RSS
امروز دوشنبه ، ۷ آذر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

تحقق نیمی از درآمد واگذاری ها

طلب ۳۲۲ هزار میلیاردی بانک مرکزی از دولت و بانک‌ها

سکه گران‌تر می‌شود؟

درآمد ۲۶۰.۰۰۰ میلیارد ریالی بانک صادرات از محل اعطای تسهیلات

رشوه ۵۲ میلیاردی مامور مالیاتی

پشت پرده افزایش قیمت سکه اعلام شد

سهم کمتر از۱۰درصدی سهام در ارزش معاملات بورس

فروش ۱۷ درصد از سهام سرمایه گذاری امید توسط بانک سپه

راه‌اندازی سامانه حقوقی و وصول مطالبات سینا

کشف ۱۱ میلیون دلار تقلبی در تهران

درآمد حق بیمه ناخالص بیمه ما ۱۴۲ درصد جهش کرد

 بیمه آسیا به مناسبت روز بیمه تخفیف می دهد

فریب تبلیغات وام را نخورید!

بازار طلای جهانی سرد شد

امکان راه‌اندازی سه نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری برای بانک‌ها فراهم شد

خروج ۳ میلیون نفر از جمعیت شاغل اقتصاد ایران

تداوم صعود یا اصلاح قیمت سکه؟

نرخ سودهای بی حرکت در بازار بین بانکی

عملکرد فروش هشت ماهه سال ۱۴۰۱ بیمه کوثر بالاتر از کل فروش سال ۱۴۰۰

مدیرعامل بیمه ملت، عضو کمیته انضباطی سندیکای بیمه‌گران شد

وضع منابع ارزی مطلوب است

بخشنامه برنامه هفتم توسعه کشور ابلاغ شد

نرخ تورم برای دهک‌های مختلف اعلام شد

رشد ۲۵ درصدی تامین مالی بخش های مختلف کشور از طریق بازار سرمایه

تمامی محصولات از طریق بورس کالا عرضه شوند

نحوه استعلام مبالغ مسدود شده حسابها بابت چک برگشتی

۱۰:۰ - ۱۴۰۱/۴/۶کد خبر: 337784
ایستانیوز:یکی از مهم ترین دغدغه‌هایی که در این سال‌ها برای فعالان اقتصادی و مردم به وجود آمده بود، چالش چک برگشتی و مسیر سخت وصول مبالغ این چک‌ها بود که، بانک مرکزی در ادامه اجرای قانون مذکور، مسدودی حساب‌های فرد صادرکننده چک برگشتی را در دستور کار قرار داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بازگشت اعتبار به چک، از جمله اقدامات مهمی است که بانک مرکزی انجام داده است.  با اجرای «قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط بانک مرکزی، بسیاری از مشکلات کسب و کارها در فضای دادوستدهای مالی با چک برطرف شده است. 
 
 یکی از مهم ترین دغدغه‌هایی که در این سال‌ها برای فعالان اقتصادی و مردم به وجود آمده بود، چالش چک برگشتی و مسیر سخت وصول مبالغ این چک‌ها بود که، بانک مرکزی در ادامه اجرای قانون مذکور، مسدودی حساب‌های فرد صادرکننده چک برگشتی را در دستور کار قرار داد.
 
 معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه ماده 5 مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، مواردی را برای شخصی که چک وی برگشت می‌خورد در نظر گرفته است، گفته: یکی از این موارد کسر مانده چک برگشتی از کلیه حساب‌های صادرکننده چک در شبکه بانکی است. بنابراین در گام نخست بخشی از این قانون اجرا شد؛ بدین معنا که "اگر فردی در یک بانک دسته چکی داشته باشد و چک او برگشت بخورد، از تمام حساب‌هایش در همان بانک مبلغ مربوطه برداشت و اگر چک مبلغش کفایت کرد، پاس می‌شود." 
 
این مقام مسئول بانک مرکزی یادآور شد: در قسمت دیگر قانون عنوان شده است که به میزان مبلغ کسری چک برگشتی، سایر حساب‌های صادرکننده چک برگشتی در تمام شبکه بانکی مسدود و در نهایت روال قانونی از سوی قوه قضائیه برای برداشت از آن حساب طی شود؛ بنابراین، اگر فردی در پنج بانک حساب دارد و در بانک اول چک وی برگشت می‌خورد، مانده تمام حساب‌ها احصا می‌شود و در مرحله بعدی به ترتیبی که از بیشترین به کمترین مانده است، کسری موجودی چک برگشتی مسدود خواهد شد. 
 
این روند جدید از (شنبه 7 خردادماه 1401) آغاز شده و حالا حدود یک ماهی است بخش مهمی از قانون اصلاح قانون صدور چک اجرایی شده است. اما سوالی که در این جا مطرح می شود، نحوه استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی است.
گام به گام برای استعلام مبالغ مسدود شده حسابها بابت چک برگشتی
 
برای این کار، صاحب حساب بایستی با در اختیار داشتند «کد ملی»، «تلفن همراه»، «سریال چک» و «شماره شبا متعلق به چک» به سایت بانک مرکزی به آدرس https://www.cbi.ir  مراجعه کند.
 
در ادامه در سایت بانک مرکزی، بخشی با عنوان «استعلام مبالغ مسدود شده حسابها بابت چک برگشتی» قرار دارد که با ورود به این قسمت و ثبت مواردی همچون شماره ملی و تلفن همراه صاحب حساب، می توان مطابق با تصویر زیر، از مبالغ مسدود شده حسابها بابت چک برگشتی، مطلع شد.
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *