RSS
امروز شنبه ، ۸ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

زخم مزمن سلطه مالی

خلق اعتبارات بدون پشتوانه در نظام بانکی

اگر شغل می خواهید، دانشگاه نروید!

خرید دلار و یورو سهمیه ای آغاز شد

دو قلوی ترسناک‌ اقتصاد جهانی

بورس، ترسناک شد

زیان ۱۰۰ هزار میلیاردی بورس ، در پی انتشار یک نامه !

صعود قیمت طلا در ششمین هفته متوالی

خبر مهم بانک مرکزی برای متقاضیان ارز سهمیه ای

رشد ۲۰۰۰ درصدی تزریق پول طی دو سال

افزایش تورم در ۹۰ درصد سبد خانوارها

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره نرخ جدید سودبانکی

کاهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس تهران

احداث ۵۵هزار واحد مسکونی با حمایت بانک کارآفرین

۳ آدرس غلطِ بزرگ در اقتصاد ایران

هجوم عجیب سهامداران به بورس تهران

تغییرمحل تحویل ربع سکه بورسی

تفاهم نامه بانک سپه و وزارت راه و شهر سازی

کسب رتبه نخست بازدهی سالانه و رتبه دوم بازدهی ماهانه

نگاهی به تورم دهک های مختلف در آذر ماه

دانشجویان هم در دوران تحصیل می‌توانند بیمه‌شده تأمین‌اجتماعی باشند

نرخ‌های غیرفنی شرکت‌ها به بیمه‌گران مستقیم و اتکایی لطمه می‌زند

بیمه سرمد؛ جوان‌ترین شرکت در میان هشت شرکت برتر بیمه کشور

چادرملو رتبه دهم در بین ۵۰۰ شرکت برتر را کسب کرد

اوراق بیمه اتکایی شرکت بیمه ملت رونمایی شد

خرج خانوارها ۵.۵ برابر شد

۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۹/۸کد خبر: 342647
ایستانیوز:بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌طور متوسط سطح تورم ایرانی‌ها در ۶ سال گذشته ۵.۵ برابر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، مرکز آمار پس از ارایه شاخص قیمت مصرف‌کننده در آبان ماه و بلافاصله پس از آن، میزان تورم دهک‌های مختلف درآمدی، دیروز هم آمار و ارقام تورم به تفکیک استان‌ها را منتشر کرده است.
 
در این آمار عنوان شده که در آبان ماه 1401 شاخص قیمت مصرف‌کننده برای خانوارهای کشور به عدد 552.4 رسیده است. در این اعداد و ارقام، قیمت سبد هر استان در سال پایه که اکنون ۱۳۹۵ است، برابر ۱۰۰ در نظر گرفته می‌شود. بنابراین وقتی سبد مصرفی کل کشور در آبان ماه به عدد 552.4 می‌رسد، یعنی قیمت سبد مصرفی خانوارها از سال ۱۳۹۵ تاکنون بیش از 452 درصد رشد کرده است.
 
اما باید توجه داشت که در استان‌های مختلف، شتاب رشد قیمت‌ها در این 6 سال متفاوت بوده است. مثلا در استان مرزی کردستان (جایی که کانون اعتراضات اخیر بوده) قیمت سبد مصرفی خانوار‌ها 504 درصد در این 6 سال رشد کرده. یا در استان مرزی ایلام، این عدد 576 درصد بوده است. در استان‌هایی مانند چهارمحال و بختیاری با رشد 540 درصد روبه‌رو بوده‌ایم و در کهگیلویه و بویراحمد رشد 505 درصدی در این 6 سال رخ داده است.
 
 در عین حال در یکسری استان‌ها نیز ارقام پایین‌تر بوده است. استان‌هایی مانند سمنان، قم، تهران، گیلان و حتی خوزستان و بوشهر در این 6 سال با شتاب کمتری در افزایش قیمت سبد مصرفی خانوارها روبه‌رو شده‌اند.
 
مثلا در استان تهران، میزان افزایش قیمت سبد مصرفی خانوار از سال 95 تاکنون 443 درصد بوده. یا در قم، این عدد 392 درصد شده است. البته نباید یک نگاه کلی به این موضوع داشت و تصور کرد که سطح قیمت‌ها در استان‌ها پایین‌تر از استان‌های دیگر بوده، چراکه ممکن است به دلیل قیمت بالای کالاها در این استان‌ها، سطح تقاضا و خرید ساکنان پایین آمده و از شتاب رشد قیمت جلوگیری کرده باشد.
 
تداوم گرانی در  روستاها
 
آبان ماه امسال گرانی شدیدتر در میان خانوارهای روستایی تداوم یافته است. در آبان ماه امسال، عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی 603.7 بوده است. حال آنکه در مهرماه این عدد 591 بود. به عبارتی، از سال 95 تاکنون، قیمت کالاها برای خانوارهای روستایی بیش از 500درصد رشد کرده است. اما این عدد برای خانوارهای شهری 443 درصد رشد کرده است. نمونه چنین اتفاقی هم در سال 92 و هم در قبل از انقلاب به فاصله سال‌های 52 تا 56 رخ داده است.
 
یعنی در آن سال‌ها تورم روستاها یا به بیان دیگر تورم در دهک‌های پایین درآمدی بیشتر از دهک‌های بالای درآمدی بوده است. نقش و وزن کالاهای اساسی و ضروری در زندگی روستایی بیشتر از زندگی شهری است.
 
شوک‌های قیمتی در سال 97 عمدتا در کالاهای وارداتی بود. در واقع به بیان دیگر دلیل اصلی تورم در سال جاری جهش نرخ ارز بوده که منجر به جهش قیمتی کالاهای وارداتی نیز شده است. بخشی از کالاهای وارداتی کالاهای ضروری مصرفی هستند. هر چند که دولت تلاش کرد برای واردات آنها ارز یارانه‌ای اختصاص دهد تا قیمت‌ کالاهای ضروری بالا نرود. اما به هر حال چنین چیزی در عمل رخ نداد.
 
کل خانوارها
 
بنا به اعلام مرکز آمار، میزان تورم در 20 استان بالاتر از میانگین کشوری بوده است. در آبان ماه ١٤٠١ بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان با ٣.٧ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌ خراسان جنوبی با ١.٢ درصد است.
 
 درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٤٨,١ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان و بلوچستان (٦٠.٤ درصد) و کمترین آن مربوط به استان زنجان (٤١.٠ درصد) است.
 
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به عدد ٤٤,٠ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان (٤٨.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان خوزستان (٣٩.٣ درصد) است.
 
خانوارهای  شهری
 
در آبان ماه ١٤٠١ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩٥) به ٥٤٣,٢ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.١ درصد افزایش نشان می‌‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ٣.٠ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌های بوشهر و خراسان جنوبی با ١.٣ درصد است.
 
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ٤٧,٣ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان سیستان و بلوچستان (٥٥.٤ درصد) و کمترین آن مربوط به استان بوشهر (٣٩.٤ درصد) است.
 
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٤٠١ برای خانوارهای شهری به عدد ٤٣,٣ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (٤٨.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان خوزستان (٣٨.٩ درصد) است.
 
خانوارهای  روستایی
 
در آبان ماه ١٤٠١ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (١٠٠=١٣٩٥) به ٦٠٣,٧ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.١ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان با ٥.٠ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان قزوین با ٠.٤ درصد است.
 
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ٥٢,٣ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان (٧١.٤ درصد) و کمترین آن مربوط به استان گیلان (٤٤.٩درصد) است.
 
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٤٠١ برای خانوارهای روستایی به عدد ٤٧,٤ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان قزوین (٥٢.٧ درصد) و کمترین آن مربوط به استان‌ خوزستان (٤١.٦ درصد) است.
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *