RSS
امروز دوشنبه ، ۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

مشاور سرمایه‌گذار آرمان آتی سوم شد

رشد درآمد و افزایش بهره‌وری برای رسیدن به سودآوری پایدار

امکان معامله قرارداد اختیار شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی

سرمایه‌گذار حرفه‌ای؛ حلقه گمشده SMEها

دانش بنیان ها در اولویت دریافت خدمات ارزی بانک کارآفرین

مراقب پیامک‌های جعلی مالیاتی باشید

خدمات بیمه ای شرکت بیمه سامان درعراق گسترش می یابد

کارنامه بهاره خودروسازان

دولت با طرح تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرد

دریافت وام فرزندآوری چه مدارکی نیاز دارد؟

قیمت سکه ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان

نرخ تورم دهک‌ها در خردادماه اعلام شد

قدم بزرگ بیمه ملت در بیمه بدنه موتور سیکلت

فرشتگان استقلالی همراه با بیمه تعاون

تعامل حداکثری میان سرمد و بانک صادرات ایران

پرداخت غرامت بیمه عمر و سرمایه گذاری شرکت بیمه دی

شفاف‌سازی بانک دی درباره شایعه اختلاس

اعطای بیش از ۴۱۴ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه فرزند‌آوری از سوی بانک سینا

فصل جدید همکاری اتکایی ایران‌معین و دانشگاه علمی کاربردی سبا کلید خورد

سهم ۲۰ درصدی سفته بازها در گرانی مسکن

کاهش نرخ دلار تا کجا؟

شخصی سازی سرویس در بانکداری ایران زمین

افزایش خدمات فام موسسه اعتباری ملل

آغاز عملیات بازارگردانی بر دو نماد بورسی

نظرسنجی در خصوص ورود خودرو به بورس کالا

تورم اجرای طرح پرداخت یارانه جدید از ماه دیگر مشخص می شود

تورم روی شیب صعودی

۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۳/۲کد خبر: 336086
ایستانیوز:گزارش مرکز آمار ایران از روند نرخ تورم در اردیبهشت‌ ماه منعکس‌ کننده اثر تورمی احتمالی طرح آزادسازی قیمت ها و تخصیص یارانه کالاهای اساسی نیست زیرا بازه زمانی محاسبه تورم پایان هر ماه نیست و به این ترتیب انتظار می‌ رود شوک نخست اصلاح قیمت‌ها پس از حذف ارز۴۲۰۰ تومانی در گزارش خردادماه مرکز آمار نمایان شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،روز گذشته مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم نقطه به نقطه برای دومین ماه پیاپی روندی صعودی داشته و به 39.2 درصد رسیده که بالاتر از نرخ تورم نقطه به نقطه مهرماه سال گذشته به ‌عنوان نخستین سال فعالیت دولت سیزدهم به ‌حساب می‌آید. اما نکته مهم این است که گزارش مرکز آمار ایران از روند نرخ تورم در اردیبهشت‌ ماه منعکس‌ کننده اثر تورمی احتمالی طرح آزادسازی قیمت ها و تخصیص یارانه کالاهای اساسی نیست زیرا بازه زمانی محاسبه تورم پایان هر ماه نیست و به این ترتیب انتظار می‌ رود شوک نخست اصلاح قیمت‌ها پس از حذف ارز4200  تومانی در گزارش خردادماه مرکز آمار نمایان شود.
 
در این بین 4 مرکز پژوهشی شامل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، مرکز آمار و مؤسسه پژوهش برنامه ‌ریزی اعلام کرده‌اند اثر تورمی طرح اصلاح یارانه‌ها زیر ۱۰درصد خواهد بود. علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی و محمدرضا فرزین، مدیرعامل بانک ملی هم این گزاره را تأیید کرده‌اند. به‌ گفته صالح‌آبادی، تورم ایجاد شده بخشی از ناحیه تقاضا و بخشی از ناحیه عرضه است. تورم حاصل از ناحیه عرضه براساس محاسبات انجام شده ۱۰درصد است، البته یارانه حمایتی واریزی تورم ناشی از اصلاح قیمت‌ها را تا حد زیادی جبران می‌کند. از سوی دیگر فرزین، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی نیز، گفت: مطالعه 4مرکز پژوهشی، اثر تورمی طرح اصلاح یارانه‌ها را زیر ۱۰درصد برآورد می‌کند و حتی برخی گفته‌اند 7.8درصد و برخی هم گفته‌اند 8.1درصد. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند اثر تورمی اجرای طرح دولت بسیار بیشتر از 10 درصد خواهد بود و اعلام می کنند در شرایطی که تولید حدود 40 درصد است رسیدن تورم حتی به 50 درصد ( طبق پیش بینی رشد 10 درصدی) باز هم عددی بسیار زیاد است و فشار معیشتی بسیاری بر خانوارها دارد.
 
طبق گزارش مرکز آمار، در اردیبهشت امسال خانوارهای کشور به ‌طور میانگین 39.3درصد بیشتر از اردیبهشت١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که در مقایسه با ماه قبل 3.7واحد درصد افزایش یافته است. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش 6واحد درصدی به 49.4درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 2.7واحد درصدی به 34درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 39.2درصد است که نسبت به ماه قبل 4.0واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 40.1درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.9واحد درصد افزایش داشته است.
 
گزارش مرکز آمار نشان از سرعت گرفتن دوباره تورم ماهانه دارد به‌ گونه‌ای که نرخ تورم ماهانه اردیبهشت١٤٠١ به 3.5درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2واحد درصد افزایش داشته است. این دومین ماه متوالی از مهرماه سال گذشته است که افزایش هزینه کالا و خدمات مردم بالای 3درصد گران شده است و تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» 3.3درصد و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 3.7درصد بوده است. براساس اعلام مرکز آمار ایران، در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به افزایش بهای روغن نباتی جامد و روغن مایع، قند، شکر، نبات، نان باگت، ماکارونی و رشته آش بوده و در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی هم بیشترین تورم ماهانه در کرایه حمل‌ونقل، رشد بهای ساندویچ و غذای رستوران‌ها و همچنین بهداشت و درمان بوده است. افزون بر اینکه دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه١٤٠١ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 37.7درصد برای دهک نهم تا 41.2درصد برای دهک اول بوده که بیانگر شکاف 3.5درصدی تورم بین دهک‌های ثروتمند با فقیر است.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *