RSS
امروز پنج شنبه ، ۷ مهر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی منصوب شد

بورس سبزپوش به تعطیلات رفت

واگذاری سهام عدالت به جاماندگان تصویب شد

تورم پولدارها، تورم فقرا

طلا بخریم یا بفروشیم؟

کدام بانک‌ها کارمزد کمتری می‌گیرند؟

ورود قدرتمند بیت کوین به کانال ۲۰۰۰۰ دلاری

فشار قیمت دلار بر طلا ادامه دارد

شرایط پرداخت وام به بازنشستگان اعلام شد

پیش‌بینی رییس اسبق کانون صرافان از دلار

شرایط فروش بیمه به صورت آنلاین

معمای مالیات‌ستانی از حساب‌های بانکی

هنوز هیچ خبری از واردات خودرو نیست

تولید و فروش کدام محصولات زیاد شد؟

صدور مجوز کمیته فقهی برای صندوق وقف پول

آغاز فصل جدید جشنواره «لبخند به زندگی»

آینده بازار سهام مثبت و روشن پیش‌بینی می‌شود

گرفتار قیمت‌گذاری دستوری و تحریم

رکود جهانی قریب ‌الوقوع است؟

معرفی بانکهای متخلف در زمینه نرخ سود سپرده به هیأت انتظامی بانکها

۴ مشکل واگذاری پرسپولیس و استقلال

ثابت جلیسه مدیر روابط عمومی صندوق تامین خسارتهای بدنی شد

بازدهی ۳ تا ۶.۶درصدی صندوق های سهامی و مختلط « تمدن»

ارزش لیر بازهم سقوط کرد

۱۳ نماد فرابورسی مشمول تغییر دامنه نوسان

یخ دستاوردهای ماه های گذشته بورس در حال آب شدن است

آیا بورس به روزهای نزولی برگشته است؟

۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۴/۲۶کد خبر: 338195
ایستانیوز:کارشناسان هشدار می دهند اگر مسئولان بازار سرمایه فکر اساسی نکنن به احتمال زیاد بورس در روزهای و هفته های آینده هم روند نزولی را در پیش خواهد گرفت و شاخص به زیر یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد افت می کند.
به گزارش اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بازار سرمایه امروز در شرایطی کار خود را شروع کرد که روند حرکت شاخص همچون روزهای گذشته نزولی است و شاخص کل که پیش از این به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد رسیده بود هر روز از این نقطه امید دور می شود و هم اکنون (ساعت 10 صبح) روی عدد یک میلیون و 473 هزار واحد ایستاده است. بورس تهران در شرایطی روی دور سقوط افتاده است که حدود دو ماه پیش و با عبور از کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی و اوج گرفتن تا نزدیک کانال یک میلیون و 600 هزار واحد، امیدهای تازه ای در بازار سرمایه به وجود آمده بود اما بعد از آن با افزایش تنش های جهانی به دلیل جنگ روسیه و اوکراین و افزایش قیمت مواد اولیه در دنیا از یک سو و همچنین افزایش قیمت انرژی بورس ایران همچون بورس های دنیا لباس رکود به تن کرد و روند شاخص نزولی شد. در این بین کاهش امید بازار سرمایه از به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام و پایان گرفتن تحریم ها هم آب سردی است که در هفته های گذشته روی بازار سرمایه ریخته شده و خروجی همه این ها شکل گرفتن صف های فروش و خروج سرمایه از بورس است.
 
دیروز بورس تهران در اولین روز هفته عملکردی منفی داشت. دراین روز شاخص بورس به میزان ۱۰هزار واحد عقب نشست و نتوانست جایگاهی بهتر از سطح یک‌ میلیون و ۴۸۰‌هزار واحدی را برای خود دست و پا کند. همین امر سبب شد تا بازدهی شاخص‌ کل از ابتدای سال ‌که در هفته‌های گذشته تا ۲۰‌درصد نیز رسیده بود به محدوده ۲/ ۸‌درصد کاهش یابد. آنچه که در این روز بیش از هر چیز توانست افت نماگر اصلی بازار را میسر کند کاهش قیمت در نمادهای کامودیتی‌محور بازار بود که توانست تاثیری جدی بر اذهان سرمایه‌گذاران بگذارد. ریزش روز گذشته شاخص‌کل حکایت از آن دارد که به‌رغم تلاش‌های قبلی نماگر اصلی بازار برای ماندن در بالای محدوده یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار واحدی این شاخص، پس از چند روز ریزش دیگر نمی‌توان امیدی به رشد مجدد شاخص در آینده‌ای نزدیک داشت، مگر آنکه در همین مدت روند تحولات به بروز وقایعی منتهی شود که شرایط روانی حاکم بر بازار و انتظارات فعلی را به کلی تغییر دهد. در حال‌حاضر افت مداوم شاخص‌کل بورس بر نگرانی‌ها پیرامون ورود به یک روند نزولی دیگر آن‌هم پس از وجود سه فاز صعودی دامن زده است. احتمالات متعددی هم‌اکنون پیش‌روی بازار سهام است اما این احتمالات هرچه که باشد فعلا به‌نظر نمی‌رسد که معجزه‌ای برای این بازار در راه باشد. قیمت‌ها هر روز کاهش می‌یابند؛ شاخص‌ها به عقب برمی‌گردند و هر آنچه که از ابتدای امسال به‌عنوان دستاورد برای بورس شناخته می‌شد همچون یخی در حال آب شدن است. بررسی عوامل اثرگذار بر شاخص‌کل حکایت از آن دارد که بورس تهران در کلیت خود فعلا پیشرانه‌ای قدرتمند برای رفتن به سطوح بالاتر قیمت‌ها ندارد. از یک‌سو بی‌اعتمادی به بازار سرمایه که از سال‌۹۹ درمیان اهالی این بازار ریشه دوانده ادامه دارد و از سوی دیگر افت قیمت‌های جهانی و نااطمینانی در بازار ارز تیشه به ریشه تقاضا در بازار یادشده می‌زند. در این بین کارشناسان هشدار می دهند اگر مسئولان بازار سرمایه فکر اساسی نکنن به احتمال زیاد بورس در روزهای و هفته های آینده هم روند نزولی را در پیش خواهد گرفت و شاخص به زیر یک میلیون و 400 هزار واحد افت می کند.
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بورس
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *