RSS
امروز یکشنبه ، ۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

رکورد نرخ بهره بین بانکی در سال ۱۴۰۱ شکسته شد

جزئیات افزایش نرخ سود تسهیلات مسکن مهر

بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟

معرفی ۱۰ شاخص برتر بورس‌های مطرح دنیا

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده برنج اعلام شد

اعلام اسامی ۱۳ نماد مشمول تغییر دامنه نوسان

چرا بورسی‌ها نباید از افزایش نرخ بهره بین بانکی نگران شوند؟

۲۶۰۰ هشدار نظارتی بورس در مورد حذف نامتعارف سفارش

پیش‌بینی آینده سهام

پرداخت سودهای رسوبی روی غلطک

سیگنال منفی به بورس

خبر مهم درباره پرداخت وام به بازنشستگان

تحلیلی از ۲۹ بانک بورسی و دولتی

خودروسازان در لبه پرتگاه ورشکستگی

فهمی:خدمات غیرحضوری با نگاه جامع‌نگر گسترش می یابد

چشم انداز بازار سرمایه کدام سمتی است؟

رکوردهای تاریخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس کالا

تقسیم ۲۲۰ ریال سود به ازای هر سهم در مجمع شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن

بانک سپه در زیست بوم جدید آماده خدمت است

نخستین جشنواره ملی قرض‌الحسنه آغاز شد

تولید بیش از ۱۸میلیون و ۴۰۰هزار تن محصولات فولادی در چادرملو

عرضه صکوک اجاره صنایع سلولزی ماریناسان

جایگزین دلفراز در بیمه ملت انتخاب شد

سهم بیمه رازی از خسارت حادثه قطار مسافربری مشهد به یزد

مالیات بر عایدی سرمایه مانع سفته بازی می‌شود

سرانجام قدرت فروشندگان بورس بیشتر شد

۹:۵ - ۱۴۰۱/۳/۱کد خبر: 336047
ایستانیوز:کاهش یک درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته، چشم انداز معاملات امروز را منفی کرده، اما هنوز امیدها برای برگشتن بازار به سمت بالا از بین نرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بورس تهران دیروز منفی بود و شاخص کل آن حدود یک درصد افت کرد. اما در افت روز گذشته نکاتی وجود داشت که باعث شده هنوز هم امیدهایی برای بازگشت شاخص کل به سمت بالا و رونق دوباره بورس وجود داشته باشد.
 
یکی از نکات بسیار مهم در معاملات روز گذشته این بود که نمادهای بزرگ بازار گرچه اکثرا منفی بودند و با کاهش قیمت مواجه شدند، اما هیچ کدام از آن ها صف فروش سنگینی نداشتند و فشار فروش بیش از حد در هیچ کدام از آن ها مشاهده نشد.
 
از طرفی با وجود منفی بودن شاخص کل، تعداد قابل توجهی از نمادها مثبت ماندند و رشد کردند که این موضوع معمولا در شرایطی مشاهده می شود که بورس در حال اصلاح جزئی است نه اصلاح عمیق. با این حساب اگر بتوان اصلاح اخیر شاخص کل را یک اصلاح جزئی در نظر گرفت، نگرانی بابت معاملات روزهای آینده ایجاد نمی شود و می توان انتظار داشت که شاخص کل دوباره به سمت بالا برگردد.
سرانجام قدرت فروشندگان بیشتر شد
 
با این حال این شرایط تا زمانی پایدار است که فروش ها در نمادهای بزرگ و شاخص ساز در همین حد باقی بماند و چنانچه نمادهای شاخص ساز به طور ناگهانی با صف فروش سنگین مواجه شوند، آن زمان بدبینی ها نسبت به آینده بازار بیشتر خواهد شد و فشار فروش نمادهای بزرگ، دامن نمادهای کوچک را نیز می گیرد و بازار به طور یکپارچه منفی می شود.
 
روز گذشته شاخص قدرت خریداران حقیقی پس از مدت ها بالاخره به کمتر از عدد یک رسید که این نشان می دهد فروشندگان قدرت بیشتری نسبت به خریداران داشته اند. حتی در روز چهارشنبه هم که شاخص افت کرد، قدرت خریداران بیشتر از فروشندگان بود که امروز سرانجام فروشندگان توانستند برنده این بازی باشند و قدرت خود را به بازار نشان دهند.
انتظار آغاز منفی معاملات
 
از طرفی خروج 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار نکته منفی دیگری است که فعالان بورس را محتاط تر از گذشته می کند. ضمن اینکه وجود 384 نماد منفی در مقابل 236 نماد مثبت، انتظاری جز آغاز منفی بورس در معاملات امروز باقی نمی گذارد که این شرایط می تواند در نیمه دوم معاملات تعدیل شود.
 
با این حال به دلیل اینکه هنوز فعالان بازار احتمال «پولبک» بودن اصلاح اخیر را کم نمی دانند، هنوز بسیاری از آن ها دست خود را به سمت دکمه فروش نبرده اند و اگر شرایطی ایجاد شود که احتمال «پولبک» بودن اصلاح اخیر از بین برود، آن زمان باید انتظار بازاری یکپارچه منفی را داشت.
 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *