RSS
امروز دوشنبه ، ۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

مشاور سرمایه‌گذار آرمان آتی سوم شد

رشد درآمد و افزایش بهره‌وری برای رسیدن به سودآوری پایدار

امکان معامله قرارداد اختیار شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی

سرمایه‌گذار حرفه‌ای؛ حلقه گمشده SMEها

دانش بنیان ها در اولویت دریافت خدمات ارزی بانک کارآفرین

مراقب پیامک‌های جعلی مالیاتی باشید

خدمات بیمه ای شرکت بیمه سامان درعراق گسترش می یابد

کارنامه بهاره خودروسازان

دولت با طرح تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرد

دریافت وام فرزندآوری چه مدارکی نیاز دارد؟

قیمت سکه ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان

نرخ تورم دهک‌ها در خردادماه اعلام شد

قدم بزرگ بیمه ملت در بیمه بدنه موتور سیکلت

فرشتگان استقلالی همراه با بیمه تعاون

تعامل حداکثری میان سرمد و بانک صادرات ایران

پرداخت غرامت بیمه عمر و سرمایه گذاری شرکت بیمه دی

شفاف‌سازی بانک دی درباره شایعه اختلاس

اعطای بیش از ۴۱۴ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه فرزند‌آوری از سوی بانک سینا

فصل جدید همکاری اتکایی ایران‌معین و دانشگاه علمی کاربردی سبا کلید خورد

سهم ۲۰ درصدی سفته بازها در گرانی مسکن

کاهش نرخ دلار تا کجا؟

شخصی سازی سرویس در بانکداری ایران زمین

افزایش خدمات فام موسسه اعتباری ملل

آغاز عملیات بازارگردانی بر دو نماد بورسی

نظرسنجی در خصوص ورود خودرو به بورس کالا

۲۰ ابربدهکار، بانک‌‌های خصوصی را قبضه کردند

۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۳/۱کد خبر: 336065
ایستانیوز:قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر لزوم ورود معاونت اقتصادی این سازمان به معوقات بانکی بانک‌‌های خصوصی گفت که ۸۰درصد تسهیلات را ۲۰ ابربدهکار بانکی، اخذ کرده‌‌اند. از این رو ضرورت دارد که مشخص شود آیا پرداخت تسهیلات و اخذ وثیقه از این افراد به درستی انجام شده یا خیر؟
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، در جلسه‌‌ای که با حضور رئیس سازمان بازرسی، قائم‌مقام و معاون اقتصادی و بازرسان این سازمان برگزار شد، ذبیح‌‌الله خدائیان بر لزوم ورود معاونت اقتصادی سازمان بازرسی به موضوعات کلان بانک‌‌ها تاکید کرد و خطاب به بازرسان گفت: شما علاوه بر اینکه حوزه وسیع و تاثیرگذاری را در جامعه بر عهده دارید از اختیارات کامل برای نظارت و بازرسی برخوردارید و نمی‌توانید بگویید اختیار نداشته‌‌ام.
 
بر این اساس ضرورت دارد که به موضوعات کلان بانک‌‌ها ورود داشته باشید. او در این نشست با بیان اینکه مشکلات بانک‌‌ها کم نیست به این نکته نیز اشاره کرد که کشف فسادهای بانکی به‌دلیل سروکار داشتن با پول سخت و دشوار نیست.
 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با تقدیر و تشکر از معاونت اقتصادی، سربازرس و تمام همکاران این معاونت خطاب به افراد حاضر در این نشست گفت: بدون شک زحماتی که شما می‌کشید نزد خداوند محفوظ و اجرش با خداست؛ زیرا با خلوص نیت خودتان را به دردسر انداخته‌‌اید تا برای احقاق حق و اجرای عدالت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کمک کنید.
 
خدائیان ادامه داد: ما باید خودمان قاضی عملکردمان باشیم و باید ببینیم چه نمره‌‌ای به خودمان می‌‌دهیم اگر خوب عمل کنیم و در کارهایمان نیز اخلاص داشته باشیم، حتی اگر کسانی بخواهند علیه ما جوسازی کنند، خداوند متعال آبروی ما را حفظ می‌کند و به ما عزت می‌‌بخشد.
 
عضو شورای عالی قوه قضائیه به تعدد بانک‌‌ها نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به این موضوع برای کشف انحرافات حوزه بانک و بانکداری باید به سراغ مسائل اصلی رفت نه اینکه با مسائل جزئی خودمان را سرگرم کنیم.
 
او همچنین از معاونت اقتصادی سازمان بازرسی خواست به جای پرداختن به ۳۰ موضوع جزئی، چند مساله مهم و اساسی بانک‌‌ها را مشخص کند و در سال جاری فقط روی این مسائل کلان متمرکز باشد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور یکی از مشکلات نظام بانکی را بنگاه‌‌داری عنوان کرد و از بازرسان خواست بر این موضوع تمرکز کرده و موضوع بنگاه‌‌داری بانک‌ها که آنها را از هدف اصلی خود بازمی‌‌دارد بررسی و با هرگونه سوءجریان در این خصوص برخورد شود.
 
یکی دیگر از موضوعات مورد تاکید وی این بود که بررسی شود آیا بانک مرکزی به وظایف خود در راستای اجرای قانون ششم توسعه عمل کرده است و این را هم متذکر شد که نیازی نیست پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه ۱۵میلیونی بررسی شود. به جای این موضوعات، وضعیت پرداخت تسهیلات به ابربدهکاران بانکی را بررسی کنید و ببیند که آیا سوء جریاناتی بوده است یا خیر؟
 
خدائیان با تاکید بر اینکه برخی از اقدامات بانک‌‌ها باعث وارد شدن خدشه به اقتصاد کشور شده است، گفت: چه دلیلی دارد که بانک‌ها در خرید زمین، ساخت و‌سازبرج و... فعالیت داشته باشند؟ او متذکر شد: اگر به‌صورت ریشه‌‌ای با برخی از انحرافات برخورد و مقصران شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شوند، دیگران از ارتکاب آن اعمال مغایر قانون خودداری خواهند کرد.
 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین بر لزوم شناسایی افراد توانمند و با تجربه حوزه بانکی که بازنشست شده‌‌اند برای قرار گرفتن در کنار بازرسان اقتصادی تاکید کرد و گفت که می‌‌توان با استفاده از ظرفیت‌‌های افراد مسلط بانک و بانکداری سوءجریانات را کشف کرد.
 
لزوم ورود سازمان بازرسی به معوقات بانکی
 
احمد رحمانیان، قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور نیز در جریان این نشست از بازرسان معاونت اقتصادی خواست که در سال جاری به موضوع عدم حمایت بانک‌‌ها از واحدهای تولیدی نیز ورود کنند و تاکید کرد اکثر واحدهای تولیدی نسبت به سیستم بانکی نگرانی‌‌هایی دارند که اقدامات برخی از بانک‌‌ها در نحوه بازپس‌‌گیری تسهیلات منجر به تعطیلی واحدها می‌‌شود. او لزوم ورود معاونت اقتصادی سازمان بازرسی به معوقات بانکی بانک‌‌های خصوصی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت که ۸۰درصد تسهیلات را ۲۰نفر ابربدهکار بانکی اخذ کرده‌‌اند.
 
از این رو ضرورت دارد به این مساله ورود کنید که مشخص شود آیا پرداخت تسهیلات و اخذ وثیقه از این افراد به درستی انجام شده یا خیر؟ ورود به بدهی‌‌های مالیاتی بانک‌‌ها، پیگیری نظارت الکترونیکی، تدوین برنامه‌‌ای سراسری برای ورود به مسائل کلان بانکی از دیگر موضوعاتی بود که قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور بر ضرورت توجه به آنها تاکید کرد. در جریان این نشست برخی از بازرسان معاونت اقتصادی به تشریح پرونده‌های مهم این معاونت پرداختند.
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *