RSS
امروز پنج شنبه ، ۷ مهر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی منصوب شد

بورس سبزپوش به تعطیلات رفت

واگذاری سهام عدالت به جاماندگان تصویب شد

تورم پولدارها، تورم فقرا

طلا بخریم یا بفروشیم؟

کدام بانک‌ها کارمزد کمتری می‌گیرند؟

ورود قدرتمند بیت کوین به کانال ۲۰۰۰۰ دلاری

فشار قیمت دلار بر طلا ادامه دارد

شرایط پرداخت وام به بازنشستگان اعلام شد

پیش‌بینی رییس اسبق کانون صرافان از دلار

شرایط فروش بیمه به صورت آنلاین

معمای مالیات‌ستانی از حساب‌های بانکی

هنوز هیچ خبری از واردات خودرو نیست

تولید و فروش کدام محصولات زیاد شد؟

صدور مجوز کمیته فقهی برای صندوق وقف پول

آغاز فصل جدید جشنواره «لبخند به زندگی»

آینده بازار سهام مثبت و روشن پیش‌بینی می‌شود

گرفتار قیمت‌گذاری دستوری و تحریم

رکود جهانی قریب ‌الوقوع است؟

معرفی بانکهای متخلف در زمینه نرخ سود سپرده به هیأت انتظامی بانکها

۴ مشکل واگذاری پرسپولیس و استقلال

ثابت جلیسه مدیر روابط عمومی صندوق تامین خسارتهای بدنی شد

بازدهی ۳ تا ۶.۶درصدی صندوق های سهامی و مختلط « تمدن»

ارزش لیر بازهم سقوط کرد

۱۳ نماد فرابورسی مشمول تغییر دامنه نوسان

شرط بانک مرکزی برای انتصاب مدیران بانکی

۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۵/۱۹کد خبر: 338644
ایستانیوز:بانک مرکزی در بخشنامه‌‌ای به شبکه بانکی بر لزوم اخذ گواهینامه‌های حرفه‌‌ای برای رسیدگی به درخواست‌‌های بررسی صلاحیت حرفه‌‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بر اساس این ابلاغیه از اول مهر ماه سال۱۴۰۱ رسیدگی به درخواست‌‌های بررسی صلاحیت حرفه‌‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی منوط به ارائه گواهینامه‌هایی حرفه‌‌ای خواهد بود که آزمون آنها برگزار شده است. بدیهی است پس از برگزاری تمام آزمون‌‌های مربوط به گواهینامه‌های چهارگانه «اصول بانکداری۱»، «اصول بانکداری۲»، « «مدیریت ریسک موسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات موسسات اعتباری» امکان بررسی صلاحیت حرفه‌‌ای داوطلبان پیشنهادی بدون ارائه گواهینامه مذکور وجود نخواهد داشت.
 
ضمنا تمام مدیران بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی که از ابتدای سال۱۴۰۰، پس از اخذ تاییدیه صلاحیت حرفه‌‌ای از بانک مرکزی، به‌عنوان مدیرعامل، قائم‌‌مقام مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره انتخاب شده‌‌اند و مشمول تبصره (۴) ذیل ماده (۵) «دستورالعمل نحوه‌‌ی احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌‌ای مدیران موسسات اعتباری» ‌- موضوع برخورداری از دو دوره سابقه عضویت در هیات‌مدیره موسسات اعتباری قبل از مسوولیت اخیرشان‌- نیستند، تا پایان سال جاری نسبت به اخذ و ارائه گواهینامه‌های یادشده اقدام کنند.
 
پیرو بخشنامه شماره ۱۶۰۶۶‌/ ۰۱ مورخ ۲۵فروردین۱۴۰۱ با موضوع لزوم اخذ گواهینامه‌های حرفه‌‌ای توسط داوطلبان تصدی سمت مدیرعامل، قائم‌‌مقام مدیرعامل و عضویت در هیات‌مدیره بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مطابق با الزام مقرر در بند (۵‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌-۵) «دستورالعمل نحوه احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌‌ای مدیران موسسات اعتباری» ابلاغی طی بخشنامه شماره ۲۲۸۱۹‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/ ۹۹ مورخ ۴ اردیبهشت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌۱۳۹۹، همان‌گونه که پیش‌تر نیز طی بخشنامه مورد اشاره اعلام شده است، یکی از شرایط تخصصی مورد نیاز برای داوطلبان تصدی سمت‌‌های مدیریتی ذکرشده در فوق، برخورداری از چهار گواهینامه‌‌‌‌ «اصول بانکداری ۱»، «اصول بانکداری ۲»، «مدیریت ریسک موسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات موسسات اعتباری» است.
 
بر همین اساس، تاکنون آزمون «گواهینامه مدیریت ریسک موسسات اعتباری» برگزار شده و همچنان که طی بخشنامه شماره ۱۱۵۳۴۶‌/ ۰۱ مورخ ۹‌ مرداد۱۴۰۱ اطلاع‌‌رسانی شد، مقرر است آزمون «گواهینامه اصول بانکداری۱» نیز در تاریخ ۲۶‌مرداد۱۴۰۱ برگزار شود. همچنین در نظر است آزمون مربوط به «گواهینامه اصول بانکداری۲» و «گواهینامه مدیریت فناوری اطلاعات موسسات اعتباری» هم طی ماه‌های آتی برگزار شود.
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *