RSS
امروز جمعه ، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

مدیرعامل بانک مسکن مشمول قانون بازنشستگی نیست

مرکز تماس دیجیتال اولویت اصلی مدیریت روابط عمومی است

رشد ۸۷ درصدی پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه بانک سینا در سال ۱۴۰۰

تنها ۱۰ درصد واحدهای مسکونی بیمه آتش سوزی دارند

واکنش کنایه‌آمیز همتی به دستور بازگشت قیمت‌ها

فشار تورم روی کدام دهک‌های درآمدی بیشتر است؟

قیمت هر متر خانه در تهران در مرز ۴۰ میلیون

بازار سنگ آهن در انتظار تغییر واقعی تقاضا

رونمایی از «زرفام» در تابلوی بورس کالا

درخواست جایگاه داران سوخت برای افزایش کارمزد

۷ برنامه راهبردی سمات در سال ۱۴۰۱

تصویب دستورالعمل انتشار گواهی صرفه جویی انرژی

کنترل ترازنامه بانک‌ها

۱۰۰۰ میلیارد تومان به بورس تزریق شد

تعادل مناسبی در بازار ارز ایجاد شد

پوشش بیمه‌ای داروهای بیماری‌های خاص، مزمن و صعب‌العلاج افزایش یافت

انعقاد تفاهم نامه بیمه معلم و فدراسیون ورزش های همگانی

راه اندازی باجه‌های بیمه تعاون

فروش بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال

رشد ترازنامه بانک ها زیر تیغ نظارتی بانک مرکزی

فرصت سازی در همکاری با سازمان شانگهای

رکورد مصرف برق شکست

رکود تورمی در انتظار اقتصاد دنیا

کارآفرین بر مدار رشد

واریز ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان طرح نهضت ملی مسکن

حساب برخی بانک‌ها قرمز است

۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴کد خبر: 331398
ایستانیوز:رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: در شرایط حاضر بانک‌ها برای ارایه تسهیلات و انجام تکالیف قانونی خود نیاز به افزایش سرمایه خود دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، محمود بهمنی درخصوص کفایت سرمایه بانک‌ها به صدا و سیما اظهارداشت: وضعیت بانک‌ها در حال حاضر به علت پرداخت تسهیلات تکلیفی بیش از منابع موجود خود در شرایط مناسبی قرار نداشته و بعضا حساب برخی بانک‌ها در نزد بانک مرکزی قرمز بوده و در حال ارایه جریمه هستند.
 
وی ادامه داد: از طرف دولت هم بدهکار تعدادی از بانک‌ها بوده و همین امر سبب شده بانک‌ها با ناترازی روبرو بوده و زیان انباشته زیادی دارند و در صورتی که اقدام به افزایش سرمایه خود نکنند طبق قانون تجارت منحل خواهند شد.
 
بهمنی گفت: برای افزایش سرمایه درخصوص بانک‌های دولتی، دولت باید اقدام کند، زیرا بانک‌های دولتی سود خود را در پایان سال به حساب دولت واریز می‌کنند و بانک‌های خصوصی نیز از طریق دریافت سپرده از مردم باید نسبت به این امر مبادرت کنند.
 
وی افزود: درخصوص افزایش سرمایه بانک ها، منابع بانک‌ها افزایش پیدا کرده و آن‌ها می‌توانند نسبت به پرداخت تسهیلات به واحد‌های تولیدی و همچنین مردم مبادرت کنند، زیرا در صورت نبود این منابع بانک‌ها نمی‌توانند به تکالف خود اقدام کنند.
 
رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: بانک‌های خصوصی در شرایط سخت تری برای افزایش سرمایه قرار دارند، زیرا مردم نیز در حال حاضر شرایط خوبی برای افزایش سپرده خود نزد بانک‌ها ندارند، اما بانک‌های خصوصی نیز هم اکنون طبق تکلیف باید نسبت به افزایش سرمایه مبادرت کنند.
 
بهمنی با اشاره به اینکه در زمانی با ۴ هزار میلیارد تومان می‌توانستیم یک بانک خصوصی تاسیس کنیم، افزود: در حال حاضر این رقم بسیار ناچیز بوده و در صورتی که بخواهیم به اقتصاد رونق بدهیم باید نسبت به افزایش سرمایه بانک‌ها اقدامات لازم را انجام دهیم، زیرا به عنوان مثال در حال حاضر برای اینکه یک واحد تولیدی به شرایط عادی بازگردد حداقل باید یک میلیارد تومان تسهیلات دریافت کند.
 
وی درخصوص ارایه وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن نیز گفت: در صورتی که بانک‌ها منابع لازم را داشته باشند باید به تکالیف خود عمل کنند، زیرا پرداخت تسهیلات جزو تکالیف بانک هاست، اما وقتی در حال حاضر منابع لازم وجود ندارد بانک‌ها فقط از ترس برخورد‌های اداری اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کنند.
 
بهمنی افزود: زمانی که دولت تکلیفی را به بانک‌ها درخصوص ارایه وام می‌دهد باید نسبت به تامین منابع نیز اقدامات لازم را انجام دهد، زیرا در غیر این صورت این خدمات به راحتی اجرا نخواهد شد.
 
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *