RSS
امروز سه شنبه ، ۸ آذر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

تحقق نیمی از درآمد واگذاری ها

طلب ۳۲۲ هزار میلیاردی بانک مرکزی از دولت و بانک‌ها

سکه گران‌تر می‌شود؟

درآمد ۲۶۰.۰۰۰ میلیارد ریالی بانک صادرات از محل اعطای تسهیلات

رشوه ۵۲ میلیاردی مامور مالیاتی

پشت پرده افزایش قیمت سکه اعلام شد

سهم کمتر از۱۰درصدی سهام در ارزش معاملات بورس

فروش ۱۷ درصد از سهام سرمایه گذاری امید توسط بانک سپه

راه‌اندازی سامانه حقوقی و وصول مطالبات سینا

کشف ۱۱ میلیون دلار تقلبی در تهران

درآمد حق بیمه ناخالص بیمه ما ۱۴۲ درصد جهش کرد

 بیمه آسیا به مناسبت روز بیمه تخفیف می دهد

فریب تبلیغات وام را نخورید!

بازار طلای جهانی سرد شد

امکان راه‌اندازی سه نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری برای بانک‌ها فراهم شد

خروج ۳ میلیون نفر از جمعیت شاغل اقتصاد ایران

تداوم صعود یا اصلاح قیمت سکه؟

نرخ سودهای بی حرکت در بازار بین بانکی

عملکرد فروش هشت ماهه سال ۱۴۰۱ بیمه کوثر بالاتر از کل فروش سال ۱۴۰۰

مدیرعامل بیمه ملت، عضو کمیته انضباطی سندیکای بیمه‌گران شد

وضع منابع ارزی مطلوب است

بخشنامه برنامه هفتم توسعه کشور ابلاغ شد

نرخ تورم برای دهک‌های مختلف اعلام شد

رشد ۲۵ درصدی تامین مالی بخش های مختلف کشور از طریق بازار سرمایه

تمامی محصولات از طریق بورس کالا عرضه شوند

خیز نرخ سود مداخله بانک مرکزی در بانک ها

عبور تزریق پول از مرز ۱۰۰ همت

۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۶/۲۰کد خبر: 340304
ایستانیوز:بسط پول بانک مرکزی در بازار باز برابر با ۶۸ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان در هفته اخیر به ثبت رسیده و تنها هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان از هفته قبلی بیشتر شد که به لحاظ درصدی برابر با ۲.۲ درصد بوده است. این افزایش به نوعی نشان می دهد بسط نقدینگی بانک مرکزی در بازار باز تغییر چندانی نداشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، تزریق پول در بازارهای بین بانکی روند بی سابقه ای را از خود برجای گذاشت. بازار باز و بازار شبانه دو بازاری هستند که بانک مرکزی هر هفته با رصد وضعیت نقدینگی بانک ها و سیاست های خود در جهت تعیین نرخ سود بین بانکی در آن فعالیت می کند.
 
در همین خصوص در هفته منتهی به 14 شهریور ماه تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز  ثابت مانده اما در بازار شبانه به سطح بالایی رسید. همین موضوع موجب شد تا رکورد تزریق پول در بازارهای بین بانکی شکسته شود.
 
بسط پول بانک مرکزی در بازار باز برابر با 68 هزار و 490 میلیارد تومان در هفته اخیر به ثبت رسیده و تنها هزار و 490 میلیارد تومان از هفته قبلی بیشتر شد که به لحاظ درصدی برابر با 2.2 درصد بوده است. این افزایش به نوعی نشان می دهد بسط نقدینگی بانک مرکزی در بازار باز تغییر چندانی نداشته است.
 
این در حالی است که اعتبارات قاعده مند برابر با 35 هزار و 280 میلیارد تومان بوده و در بالاترین سطح سال جاری قرار گرفته است.
 
از آن جا که این پول تزریق بانک مرکزی در بازار بین بانکی محسوب می شود می توان گفت درمجموع این نهاد در دو بازار 103 هزار و770 میلیارد تومان پول در بانک ها ریخته که در تمام مدت برگزاری بازار باز سابقه نداشته است.
 
هر تزریق پول بانک مرکزی در بازار نرخ سودی دارد. درهمین رابطه نرخ سود بازار باز در این هفته برابر با 21 درصد و این شاخص در بازار بین بانکی برابر با 22 درصد قرار داشته است. در نهایت محاسبه می شود نرخ سود موزون تزریق نقدینگی در بازار بین بانکی معادل با 21.34 درصدبوده و تقریبا معادل با هفته قبل در سطح بالایی قرار گرفته است.
 
این موضوع را برخی تحلیل گران ناشی از رشد کسری در بانک ها می دانند و همزمان با آن سعی بانک مرکزی برای کنترل نرخ سود بین بانکی در مرز خاموش 21 درصد.
 
اما آن چه مهم تر به نظر می رسد سطح بی سابقه این تزریق در بازار ها بوده که عمده دلیل آن رشد بالای کسری بانک ها در بازار قلمداد می شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *