آخرین اخبار

احیای امید به رشد بورس

تبریک بانک‌پاسارگاد به تیم کشتی آزاد نونهالان ایران

بانک مرکزی ترکیه به نجات سقوط آزاد لیر آمد

پرداخت مرحله نخست تسهیلات کنسرسیوم بانکی به پدیده شاندیز

تنها ۴ درصد مردم ایران بیمه عمر و زندگی دارند

انتصاب معاون فنی جدید بیمه ایران

شفافیت بازار ارز از جاده بورس می گذرد

دریافت کارمزد از حساب‌های دولتی غیرقانونی است

۲سال تنفس به تسهیلات‌گیرندگان مسکن مهر

حراج سکه در بانک کارگشایی از شنبه ۴ آذر

تقدیر از تیم بانک پارسیان

ورشکستگی در صندوق بیمه معنا ندارد

متهم فراری صندوق‌ذخیره‌فرهنگیان در آلمان

سیف به مجلس می رود

فروش اوراق مشارکت با سود ۱۶درصدی روزشمار

راه اندازی سرویس استعلام ضمانتنامه های سپامی شبکه بانکی

برگزاری ششمین دوره قرعه کشی جوایز کانال تلگرام بانک ملت

جهش ۳ برابری در انتظار قیمت طلا؟

آیا بیت کوین بانک‌های مرکزی را دور می‌زند؟

تسهیلات حمایتی ١۵٢١ میلیارد ریالی بانک صادرات در استان زنجان

حساب‌های راکد زیر ۲ میلیون تومان تعیین تکلیف می‌شوند

از کاهش ارزش پول ملی نترسیم

سه خبر خوش به خریداران مسکن

فرصت‌های استقلال سکاندار پولی

تشریح خدمات بانک کشاورزی در حمایت از کشاورزان

سرپیچی یک نهاد رسمی از اجرای یک مصوبه دولتی

گمرک همچنان از صادرکنندکان تعهدنامه ارزی می‌خواهد

۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹کد خبر: 34099
ایستانیوز: علی‌رغم مطرح شدن موضوع اخذ تعهدنامه ارزی در شورای عالی صادرات و تصمیم‌گیری قطعی درباره اجرایی شدن مصوبه دولت مبنی بر عدم اخذ تعهدنامه ارزی از صادرکنندگان، گمرگ کماکان از صادرکنندگان تعهدنامه ارزی دریافت می‌کند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز) ، از حدود چهار ماه پیش موضوع لغو مصوبه "اخذ تعهدنامه ارزی" از صادرکنندگان مطرح بوده ولی اجرایی نشدن این مصوبه باعث حیرت خود مسوولان دولتی هم شده‌ است. به طوری‌ که در جلسه شورای عالی صادرات وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر امور اقتصاد و دارایی از طولانی شدن فاصله تصویب تا اجرای این مصوبه ابراز تعجب کرده‌اند.
غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران در همین زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: براساس نتایج این جلسه مقرر شد از زمانی که یک مصوبه در رسانه‌های کشور اعلام می‌شود لازم‌الاجرا شده و تمام دستگاه‌ها زمانی که تصویب یک مصوبه را در رسانه‌ها مشاهده کردند آن را اجرایی کنند. این‌که این مصوبه هنوز اجرایی نشده باعث تعجب اعضای جلسه شورای عالی صادرات شده بود.
وی ادامه داد: وزیران صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی خواستار منعکس‌شدن ابلاغ این مصوبات در سازمان‌هایی که هنوز آن را اجرایی نمی‌کنند شدند. در جلسه اخیر شورای عالی صادرات نیز که رییس کل گمرک حضور داشت موضوع اخذ تعهدنامه ارزی از صادر‌کنندگان در گمرکها مطرح و براساس تصمیماتی که در جلسه شورای عالی صادرات گرفته شد این موضوع به زودی حل می‌شود.
او در پاسخ به این سوال ایسناکه با توجه به جلسه شورای عالی صادرات زمان دقیق اجرایی‌شدن این مصوبه در تمامی سازمان‌ها و گمرک‌ها چه زمانی است بیان کرد: گمرک در جلسه شورای عالی صادرات مدعی بود که نامه عدم اخذ تعهدنامه ارزی هنوز به دست گمرک نرسیده است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در همان لحظه نامه این مصوبه را به دست رییس کل گمرک داد.
البته از شواهد این‌طور بر می‌آید که گمرک همچنان پیگیر اخذ تعهدنامه ارزی از صادرکنندگان است.
در همین زمینه محمد لاهوتی، نایب رییس کنفدراسیون صادرات در گفت‌و با ایسنا تاکید کرد که "گمرک همچنان از صادرکنندگان تعهدنامه ارزی دریافت می‌کند."
وی ادامه داد: علی‌رغم نتایج جسله اخیر شورای عالی صادرات همچنان موضوع اخذ تعهدنامه ارزی از صادرکنندگان مطرح است.
لاهوتی با بیان این‌که رییس کل سازمان توسعه تجارت نیز در جلسه اخیر کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اعلام کرده بود که تعهدنامه ارزی فعلا پا برجاست، گفت: به نظر می‌رسد اجرای این بخش‌نامه در هاله‌ای از ابهام است.
یست‌وششم آبان‌ماه سال گذشته مصوبه لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگان، تعهدنامه ارزی و عوارض صادراتی که شبه مصوبه پیمان‌سپاری ارزی بود از سوی دولت یازدهم ابلاغ شد ولی صادرکنندگان این مصوبات را بر خلاف قانون دانسته و نسبت به آن اعتراض کردند. با روی کار آمدن دولت یازدهم معاون اول رییس جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کردند که در مورد غیر قانونی بودن این مصوبات با صادرکنندگان هم عقیده هستند و آنها را بر خلاف قانون می‌دانند. ولی علی‌رغم این‌که وعده لغو این مصوبات در روز ملی صادرات داده شد، اجرایی شدن لغو آن در دولت به درازا کشیده و حتی خود مسوولان دولتی نیز از زمان‌بر شدن آن ابراز تعجب می‌کنند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *