RSS
امروز جمعه ، ۷ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

کاهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس تهران

احداث ۵۵هزار واحد مسکونی با حمایت بانک کارآفرین

۳ آدرس غلطِ بزرگ در اقتصاد ایران

هجوم عجیب سهامداران به بورس تهران

تغییرمحل تحویل ربع سکه بورسی

تفاهم نامه بانک سپه و وزارت راه و شهر سازی

کسب رتبه نخست بازدهی سالانه و رتبه دوم بازدهی ماهانه

نگاهی به تورم دهک های مختلف در آذر ماه

دانشجویان هم در دوران تحصیل می‌توانند بیمه‌شده تأمین‌اجتماعی باشند

نرخ‌های غیرفنی شرکت‌ها به بیمه‌گران مستقیم و اتکایی لطمه می‌زند

بیمه سرمد؛ جوان‌ترین شرکت در میان هشت شرکت برتر بیمه کشور

چادرملو رتبه دهم در بین ۵۰۰ شرکت برتر را کسب کرد

اوراق بیمه اتکایی شرکت بیمه ملت رونمایی شد

فرزین: بدون صف ارز بخرید

نسخه جدید موبایل‌ بانک سینا منتشر شد

وام ازدواج زوج های جوان افزایش یافت

هشدار همتی به تبعات افزایش فشار اقتصادی

تاریخ تکراری بانک مرکزی

ناخدا قیمت دلار را کاهشی کرد؟

ورود مجدد شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

کدام خودروها احتمالا از بورس کالا حذف می شوند؟

نرم افزار کالابرگ الکترونیک را دانلود کنید

خداحافظی عربستان با نفت

برندگان و بازندگان صنایع پاییز

پیش بینی آینده بازار رمز ارزها

ورود بورس به فاز اصلاحی!

۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۸/۲۳کد خبر: 342402
ایستانیوز: همان طور که انتظار می رفت، بورس بالاخره افت کرد اما افت بازار در مسیر صعودی اتفاق نگران کننده ای نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بازار سهام دیروز منفی شد. البته افت آن کوچک بود و به خصوص در نمادهای کوچک بازار، اتفاق نگران کننده ای رخ نداد. شاخص هم وزن به میزان ناچیزی افت کرد و تعداد نمادهای منفی هم نسبت به تعداد نمادهای مثبت، خیلی بیشتر نبود.
 
دیروز در آخرین دقایق معاملات 290 نماد مثبت در مقابل 360 نماد منفی در بازار وجود داشت که نمادهای منفی هم شاهد فشار فروش سنگینی نبودند.
 
حتی با وجود بیشتر بودن تعداد نمادهای منفی، اما تعداد صفوف خرید بیشتر از تعداد صفوف فروش بود. در دقایق پایانی بازار روز گذشته حدود 80 صف خرید در بازار وجود داشت که در مقابل 30 صف فروش، می توان به این نتیجه رسید که فعلا نباید نسبت به منفی شدن بازار واکنش احساسی نشان داد.
البته جدا از کم شدن تعداد نمادهای مثبت، اتفاقات دیگری هم در بازار رخ داد که اگر ادامه دار نباشند، می توان همچنان بورس را در مسیر صعود دانست.
 
یکی از اتفاقات منفی در معاملات روز گذشته، کم شدن قدرت خریداران حقیقی بود. پس از چند روز برتری خریداران در مقابل فروشندگان، دیروز سرانجام قدرت فروشندگان حقیقی نسبت به خریداران حقیقی بیشتر شد و شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد 0.98 رسید.
 
البته این عدد گرچه قدرت بیشتر فروشندگان را نشان می دهد، اما تفاوت معناداری در قدرت خریداران و فروشندگان دیده نمی شود. با این حال طی چند روز آینده باید این شاخص به طور مداوم رصد شود.
خروج پول و کاهش ارزش معاملات خرد
 
همچنین حقیقی ها دیروز دیروز حدود 310 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند که این خروج پول، نسبتا عدد بزرگی محسوب می شود. با توجه به اینکه در سه روز معاملاتی پیش از آن هم خروج پول از بازار اتفاق افتاده بود، باید گفت که چنانچه طی دو سه روز معاملاتی آتی ورود پول به بازار اتفاق نیفتد، می توان سیگنال هایی مبنی بر منفی شدن احتمالی بورس دریافت کرد.
 
از طرف دیگر ارزش معاملات خرد هم دیروز 3400 میلیارد تومان بود که در مقایسه با روز شنبه که 3900 میلیارد تومان معامله خرد در بازار انجام شده بود، شاهد افت قابل توجهی در ارزش معاملات خرد هستیم.
 
تمام این موارد گرچه سیگنال هایی منفی از بورس مخابره می کنند، اما از آنجا که بازار 11 روز متوالی با رشد شاخص کل همراه بوده و طی این مدت رشد چشمگیری داشته، طبیعی است که چند روز هم بازار منفی شود.
 
در جا زدن و افت محدود بازار در این روزها اتفاقی طبیعی محسوب می شود اما به این شرط که منفی ها خیلی ادامه پیدا نکنند که دوباره حقیقی ها با قدرت زیاد وارد میدان فروش شوند.
 
در این شرایط برای بازار امروز هم می توان افت شاخص ها را متصور بود و با توجه به شیب نزولی شاخص در یک ساعت پایانی معاملات روز گذشته، امروز احتمالا بازار با عرضه های بیشتر نسبت به روز گذشته را شاهد باشیم.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *