RSS
امروز جمعه ، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

مدیرعامل بانک مسکن مشمول قانون بازنشستگی نیست

مرکز تماس دیجیتال اولویت اصلی مدیریت روابط عمومی است

رشد ۸۷ درصدی پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه بانک سینا در سال ۱۴۰۰

تنها ۱۰ درصد واحدهای مسکونی بیمه آتش سوزی دارند

واکنش کنایه‌آمیز همتی به دستور بازگشت قیمت‌ها

فشار تورم روی کدام دهک‌های درآمدی بیشتر است؟

قیمت هر متر خانه در تهران در مرز ۴۰ میلیون

بازار سنگ آهن در انتظار تغییر واقعی تقاضا

رونمایی از «زرفام» در تابلوی بورس کالا

درخواست جایگاه داران سوخت برای افزایش کارمزد

۷ برنامه راهبردی سمات در سال ۱۴۰۱

تصویب دستورالعمل انتشار گواهی صرفه جویی انرژی

کنترل ترازنامه بانک‌ها

۱۰۰۰ میلیارد تومان به بورس تزریق شد

تعادل مناسبی در بازار ارز ایجاد شد

پوشش بیمه‌ای داروهای بیماری‌های خاص، مزمن و صعب‌العلاج افزایش یافت

انعقاد تفاهم نامه بیمه معلم و فدراسیون ورزش های همگانی

راه اندازی باجه‌های بیمه تعاون

فروش بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال

رشد ترازنامه بانک ها زیر تیغ نظارتی بانک مرکزی

فرصت سازی در همکاری با سازمان شانگهای

رکورد مصرف برق شکست

رکود تورمی در انتظار اقتصاد دنیا

کارآفرین بر مدار رشد

واریز ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان طرح نهضت ملی مسکن

رشد تورم در ماه های پیش رو

۱۴:۹ - ۱۴۰۱/۲/۱۰کد خبر: 334644
ایستانیوز:میزان نقدینگی در بهمن ماه سال جاری بیشتر از ۴۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده که با توجه به وضعیت متغیرهای پولی و نرخ رشدی که دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،درحالی که گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان داد که تورم کشور بعد از ماه های به زیر 40 درصد رسیده است اما بخشی از کارشناسان می گویند این روند باتوجه به شواهد اقتصادی کنونی نمی تواند ادامه داشته باشد و از اردیبهشت (بعد از ماه رمضان) یا خرداد باید دوباره منتظر اوج گیری تورم بود اگر چه که همین حالا هم تمام شواهد آن وجود دارد. تعداد کالاهایی که در چند ماه اخیر جهش‌های ناگهانی و چند ده درصدی داشته‌اند، بسیار زیاد هستند و هر روز خبرهای جدیدی از گرانی کالاها یا حذف کالایی از سفره مردم به دلیل افزایش قیمت ها منتشر می شود. از سوی دیگر از ابتدای اردیبهشت هزینه حمل و نقل عمومی هم 25 درصد رشد داشته است و افرادی که اجاره نشین هستند می گویند صاحب خانه ها و مغازه داران هم حداقل 25 تا 30 درصد روی اجاره های خانه و مغازه و... گذاشته اند. از سوی دیگر باید به افزایش حقوق کارگران، کارمندان، بازنشسته ها و سربازان هم اشاره کرد که تاثیر مستقیمی روی تورم خواهد داشت و از اردیبهشت ماه و معمولا اجرایی می شود. علاوه بر این ها در سال جاری انتظار می‌رود 400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیش روی دولت باشد. افزایش قیمت‌ها تقریبا در تمام بازارها وجود دارد، میوه، غلات، حبوبات و... حتی بازار کالاهای سرمایه ‌ای مانند خودرو. در این بین با تدوام روند فعلی و به نتیجه نرسیدن مذاکرات پیرامون احیای برجام انتظار می‌رود سال جاری، سال سخت اقتصادی باشد.
 
در مرداد 1400 و زمانی که رییسی در ساختمان پاستور مستقر شده بود، نرخ تورم حدود 45.2درصد بود؛ در آن ماه یک بسته ماکارونی 500 گرمی بین 6 تا 7 هزا ر و 600 تومان بود. این درحالی است که در فروردین 1401 که نرخ تورم به 39.2درصد رسیده، بیشینه قیمت هر بسته ماکارونی تا 23 هزار تومان نیز افزایش داشته و حداقل قیمت نیز در بازه 10 تا 11 هزار تومان قرار گرفته است.
 
میزان نقدینگی در بهمن ماه سال جاری بیشتر از 4600 هزار میلیارد تومان اعلام شده که با توجه به وضعیت متغیرهای پولی و نرخ رشدی که دارند، به نظر می‌رسد در اسفند ماه به 5 هزار هزار میلیارد تومان رسیده باشد. این رقم می‌تواند برای اقتصاد کشور مخاطرات بیشتری به همراه داشته باشد و حتی به اهرمی برای افزایش نرخ تورم منجر شود. مخاطرات متغیرهای پولی زمانی شکل نگران‌ کننده‌تری به خود می‌گیرد که به تصمیمات  چند هفته اخیر دولت توجه کرده؛ این تصمیمات در تضاد با بهبود رفاه و معشیت مردم است. در آخرین گزارش پایگاه رفاه ایرانیان از کل جمعیت 77.4 میلیون نفر یارانه‌بگیر در کشور، بیش از نیمی از یارانه‌بگیران فعلی در «طبقه متوسط» قرار گرفته‌اند؛ به گونه‌ای که 38درصد از یارانه‌بگیران واقعا نیاز به یارانه نقدی برای گذران امور زندگی دارند. به بیان دیگر بیش از 14 میلیون نفری از یارانه‌بگیران اگر این میزان پول نقد را از دولت دریافت نکنند، نمی‌توانند زندگی خود را بگذرانند. حال اگر حذف ارز ترجیحی به افزایش قیمت نان در آینده‌ای نه چندان دور منجر شود، افراد بیشتری  به  زیر خط فقر  مطلق  رانده  می‌شوند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *