RSS
امروز یکشنبه ، ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
آخرین اخبار

ابلاغ دستورالعمل واگذاری اموال مازاد مؤسسات اعتباری

لزوم فرهنگ‌سازی در مورد بیمه زندگی

دور شدن طلا از هدف ۲هزار دلاری؟

فاز اول مولدسازی دارایی های دولت رونمایی می شود

آدرس اشتباه بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره

افزایش ارزآوری با حذف قیمت‌گذاری دستوری صنعت فولاد و پتروشیمی

واریز مبالغ حق‌تقدم‌های استفاده نشده، سجامی خواهد شد

پویش مردمی بازار سرمایه برای کمک به زلزله‌زدگان خوی

بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم بیمه ثالث

چگونه وثیقه ملکی خود را از بانک پس بگیریم؟

تعارض سود ۲۳ درصد و تورم

افزایش نرخ بهره طلا را گران کرد

جایگاه فساد ایران در مقایسه با کشورهای جهان

لیست ۲۷ شعبه بانکی فروش ارز

بازدید رایگان از موزه بانک سپه در دهه مبارک فجر

پیش‌بینی دکتر فاجعه از آینده تاریک اقتصاد جهانی

تقدیر رییس کل بیمه مرکزی از مدیرعامل بیمه تجارت‌نو

بیمه ملت برای نخستین بار برنده جایزه ملی مدیریت مالی ایران شد

افزایش ۶۷۵ واحدی شاخص بورس تهران

سه انحراف خصوصی‌سازی در لایحه بودجه ۱۴۰۲

عبور بورس از گردنه نرخ بهره

خودرو حتما ولی شاید ارزان شود!

دامنه نوسان «ربع سکه بورسی» به مثبت منفی ۳۰ درصد افزایش یافت

آقای رئیس بانک مرکزی! همه واقعیت را بگویید

بانک های مرکزی طلاخوار شدند

اقتصاد ایران، ظرفیت‌ها و چالش‌ها

عباس آرگون
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۱/۱۷کد خبر: 333194
ایستانیوز:با وجود آنکه اقتصاد ایران توانست از سال‌های سخت تحریم عبور کند اما قطعا ظرفیت‌ها و امکاناتی نیز وجود داشت که نادیده گرفته شدند و همین موضوع ما در دستیابی به اهداف کلان اقتصادی ناکام گذاشت.
با وجود آنکه اقتصاد ایران توانست از سال‌های سخت تحریم عبور کند اما قطعا ظرفیت‌ها و امکاناتی نیز وجود داشت که نادیده گرفته شدند و همین موضوع ما در دستیابی به اهداف کلان اقتصادی ناکام گذاشت. اینکه در شرایط دشوار 1400، میزان تجارت کشور از مرز 100 میلیارد دلار عبور کرد، نشان می‌دهد که تنها با کنار رفتن بخشی از محدودیت‌های کرونا تا چه میزان امکان افزایش مبادلات بین‌المللی وجود دارد. حال اگر بنا باشد این محدودیت‌ها در حوزه تحریم‌های بین‌المللی نیز اجرایی شود، قطعا اوضاع متفاوت خواهد شد.  آنچه که در برنامه‌ریزی برای آینده اقتصادی کشور بیشترین اهمیت را دارد، درس گرفتن از دوران تحریم و به کارگیری ظرفیت‌هایی است که تاکنون کمتر به آن توجه شده است. در سال‌هایی که دست دولت در تامین منابع ارزی بسته بود، بخش خصوصی توانست با عبور از مشکلات و محدودیت‌ها، بخشی از ارز مورد نیاز کشور را تامین کند. ما باید این درس را در حوزه فعالیت‌های اقتصادی بگیریم که از تصدی‌گری دولت چیزی عاید ما نمی‌شود و باید تلاش کرد که حتی در دوران بدون تحریم نیز فعالیت‌های مستقیم اقتصادی دولت به حداقل کاهش پیدا کند. در صورتی که برجام بار دیگر اجرایی شود، قطعا همانند سال‌های قبل، تعداد زیادی از شرکت‌های خارجی بار دیگر به ایران باز خواهند گشت و اگر شرایط لازم را فراهم کنیم، قطعا امکان جذب سرمایه‌گذار و فعال کردن اقتصاد کشور در حوزه‌های مختلف وجود خواهد داشت. این موضوع در بلندمدت نیز به نفع ما خواهد بود. اگر از کشورهای مختلف، شرکت‌های متنوعی وارد ایران شوند و سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای انجام دهند، قطعا تحریم کردن دوباره اقتصاد ایران کاری دشوارتر خواهد بود، زیرا همین شرکت‌ها به دولت‌هایشان فشار می‌آورند و اجازه این کار را نمی‌دهند. 
عبور از سال‌های سخت تحریم برای ما این نتیجه‌گیری را در بر داشت که اقتصاد ایران ظرفیت بسیار زیادی دارد اما در عین حال چالش‌ها و مشکلات بین‌المللی و داخلی، راه ما در فعال کردن تمام این ظرفیت‌ها را بسته است. با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان انتظار داشت که دستیابی به آمارهای گذشته ممکن شده و حتی امکان ثبت رکوردهای تازه و بسیار بزرگ‌تر نیز فراهم شود.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *