RSS
امروز جمعه ، ۷ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

کاهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس تهران

احداث ۵۵هزار واحد مسکونی با حمایت بانک کارآفرین

۳ آدرس غلطِ بزرگ در اقتصاد ایران

هجوم عجیب سهامداران به بورس تهران

تغییرمحل تحویل ربع سکه بورسی

تفاهم نامه بانک سپه و وزارت راه و شهر سازی

کسب رتبه نخست بازدهی سالانه و رتبه دوم بازدهی ماهانه

نگاهی به تورم دهک های مختلف در آذر ماه

دانشجویان هم در دوران تحصیل می‌توانند بیمه‌شده تأمین‌اجتماعی باشند

نرخ‌های غیرفنی شرکت‌ها به بیمه‌گران مستقیم و اتکایی لطمه می‌زند

بیمه سرمد؛ جوان‌ترین شرکت در میان هشت شرکت برتر بیمه کشور

چادرملو رتبه دهم در بین ۵۰۰ شرکت برتر را کسب کرد

اوراق بیمه اتکایی شرکت بیمه ملت رونمایی شد

فرزین: بدون صف ارز بخرید

نسخه جدید موبایل‌ بانک سینا منتشر شد

وام ازدواج زوج های جوان افزایش یافت

هشدار همتی به تبعات افزایش فشار اقتصادی

تاریخ تکراری بانک مرکزی

ناخدا قیمت دلار را کاهشی کرد؟

ورود مجدد شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

کدام خودروها احتمالا از بورس کالا حذف می شوند؟

نرم افزار کالابرگ الکترونیک را دانلود کنید

خداحافظی عربستان با نفت

برندگان و بازندگان صنایع پاییز

پیش بینی آینده بازار رمز ارزها

بروز ادوار تجاری در اقتصاد، اجتناب ناپذیر است

تورم، رکود می زاید

۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۵/۳کد خبر: 338356
ایستانیوز:متغیرهایی مثل نرخ تورم، نسبت تشکیل سرمایه ثابت به مخارج مصرفی دولت، درآمدهای نفتی و قیمت نفت در ایجاد دوره های رونق و رکود نقش دارند. اما نکته مهم در اثربخشی هر یک از این متغیرها، اثرگذاری زمان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،تحلیل بقا، مجموعه ای از روش های آماری  برای تحلیل داده ایی است که در آن، متغیر مورد بررسی زمان تا وقوع یک رویداد است. منظور از زمان، سال، ماه، هفته یا روزهای طی شده از آغاز پیگیری افراد تا وقوع آن رویداد است. هم چنین زمان می تواند به سن فرد در هنگام وقوع رویداد اشاره کند.
 
 منظور از رویداد مرگ، بروز بیماری، بازگشت بهبودی، بازگشت به کار یا هر گونه تجربه ای است که ممکن است برای فرد اتفاق بیفتد. در روش بقا، از متغیر زمان به عنوان زمان بقا یاد می کنیم، چراکه این زمان نشان دهنده زمانی است که فرد در طول دوره پیگری زنده بوده است. هم چنین از آنجایی که رویداد مورد علاقه به طور معمول، مرگ، بروز بیماری یا دیگر تجربه های منفی فردی است، آن را شکست می نامیم.
 
 اما ممکن است زمان بقا، زمان تا بازگشت به کار پس از عمل جراحی باشد که در این وضعیت، شکست یک رویداد مثبت است. تحلیل بقا در آغاز در  علم پزشکی به کار رفته اما دیگر علوم هم از آن بهره برده اند. از جمله این علوم، علم اقتصاد است.
 
*رکود اجتناب ناپذیر است 
 
ادوار تجاری در اقتصاد اجتناب ناپذیر است. دوره های رونق طولانی ممکن است این توهم را ایجاد کند که خبری از رکود نیست اما دوره های رونق و رکود، زمان به زمان به وقوع می پیوندد. از آنجا اثر سیاست های اقتصادی به طور معمول، با وقفه ای همراه است، اهمیت بررسی ادوار تجاری اهمیت بیشتری پیدا می کند.
 
پژوهشگران اقتصادی می گویند متغیرهایی مثل نرخ تورم، نسبت تشکیل سرمایه ثابت به مخارج مصرفی دولت، درآمدهای نفتی و قیمت نفت در ایجاد دوره های رونق و رکود نقش دارند. اما نکته مهم در اثربخشی هر یک از این متغیرها، اثرگذاری زمان است.
 
پژوهشگران ایرانی با توجه به روش آماری تحلیل بقا  تلاش کردند اثر متغیرهای تحریم، تورم، نسبت مخارج مصرفی دولت به تولید ناخالص داخلی،  نسبت تشکیل سرمایه ثابت به تولید ناخالص داخلی، قیمت نفت و درآمدهای نفتی را بر ریسک تکرار رکود اقتصادی بررسی کنند. یافته ها نشان می دهد 2 عامل تورم و قیمت نفت ریسک تکرار رکود اقتصادی را افزایش می دهند و سایر متغیرها اثر معناداری بر این پدیده ندارند. به عبارتی گرچه تورم در کوتاه مدت ممکن است از سمت عرضه باعث افزایش تولید، کاهش بیکاری و رونق شود، اما در بلندمدت از طریق کاهش قدرت خرید از سمت تقاضای اقتصاد، ریسک ایجاد رکود دوباره را افزایش می دهد.
 
برای مطالعه بیشتر مقاله «بررسی عوامل موثر بر ریسک تکرار رکود در کشورهای تحریم شده منتخب: رهیافت تحلیل بقا» را بخوانید. این مقاله در تابستان سال 1400 در نشریه اقتصاد و الگوسازی منتشر شده است.
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:تورم، رکود
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *