RSS
امروز سه شنبه ، ۳ خرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار

بیمه سامان، حامی نمایشگاه صنعت نساجی یزد

آینده نئوبانک ها، ارائه سرویس در شبکه های اجتماعی است

۶۲ شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند

امنیت غذایی ایران از لوکزامبوگ بیشتر است

عقب نشینی از اوج

سودآوری خوب در انتظار شرکت‌های فعال در بازارهای جهانی

قیمت نهایی عرضه بلوکی ایران خودرو و سایپا: بسیار بالاتر از قیمت تابلو

۱۹ پذیرش جدید در بورس کالا

مدل خصوصی سازی باید اصلاح شود

چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه

پرپتانسیل ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور

آمادگی بانک توسعه صادرات برای اعطای تسهیلات به صنایع پلیمری دانش بنیان

آنلاین حساب باز کنید و وام بگیرید

منتظر بیت کوین ۹ هزار دلاری باشید

تکرار سرنوشت تلخ لونا برای ارز کاردانو

آماده باش برای تغییرات در بانکداری مرکزی

مجوز افزایش سرمایه ۳۹ درصدی بیمه فرابورسی صادر شد

تعاملات صنعت بیمه با نهادهای مرتبط افزایش می یابد

بیمه دی برنده مناقصه درمان تکمیلی جامعه ایثارگری بنیاد شهید شد

راهکارهای توسعه همکاری های بانکی ایران و قزاقستان

ابلاغیه جدید بورس کالا درخصوص ثبت سفارش

سازمان بورس اجازه بستن کد بورسی سهامداران را ندارد

مدیر امورحوزه مدیرعامل و روابط عمومی بانک سینا منصوب شد

یکی از مطالبات کلان بانک سامان تعیین تکلیف شد

اعتبار کارت‌های نقدی بانک‌پاسارگاد (با تاریخ انقضای خرداد ماه۱۴۰۱) تمدید شد

صالح‌آبادی خبر داد؛

راه‌اندازی رمز پول ملی؛ به‌زودی

۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷کد خبر: 330830
ایستانیوز:هفته گذشته در شورای پول و اعتبار دستورالعمل انتشار رمزپول ملی با عنوان رمزریال تصویب شد و به زودی در کشور عملیاتی و راه‌اندازی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، علی صالح آبادی در هفتمین همایش سالانه مالی اسلامی که صبح امروز، دوشنبه در بانک مرکزی برگزار شد، اظهار کرد: در همایش امسال موضوع رمزارزها، رمزدارایی‌ و رمزپول را محور کار قرار دادیم، چراکه موضوع جدیدی است که لازم است در مورد آن بحث و تصمیم‌گیری شود.
 
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اصلاح دستورالعمل شورای فقهی بانک مرکزی گفت: کارگروه تخصصی شورای فقهی در قم راه‌اندازی شده و همچنین افرادی به عنوان ناظرین شرعی در بانک‌ها به‌کارگیری خواهند شد.
 
رییس کل بانک مرکزی با تقدیر از اعضای شورا و زنده نگه داشتن یاد و خاطره مرحوم حجت‌الاسلام سید عباس موسویان به عنوان رییس سابق این شورا، یادآور شد: شورای فقهی بانک مرکزی سه سال پیش به موجب قانون برنامه ششم راه‌اندازی و اقدامات خوبی هم انجام شده است اما این اقدامات را به عنوان شروع می‌دانیم و در نظام‌سازی شورای فقهی کارهای زیادی باید انجام دهیم.
 
وی تصریح کرد: اخیرا در دستورالعمل شورای فقهی بانک مرکزی اصلاحاتی صورت گرفت و موضوع جامع‌تر دیده شد، در کنار این شورای اصلی که مصوبات آن لازم الاجراست و به تایید هیات عامل بانک مرکزی نیز رسیده است، کارگروه تخصصی شورای فقهی در قم راه‌اندازی شد که موضوعاتی که شورای فقهی ارجاع می‌دهد را با دقت نظر و زمان کافی بررسی کرده و نتایج را برای تصمیم‌گیری به شورا ارائه می‌دهد که به دلیل انجام کار کارشناسی در این کارگروه، تصمیم‌گیری‌ها در شورای فقهی با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.
 
رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: همچنین دبیرخانه شورای فقهی تشکیل شد و موضوعاتی را برای بررسی در ماه‌های آینده تدوین کرده‌اند که طبق اولویت‌بندی در کارگروه تخصصی بررسی و به شورای فقهی ارائه می‌شود.
 
صالح‌آبادی یادآور شد: ما در شورای فقهی اقداماتی را انجام داده و مصوباتی را داشته‌ایم اما مسئله مهم این است که آیا نظام بانکداری ما در صحنه عمل براساس بانکداری اسلامی کار می‌کند یا خیر؟ در این زمینه مقرر شد که مصوبات شورای فقهی در قالب چک لیست‌هایی درآید و حوزه نظارت بانک مرکزی از حیث عملیاتی مصوبات شورای فقهی را نظارت کند.
 
وی بیان داشت: همچنین در این فاز مقرر شد در بانک‌ها فرد متخصصی که با بانکداری اسلامی آشنایی دارد، توسط هیئت مدیره بانک به بانک مرکزی معرفی شود و در صورت تایید صلاحیت توسط شورای فقهی، فرد به عنوان ناظر شرعی و عضو کمیته نظارت و تطبیق مقررات خواهد شد تا مسئول کنترل و رصد مصوبات شورای فقهی در بانک باشد که کمک می‌کند بانک‌ها در مسیر موازین بانکداری اسلامی حرکت کنند.
 
صالح آبادی با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای کمک به آموزش بانک‌ها در حوزه بانکداری اسلامی، گفت: مرکز آموزش عالی بانکداری در این زمینه مامور شده است تا مصوبات شورای فقهی و مبانی بانکداری اسلامی از طریق این مرکز مورد آموزش قرار گیرد که البته این آموزش‌ها منحصر به مرکز آموزش عالی بانکداری نخواهد بود. همچنین گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای هم طراحی می‌شود که افراد پس از آموزش، مدرک حرفه‌ای در زمینه بانکداری اسلامی دریافت کنند که با کمک این مدارک بتوانند به عنوان ناظر شرعی و عضو کمیته تطبیق فعالیت کنند.
 
رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بحث بانکداری اسلامی یکی از دغدغه‌های دولت و متدینین و علما و مراجع است و همه باید به این سمت حرکت کنیم که میزان تطابق بانکداری ما با بانکداری اسلامی کامل باشد که امیدواریم با کمک همه دست‌اندرکاران بتوانیم این مسیر را دنبال کنیم.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *