RSS
امروز دوشنبه ، ۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

مشاور سرمایه‌گذار آرمان آتی سوم شد

رشد درآمد و افزایش بهره‌وری برای رسیدن به سودآوری پایدار

امکان معامله قرارداد اختیار شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی

سرمایه‌گذار حرفه‌ای؛ حلقه گمشده SMEها

دانش بنیان ها در اولویت دریافت خدمات ارزی بانک کارآفرین

مراقب پیامک‌های جعلی مالیاتی باشید

خدمات بیمه ای شرکت بیمه سامان درعراق گسترش می یابد

کارنامه بهاره خودروسازان

دولت با طرح تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرد

دریافت وام فرزندآوری چه مدارکی نیاز دارد؟

قیمت سکه ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان

نرخ تورم دهک‌ها در خردادماه اعلام شد

قدم بزرگ بیمه ملت در بیمه بدنه موتور سیکلت

فرشتگان استقلالی همراه با بیمه تعاون

تعامل حداکثری میان سرمد و بانک صادرات ایران

پرداخت غرامت بیمه عمر و سرمایه گذاری شرکت بیمه دی

شفاف‌سازی بانک دی درباره شایعه اختلاس

اعطای بیش از ۴۱۴ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه فرزند‌آوری از سوی بانک سینا

فصل جدید همکاری اتکایی ایران‌معین و دانشگاه علمی کاربردی سبا کلید خورد

سهم ۲۰ درصدی سفته بازها در گرانی مسکن

کاهش نرخ دلار تا کجا؟

شخصی سازی سرویس در بانکداری ایران زمین

افزایش خدمات فام موسسه اعتباری ملل

آغاز عملیات بازارگردانی بر دو نماد بورسی

نظرسنجی در خصوص ورود خودرو به بورس کالا

ضربه جنگ به کل جهان

۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۳/۷کد خبر: 336187
تومان نیوز:جنگ روسیه و اوکراین قیمت کالاها، به ویژه انرژی و مواد غذایی را به شدت افزایش داده است. گرچه صادرکننده‌های این کالاها از این جنگ سود می‌برند، کشورهای بسیاری تا سر حد ورشکستگی کامل از این مسئله آسیب دیده‌اند.
 اقتصاد سریلانکا حتی پیش از این‌که تانک‌های روسیه وارد اوکراین شوند هم در خطر بود. فشار بدهی‌های خارجی از یک سو و کمبود درآمدهای توریستی به خاطر همه‌گیری کووید-19، باعث شد که دولت سریلانکا در ابتدای سال جاری به فکر جلب کمک از سوی صندوق بین‌المللی پول بیفتد. در حال حاضر با افت ارزش پول داخلی این کشور و تاثیر جنگ بر بازار کالا، باعث شده‌است که قیمت مصرف‌کننده در این کشور افزایش پیدا کند. وضعیت به شکلی شده‌است که ارتش سریلانکا به منظور آرام کردن مردمی که برای بنزین صف کشیده‌اند وارد صحنه شده‌است و امکان دارد این کشور بدهی‌های خود را نکول کند. از آن‌جایی که قیمت همه‌چیز، از نفت و گاز گرفته تا ذرت و گندم، افزایش پیدا کرده‌است، کشورهای دیگر هم نگران دچار شدن به سرنوشتی مشابه هستند.
 
مواد غذایی سهم زیادی از بودجه خانوار در کشورهای ثروتمند ندارند، اما در کشورهای در حال ظهور سهمی 20 درصدی و در کشورهای آفریقایی جنوب صحرا سهمی 40 درصدی را به خود اختصاص می‌دهند. قیمت مواد غذایی طی چند سال اخیر به اندازه کافی رشد کرده‌بود، زیرا اوضاع بد آب و هوایی و اختلال‌هایی پیش آمده در روند تولید، عرضه این مواد را کاهش داده‌بود. قیمت واقعی جهانی مواد غذایی، در ماه فوریه به رکوردی تاریخی رسید و از آن زمان تاکنون هم روندی صعودی داشته‌است.
 
یکی از عواقب این افزایش قیمت، افزایش فقر است. مرکز توسعه جهانی تخمین می‌زند تقریباً 40 میلیون نفر در سرتاسر جهان به خاطر جنگ روسیه و اوکراین از مرز فقر مطلق عبور خواهند کرد. افزایش قیمت کالاها هم در بسیاری از نقاط جهان مشکلات عدیده کلان اقتصادی ایجاد می‌کند.
 
 *وضعیت بد اقتصادهای در حال ظهور
 
مجموعه بدهی در سرتاسر اقتصادهای در حال توسعه و در حال ظهور سال گذشته به نسبت تولید ناخالص داخلی به رکوردی 50 ساله رسید. هزینه خدمت‏رسانی از سوی بانک‌ها افزایش پیدا کرده‌است، زیرا بانک‌های مرکزی سرتاسر جهان به منظور کنترل تورم، نرخ بهره را بالا برده‌اند. شرایط سخت اقتصادی فشار زیادی به ارز اقتصادهای نوظهور وارد کرده که همین مسئله منجر به افزایش هزینه بدهی‌های ارزی این کشورها شده‌است. دولت‌ها مجبور هستند ذخایر ارزی خود را برای حفظ نرخ ارز هزینه کنند. با توجه به این‌که بسیاری از دولت‌ها، یارانه‌هایی سخاوتمندانه در زمینه انرژی و مواد غذایی به خانوارهای خود ارائه می‌کنند، افزایش قیمت کالا می‌تواند چشم‌انداز مالی اقتصادهای نوظهور را پیچیده‌تر هم کند.
 
سریلانکا مثالی روشن برای این مسئله است. ذخایر ارزی این کشور از بیش از 8 میلیارد دلار در سال 2019 به چیزی در حدود 2 میلیارد دلار در سال جاری رسیده‌است. گرچه دولت این کشور هم از چین و هم هند درخواست کمک کرده‌است، نیازمند کمک از سوی صندوق بین‌المللی پول هم هست که گویا قرار است در ماه آوریل مذاکراتی را برای این مسئله بین طرفین شاهد باشیم.
 
مصر هم مشکلات خاص خود را دارد. این کشور تقریباً دو سوم از گندم مصرفی خود را وارد می‌کند که بخش عمده آن از روسیه و اوکراین به دست می‌آید. همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌کنید تا پیش از همه‌گیری کووید، هزینه واردات انرژی و مواد غذایی مصر چیزی در حدود 40 درصد از ذخایر ارزی این کشور را تشکیل می‌داد. سرمایه‌گذاران خارجی که از این وضعیت احساس خطر کرده‌اند، پول‌های خود را بیرون کشیده‌اند و همین مسئله باعث شد ارز مصر افتی 14 درصدی را تجربه کند. مصرف هم برای کمک سراغ صندوق بین‌المللی پول رفته‌است.
 
البته همه اخبار منفی نیست. اقتصادهایی که در زمینه تولید کالا متمرکز هستند از افزایش قیمت‌های ناشی از جنگ سود می‌برند. دولت‌های خاورمیانه که صادرکننده نفت هستند از این مسئله سود می‌کنند و هزینه بالاتر واردات مواد غذایی تنها بخشی از آن را مصرف می‌کند. ارز بعضی از کشورهای آمریکای لاتین هم از آغاز جنگ رشد کرده‌است، زیرا این کشورها هم عمدتاً صادرکننده نفت و غلات هستند. این‌طور به نظر می‌رسید که برزیل در سال 2021 به سمت بحران حرکت کند و نگرانی‌های زیادی در زمینه‌های تورمی و مالی داشتند. با این‌حال این کشور از جنگ نیروی حیاتی جدیدی پیدا کرده‌است. البته نباید فراموش کرد که عمده کشورهای دنیا از این جنگ متضرر خواهند شد.
ترجمه: نسیم بنایی، آینده نگر/ اکونومیست
 

 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *