RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

سه انحراف خصوصی‌سازی در لایحه بودجه ۱۴۰۲

عبور بورس از گردنه نرخ بهره

خودرو حتما ولی شاید ارزان شود!

دامنه نوسان «ربع سکه بورسی» به مثبت منفی ۳۰ درصد افزایش یافت

آقای رئیس بانک مرکزی! همه واقعیت را بگویید

بانک های مرکزی طلاخوار شدند

افزایش نظارت عمومی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری

امکان بازگشت خانه‌های مصادره‌ای از بانک‌ها به مردم

طلا محدود شد

صادرات ایران ۳.۵ برابر ارزان‌تر از واردات!

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث به وزیر اقتصاد

تدوین الگوی راهبردی توسعه بیمه های زندگی

بیمه سامان خسارت کارخانه مبل سازی را پرداخت کرد

سه نگرانی بزرگ درباره مولدسازی

نرخ جدید سود سپرده بانکی چه‌کسانی را خوشحال می‌کند؟

شاخص "ترس" کریپتو به "طمع" تبدیل شد

نرخ سود تسهیلات قرض‌الحسنه تغییر نکرد

رئیسی :دلار ۲۸۵۰۰ تومان ملاک است

پدیده خطرناک در بازار دلار

کاهش ۱.۱ درصدی قیمت امروز ربع‌سکه در بورس

اخطار بانک مرکزی به صرافی‌ها

عملکرد درخشان بانک رفاه در پرداخت تسهیلات

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد

آغاز فروش ارز در شعب منتخب بانک سپه

اخراجی های جدید بازار سهام

سیاست ثابت بانک مرکزی در نرخ سود

نرخ سودهای بی حرکت در بازار بین بانکی

۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۹/۷کد خبر: 342615
ایستانیوز:طبق داده های آماری، تزریق بانک مرکزی در این هفته در بازار شبانه رشد قابل توجهی داشته و به مرز ۱۴ همت رسیده اما نرخ سود را تکان چندانی نداده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، وضعیت نرخ سودها در بازارهای مالی ماه های اخیر، ثابت مانده و تغییری نداشته است. براساس داده های آماری بانک مرکزی در این ماه ها نرخ سود بین بانکی و بازار باز در نزدیکی مرز 21 درصد قرار داشته و تغییری را رقم نزده است.
دامنه ثبات در بازار بین بانکی وسیع تر شده است. نرخ سود بین بانکی در هفته های متوالی ثابت مانده و اکنون در مرز ۲۰.۹ درصد قرار گرفته است. 
 
شاخص کلیدی اقتصاد ایران، علامتی از تغییر و تحولات بده بستان بانکی در کشور است. به طور کلی بانک مرکزی به منظور رفع نیاز بانک های مقروض، دو بازار را به صورت هفتگی مدیریت می کند. بازار باز و بازار بین بانکی. در بازار باز، به شکلی دادوستد بانک ها و بانک مرکزی حالت میان مدت دارد و در بازار شبانه یا بازار بین بانکی وضعیتی کوتاه مدت را دارا است. بازارهایی که اکنون در هفته اخیر باوجود تغییر در بده بستان نهادهای مالی اما نرخ سود همچنان ثابت مانده است. 
 
به طور کلی نرخ سود بین بانکی از بازار شبانه استخراج می شود. این شاخص ، میانگین نرخ بده بستان بانک های مقروض و بانک های دارای مازاد است که البته در این محاسبه تزریق بانک مرکزی در بازار شبانه دخالتی ندارد. دامنه نرخ اما از سوی بانک مرکزی تعیین شده و از ۱۴ تا ۲۲ درصد قرار دارد.
 
طبق داده های آماری، تزریق بانک مرکزی در این هفته در بازار شبانه رشد قابل توجهی داشته و به مرز ۱۴ همت رسیده اما نرخ سود را تکان چندانی نداده است. برخی کارشناسان معتقدند این اتفاق نشان میدهد رشد تقاضای بانک ها از بانک مرکزی احتمالا در نتیجه رشد نیاز نقدینگی بانکی در کشور بوده و تاثیر کاهشی بر حجم مبادلات میان بانک های دیگر نداشته است. به عبارتی مازاد تقاضا در بازار بین بانکی را بانک مرکزی پرداخت کرده است. 
 
در کنار بازار شبانه نرخ سود بازار باز نیز در دوازدهمین هفته متوالی در مرز 21 درصد قرار گرفته و تغییری را ثبت نکرده است. سکون نرخ سود در بازار های مالی در ماه های اخیر می تواند علامتی از سیاست ثابت بانک مرکزی در قبال بانک های درگیر باشد.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *