفته‌اند. همچنین او افزود که تاکید بانک مرکزی اروپا بر اعمال سیاست‌های انقباضی در کوتاه‌مدت است.
 الگوبرداری بانک مرکزی اروپا از فدرال رزرو
 
گستردگی تورم در سطح جهان از جمله مناطق ۱۹گانه یورو که ناشی از بحران انرژی، افزایش هزینه کالا و خدمات که از شروع جنگ با اوکراین آغاز شده است، در نهایت سبب شد شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه اخیر با ۶/ ۱۰ درصد، بالاترین قله تورم در سال‌های اخیر را فتح کند. تورم تاریخی این منطقه ‌«لاگارد»، رئیس بانک مرکزی اروپا را به افزایش نرخ بهره تشویق کرد. به دنبال این موضوع باید به عملکرد فدرال رزرو در به‌کار‌گیری سلاح ضد تورمی خود در سال اخیر اشاره کرد. این نهاد در ماه‌های اخیر نرخ بهره را به اندازه ۷۵/ ۰واحد درصدی در چهارماه متوالی افزایش داد، اقدامات بانک مرکزی آمریکا در نهایت سبب شد تورم کل در ماه اخیر با کاهش ۵/ ۰واحد درصدی به ۷/ ۷درصد برسد و تورم هسته را نیز پس از رکود تاریخی خود در ماه سپتامبر با افت ۳/ ۰ واحد درصدی رو‌به‌رو کند. با وجود تاکید این نهاد بر سیاست‌های انقباضی در ماه‌های آتی، رئیس فدرال رزرو قصد دارد تا از سرعت نرخ بهره در ماه دسامبر بکاهد. اقدامات مثبت فدرال رزرو، ‌لاگارد‌ ‌را نیز تحت تاثیر قرار داد و سبب شد این نهاد نیز از سیاست‌های انقباضی در جهت مهار تورم در اروپا بهره گیرد و نرخ بهره را که اکنون در سطح ۲ درصدی قرار دارد، افزایش دهد.
 
 در این میان کاهش شاخص دلار تا کانال ۱۰۵ واحدی و به دنبال آن تقویت ۴/ ۰درصدی یورو در برابر دلار نیز موقعیت مناسبی را برای افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در روزهای آتی فراهم کرده است.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *