RSS
امروز یکشنبه ، ۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار

۱۰ تدبیر دولت برای مهار بازار ارز

رکورد نرخ بهره بین بانکی در سال ۱۴۰۱ شکسته شد

جزئیات افزایش نرخ سود تسهیلات مسکن مهر

بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟

معرفی ۱۰ شاخص برتر بورس‌های مطرح دنیا

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده برنج اعلام شد

اعلام اسامی ۱۳ نماد مشمول تغییر دامنه نوسان

چرا بورسی‌ها نباید از افزایش نرخ بهره بین بانکی نگران شوند؟

۲۶۰۰ هشدار نظارتی بورس در مورد حذف نامتعارف سفارش

پیش‌بینی آینده سهام

پرداخت سودهای رسوبی روی غلطک

سیگنال منفی به بورس

خبر مهم درباره پرداخت وام به بازنشستگان

تحلیلی از ۲۹ بانک بورسی و دولتی

خودروسازان در لبه پرتگاه ورشکستگی

فهمی:خدمات غیرحضوری با نگاه جامع‌نگر گسترش می یابد

چشم انداز بازار سرمایه کدام سمتی است؟

رکوردهای تاریخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس کالا

تقسیم ۲۲۰ ریال سود به ازای هر سهم در مجمع شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن

بانک سپه در زیست بوم جدید آماده خدمت است

نخستین جشنواره ملی قرض‌الحسنه آغاز شد

تولید بیش از ۱۸میلیون و ۴۰۰هزار تن محصولات فولادی در چادرملو

عرضه صکوک اجاره صنایع سلولزی ماریناسان

جایگزین دلفراز در بیمه ملت انتخاب شد

سهم بیمه رازی از خسارت حادثه قطار مسافربری مشهد به یزد

چقدر اسکناس و سکه داریم؟

۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۷کد خبر: 331258
ایستانیوز:تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از جریان اسکناس و سکه‌های رایج نشان می‌دهد که تا پایان آبان‌ماه سال جاری، ۸۴ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان اسکناس و مسکوک در گردش بوده که این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۱۶.۳ درصد رشد دارد و نسبت به پایان سال گذشته نیز ۳.۸ درصد افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، از ۸۴ هزار و ۶۳۰ میلیارد اسکناس و مسکوک موجود شبکه بانکی ۷۳ هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان در دست مردم در گردش است که این مبلغ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷.۱ درصد رشد داشته و نسبت به پایان سال گذشته با ۰.۵ درصد افزایش مواجه شده است.
 
 بر این اساس، معادل ۹۳۴۰ میلیارد تومان نیز از اسکناس و سکه‌های موجود در بانک‌ها قرار دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳/ ۱۷ درصد افزایش داشته و در مقایسه با پایان سال گذشته نیز معادل ۲/ ۳۸ درصد افزایش یافته است. اما موجودی اسکناس و سکه در بانک مرکزی به ۱۴۳۰ میلیارد تومان می‌رسد که کاهش ۴/ ۱۵ درصدی نسبت به پایان سال قبل دارد و از این موجودی اسکناس و سکه در بانک مرکزی، هر زمان که لازم باشد
 
بنابر نیاز بازار تزریق خواهد شد. البته، میزان اسکناس و مسکوک در گردش در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۶۵ هزار و ۷۵۰ میلیارد و ۷۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده است. از سوی دیگر، میزان اسکناس و سکه در گردش نزد بانک‌ها و بانک مرکزی در آبان سال ۱۳۹۸ رقم قابل توجهی نسبت به سال ۱۳۹۹ و امسال بوده و میزان آن ۱۰ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان و ۳۳۳۰ میلیارد تومان بوده است.
 
کاهش قیمت دلار تداوم  می‌یابد؟
 
این روزها واکنش بازار ارز به خبر بازگشت معافیت‌های تحریمی بسیار محافظه‌کارانه بود، چراکه پیش‌تر برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که با انتشار خبرهایی پیرامون برداشته شدن یک قدم تا توافق نهایی، قیمت دلار نیز در سراشیبی قرار خواهد گرفت و کاهش می‌یابد.
 
البته تا لحظه نگارش گزارش قیمت در همان کانال 26 هزار تومانی قرار داشت اما کارشناسان بر این باورند که پس از برجام می‌بایست سایر مسائل مربوط به مبادلات مالی مانند FATF نیز در داخل به نتیجه‌ای برسد تا بتوان از منافع همکاری و مشارکت اقتصادی با دیگر کشورها بهره برد. نباید از این امر غافل شد که خبر منتشره در بامداد شنبه نیز تا حدی خوش‌بینی نسبت به آینده مذاکرات را بالا برد.
 
تا پیش از این بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقد بودند که صحبت‌های مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تدوین بودجه با فرض تداوم تحریم‌ها نشانه‌ای مبنی بر نبود جدیت در مذاکرات پیرامون احیای برجام است که با انتشار خبر بازگشت برخی معافیت‌ها به نظر می‌رسد دولتمردان نیز به این موضوع رسیده‌اند که تا زمانی که تحریم‌ها پا برجا باشد.
 
 
 
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *