RSS
امروز شنبه ، ۸ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

سه شاخص‌ جدید به فرابورس اضافه می‌شود

زخم مزمن سلطه مالی

خلق اعتبارات بدون پشتوانه در نظام بانکی

اگر شغل می خواهید، دانشگاه نروید!

خرید دلار و یورو سهمیه ای آغاز شد

دو قلوی ترسناک‌ اقتصاد جهانی

بورس، ترسناک شد

زیان ۱۰۰ هزار میلیاردی بورس ، در پی انتشار یک نامه !

صعود قیمت طلا در ششمین هفته متوالی

خبر مهم بانک مرکزی برای متقاضیان ارز سهمیه ای

رشد ۲۰۰۰ درصدی تزریق پول طی دو سال

افزایش تورم در ۹۰ درصد سبد خانوارها

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره نرخ جدید سودبانکی

کاهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس تهران

احداث ۵۵هزار واحد مسکونی با حمایت بانک کارآفرین

۳ آدرس غلطِ بزرگ در اقتصاد ایران

هجوم عجیب سهامداران به بورس تهران

تغییرمحل تحویل ربع سکه بورسی

تفاهم نامه بانک سپه و وزارت راه و شهر سازی

کسب رتبه نخست بازدهی سالانه و رتبه دوم بازدهی ماهانه

نگاهی به تورم دهک های مختلف در آذر ماه

دانشجویان هم در دوران تحصیل می‌توانند بیمه‌شده تأمین‌اجتماعی باشند

نرخ‌های غیرفنی شرکت‌ها به بیمه‌گران مستقیم و اتکایی لطمه می‌زند

بیمه سرمد؛ جوان‌ترین شرکت در میان هشت شرکت برتر بیمه کشور

چادرملو رتبه دهم در بین ۵۰۰ شرکت برتر را کسب کرد

بررسی تغییرات ماهانه قیمت مسکن تهران در شهریور ۱۴۰۱

آژیر قرمز در تورم مسکن تهران

۲۰:۶ - ۱۴۰۱/۷/۱۴کد خبر: 341659
ایستانیوز:باوجود آن که بانک مرکزی سرعت رشد تورم مسکن را کاهشی به تصویر کشیده اما از نگاه مرکز آمار تورم مسیری فزاینده داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، تورم مرکز آمار از بازار مسکن تهران در شهریور ماه تفاوت های قابل تاملی با رشد قیمت اعلام شده از سوی بانک مرکزی دارد.
 
طبق داده های مرکز آمار تب قیمت ها در بازار مسکن تهران بالا رفته و از هر جهت تورم مسکن پایتخت خیز برداشته است. ریشه تمایز آماری را برخی در شیوه محاسبه متغیرهای این دو مرکز می دانند.
 
به گزارش اکوایران، قیمت مسکن تهران را در سال جاری دو مرکز از دو زاویه بررسی می کنند. یکی تغییر قیمت متوسط مسکن و دیگری تورم . برخی اقتصاددانان این دوموضوع را متفاوت از هم می دانند و و بین شیوه محاسبه تورم و رشد قیمت ها فرق می گذارند.
 
موضوع آن است که به طور کلی به عنوان مثال تورم ماهانه یعنی تغییرات شاخص قیمت در هر کالا و رشد قیمت به معنای تغییرات متوسط قیمت است. از این رو خوب است مقایسه ای بین بانک مرکزی (بیان کننده تغییر قیمت ) و مرکزآمار (ارائه دهنده تورم) در خصوص مسکن تهران صورت گیرد. برخی تحلیل گران تورم را شاخص مهم تری در تحلیل های اقتصادی می دانند.
 
طبق داده های بانک مرکزی در شهریور ماه امسال قیمت متوسط مسکن تهران با رشدی 1.1 درصد به 43 میلیون و 220 هزار تومان رسید. بررسی ها نشان می داد طبق داده های بانک مرکزی این کمترین میزان افزایش قیمت ماهانه متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی تهران در کمترین سطح خوددر 5 ماه اخیر قرار گرفته است.
 
این در حالی است که طبق داده های مرکز آمار ضمن آنکه متوسط قیمت مسکن تهران برابر با 44 میلیون تومان بوده تورم ماهانه در این بخش برابر با 3.3 درصد ثبت شده و سرعت رشد آن از ماه قبل تقریبا 2.2 واحد درصد بالاتر رفته است.
 
به عبارت دیگر باوجود آن که بانک مرکزی سرعت رشد قیمت را کاهشی به تصویر کشیده اما از نگاه مرکز آمار تورم مسیری فزاینده داشته است. روند مقایسه نقطه ای این شاخص ها در قیمت و تورم مشابه یکدیگر بوده است.
 
براساس داده های بانک مرکزی در این ماه رشد قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته برابر با 36.3 درصد بوده است.
 
این در حالی است که تورم نقطه ای مرکز آمار در این ماه برابر با 45.7 درصد بوده است. روند تورم نقطه ای در مرکز آمار و بانک مرکزی در این ماه نشان می دهد وضعیت قیمت مسکن تهران در هردو نگاه سویی صعودی داشته است.
 
آنچه در خصوص تفاوت آمارهای بانک مرکزی و مرکز امار به صورت کلی عنوان می شود تغییر رویکرد محاسبه ای این دو مرکز بوده اما درنهایت روند های اعلام شده از سوی مرکز آمار نشان می دهد از هر جهت تورم مسکن تهران خیز برداشته است.
رکوردزنی تورم میانگین مسکن تهران در شهریور 1401
 
تورم سالانه دلالت بر رشد میانگین شاخص قیمت مصرف کننده در هر مقطع به نسبت موقعیت مشابه خود در سال گذشته دارد. در همین رابطه درشهریور ماه امسال تورم میانگین مسکن تهران برابر با 30.3 درصد بوده که بالاترین سطح خود در سال 1401 داشته است.
 
همسویی رشد تورم در سه قاب مختلف آماری نشان می دهد از دید مرکز آمار تب قمیت ها در بازار مسکن تهران در این ماه بالا بوده و سیری صعودی پیدا کرده است.
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *