RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

افزایش ۶۷۵ واحدی شاخص بورس تهران

سه انحراف خصوصی‌سازی در لایحه بودجه ۱۴۰۲

عبور بورس از گردنه نرخ بهره

خودرو حتما ولی شاید ارزان شود!

دامنه نوسان «ربع سکه بورسی» به مثبت منفی ۳۰ درصد افزایش یافت

آقای رئیس بانک مرکزی! همه واقعیت را بگویید

بانک های مرکزی طلاخوار شدند

افزایش نظارت عمومی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری

امکان بازگشت خانه‌های مصادره‌ای از بانک‌ها به مردم

طلا محدود شد

صادرات ایران ۳.۵ برابر ارزان‌تر از واردات!

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث به وزیر اقتصاد

تدوین الگوی راهبردی توسعه بیمه های زندگی

بیمه سامان خسارت کارخانه مبل سازی را پرداخت کرد

سه نگرانی بزرگ درباره مولدسازی

نرخ جدید سود سپرده بانکی چه‌کسانی را خوشحال می‌کند؟

شاخص "ترس" کریپتو به "طمع" تبدیل شد

نرخ سود تسهیلات قرض‌الحسنه تغییر نکرد

رئیسی :دلار ۲۸۵۰۰ تومان ملاک است

پدیده خطرناک در بازار دلار

کاهش ۱.۱ درصدی قیمت امروز ربع‌سکه در بورس

اخطار بانک مرکزی به صرافی‌ها

عملکرد درخشان بانک رفاه در پرداخت تسهیلات

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد

آغاز فروش ارز در شعب منتخب بانک سپه

وضعیت اشتغال شاغلین تابستان ۱۴۰۰ در تابستان ۱۴۰۱؛

خروج ۳ میلیون نفر از جمعیت شاغل اقتصاد ایران

۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۹/۷کد خبر: 342617
ایستانیوز:بررسی ها نشان می دهد بالغ بر ۳ میلیون و ۳۷۰ هزار نفر که در تابستان سال گذشته دارای شغل بوده، در تابستان امسال یا بیکار شده و یا از جمعیت فعال اقتصادی خارج شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) بنا به آخرین داده های منتشر شده از بازار کار؛ کل تعداد شاغلین اقتصاد ایران در تابستان سال جاری 23 میلیون و 778 هزار نفر برآورد شده، بر این اساس نسبت اشتغال در اقتصاد ایران 37.3 درصد است، به بیان ساده تر در تابستان امسال تنها حدود 37 درصد از افرادی که در سن اشتغال(15 ساله و بیشتر) قرار دارند شاغل بوده اند. این شاخص در تابستان سال گذشته 37.2 درصد بوده که نشان می دهد در این بازه زمانی کمی وضعیت اشتغال در کشور بهبود یافته است. در تابستان سال گذشته کل جمعیت شاغل 23 میلیون و 404 هزار نفر بوده، به طبع کل این جمعیت در تابستان امسال نیز شاغل نمانده و احتمالا وضعیت اشتغال شان تغییر کرده است.
 
آمار ها نشان می دهد 85 درصد از جمعیتی که سال گذشته تابستان شاغل بوده اند در تابستان امسال نیز دارای کار هستند. به عبارت دیگر حدود 20 میلیون نفر از 23 میلیون و 400 هزار نفری که در تابستان سال گذشته شاغل بوده هنوز هم شاغل اند. همچنین 2.9 درصد افراد شاغل در تابستان 1400 در تابستان امسال بیکار بوده که این جمعیت برابر است با 678 هزار نفر. برآورد ها گویای این است که 2 میلیون و 691 هزار نفر از کسانی که در تابستان 1400 دارای شغل بوده در تابستان 1401 به طور کامل از بازار کار خارج شده(خروج از جمعیت فعال اقتصادی) و دیگر جویا و متقاضی کار نیستند. بر این اساس از هر 10 نفری که در سال گذشته دارای کار بودند، بیش از یک نفر در امسال اصلا مایل به کار کردن نیست. به طور کلی می توان گفت که 3 میلیون و 370 هزار نفر که در تابستان سال گذشته دارای شغل بوده اند در فصل مشابه امسال یا بیکار شده اند یا دیگر تمایلی به شاغل شدن ندارد. البته ممکن است این خروج از جمعیت فعال اقتصادی و متقاضی کار نبودن به علت بیکاری و سپس نا امیدی از پیدا کردن شغل باشد.  البته با توجه به اینکه تعدادی از جمعیت شاغل کاسته شده، از آن سو نیز درصدی از کسانی که در تابستان سال گذشته بیکار یا غیر فعال بوده در تابستان امسال شاغل شده اند.
 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *