RSS
امروز جمعه ، ۴ اسفند ۱۳۹۶
آخرین اخبار

اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری تا پایان سال ۹۷ تمدید شد

نرخ دلار و یورو در بازار ریخت

۱۵هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی اختصاص یافت

روایت وزارت اقتصاد از افت قیمت‌ها در بازار ارز و سکه

حجم مبادلات ایران و فرانسه ۳.۸ میلیارد یورو شد

پشتیبانی ۲۴ ساعته در مرکز امداد مشتریان سپهر بانک صادرات

آگهی دعوت به همکاری بانک ایران زمین

رقم بودجه ۹۷ به ۳۸۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت

موسسه اعتباری کوثر به مجمع می نشیند

پرداخت آخرین مرحله سود قطعی اوراق مشارکت شرکت پالایش نفت بندرعباس در بانک ملت

برتری دوباره ایران کیش درIMI۱۰۰ افتخاربزرگی بود

ساخت مجهز‌ترین بیمارستان تخصصی منطقه لواسانات با حمایت مالی بانک آینده

پرداخت عیدی بازنشستگان تا ١٥ اسفند ماه

بازارمسکن از رکود خارج می شود

آخرین فرصت بخشودگی جرائم بانک آینده

مجلس بودجه سال ۹۷ را تصویب کرد

بانک پاسارگاد به هند می رود

رونمایی از سامانه مدیریت اشتهای ریسک بانک ملت

۲ اولویت مهم بانک مهر اقتصاد در روزهای آخر سال

آرامش در خیابان فردوسی،هیاهو در شعب بانک‌ها

پذیرش اوراق اسناد مالی اسلامی به عنوان ضمانت تسهیلات

آخرین آمار تعداد بیکاران در کشور

استخراج پول الکترونیکی با گوشی‌های اندرویدی!

افزایش ارزش معاملات پتروشیمی با اهرم دلار

تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تمدید شد

سرپیچی یک نهاد رسمی از اجرای یک مصوبه دولتی

گمرک همچنان از صادرکنندکان تعهدنامه ارزی می‌خواهد

۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹کد خبر: 34099
ایستانیوز: علی‌رغم مطرح شدن موضوع اخذ تعهدنامه ارزی در شورای عالی صادرات و تصمیم‌گیری قطعی درباره اجرایی شدن مصوبه دولت مبنی بر عدم اخذ تعهدنامه ارزی از صادرکنندگان، گمرگ کماکان از صادرکنندگان تعهدنامه ارزی دریافت می‌کند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز) ، از حدود چهار ماه پیش موضوع لغو مصوبه "اخذ تعهدنامه ارزی" از صادرکنندگان مطرح بوده ولی اجرایی نشدن این مصوبه باعث حیرت خود مسوولان دولتی هم شده‌ است. به طوری‌ که در جلسه شورای عالی صادرات وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر امور اقتصاد و دارایی از طولانی شدن فاصله تصویب تا اجرای این مصوبه ابراز تعجب کرده‌اند.
غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران در همین زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: براساس نتایج این جلسه مقرر شد از زمانی که یک مصوبه در رسانه‌های کشور اعلام می‌شود لازم‌الاجرا شده و تمام دستگاه‌ها زمانی که تصویب یک مصوبه را در رسانه‌ها مشاهده کردند آن را اجرایی کنند. این‌که این مصوبه هنوز اجرایی نشده باعث تعجب اعضای جلسه شورای عالی صادرات شده بود.
وی ادامه داد: وزیران صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی خواستار منعکس‌شدن ابلاغ این مصوبات در سازمان‌هایی که هنوز آن را اجرایی نمی‌کنند شدند. در جلسه اخیر شورای عالی صادرات نیز که رییس کل گمرک حضور داشت موضوع اخذ تعهدنامه ارزی از صادر‌کنندگان در گمرکها مطرح و براساس تصمیماتی که در جلسه شورای عالی صادرات گرفته شد این موضوع به زودی حل می‌شود.
او در پاسخ به این سوال ایسناکه با توجه به جلسه شورای عالی صادرات زمان دقیق اجرایی‌شدن این مصوبه در تمامی سازمان‌ها و گمرک‌ها چه زمانی است بیان کرد: گمرک در جلسه شورای عالی صادرات مدعی بود که نامه عدم اخذ تعهدنامه ارزی هنوز به دست گمرک نرسیده است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در همان لحظه نامه این مصوبه را به دست رییس کل گمرک داد.
البته از شواهد این‌طور بر می‌آید که گمرک همچنان پیگیر اخذ تعهدنامه ارزی از صادرکنندگان است.
در همین زمینه محمد لاهوتی، نایب رییس کنفدراسیون صادرات در گفت‌و با ایسنا تاکید کرد که "گمرک همچنان از صادرکنندگان تعهدنامه ارزی دریافت می‌کند."
وی ادامه داد: علی‌رغم نتایج جسله اخیر شورای عالی صادرات همچنان موضوع اخذ تعهدنامه ارزی از صادرکنندگان مطرح است.
لاهوتی با بیان این‌که رییس کل سازمان توسعه تجارت نیز در جلسه اخیر کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اعلام کرده بود که تعهدنامه ارزی فعلا پا برجاست، گفت: به نظر می‌رسد اجرای این بخش‌نامه در هاله‌ای از ابهام است.
یست‌وششم آبان‌ماه سال گذشته مصوبه لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگان، تعهدنامه ارزی و عوارض صادراتی که شبه مصوبه پیمان‌سپاری ارزی بود از سوی دولت یازدهم ابلاغ شد ولی صادرکنندگان این مصوبات را بر خلاف قانون دانسته و نسبت به آن اعتراض کردند. با روی کار آمدن دولت یازدهم معاون اول رییس جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کردند که در مورد غیر قانونی بودن این مصوبات با صادرکنندگان هم عقیده هستند و آنها را بر خلاف قانون می‌دانند. ولی علی‌رغم این‌که وعده لغو این مصوبات در روز ملی صادرات داده شد، اجرایی شدن لغو آن در دولت به درازا کشیده و حتی خود مسوولان دولتی نیز از زمان‌بر شدن آن ابراز تعجب می‌کنند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *