RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
آخرین اخبار

پانصد و نود و دومین شرکت وارد بورس تهران شد

آینده ارزهای دیجیتال در ایران

اولین رمزارز بانکی ایران معرفی شد

ارائه چک موردی در بانک‌ها آغاز شد

رشد۷۳ درصدی وام ودیعه مسکن در موسسه ملل

چند سال طول می‌کشد یک ایرانی خانه‌دار شود؟

اکتشاف موتور محرک طرح های توسعه چادرملو

 داود قاسم‌پور دیزجی مدیرعامل جدید بیمه ملت شد

نخستین گام بانک ملی برای واگذاری بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه

فدرال رزرو بازارهای جهانی را به لرزه در آورد

سقوط طلا؛ صعود دلار و کاهش قیمت در تمام فلزات گرانبها

نفت در برابر جنگ

چالش تامین گندم در ماه های آینده

تغییر نگاه سنتی، پیش شرط جهش صنعت بیمه

بیشتر شرکت های بیمه ای آیین نامه حاکمیت شرکتی را اجرایی کرده اند

ترجیح بیمه مرکزی بر برگزاری مصاحبه متقاضیان کارگزاری بصورت آنلاین است

قدردانی مدیرعامل بیمه سامان از فعالیت های «پمپیران»

رویکردهای ارتباطی جدید ، پایه و اساس روابط عمومی در عصر دیجیتال است

پیام تبریک سرپرست بانک سینا به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی

پیام تبریک مدیرعامل بانک سپه به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

انتقال آنی وجه به شبا در بانک مشترک ایران و ونزوئلا

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک منصوب شد

مزایای طرح "اوج" بانک رفاه کارگران افزایش یافت

شستا، سیمان آبیک را در بورس عرضه می‌کند

معامله غیرمجاز ارز مشمول مالیات شد

پول بانک‌ها در نفت!

*رضا زندی
۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶کد خبر: 330787
ایستانیوز:حضور دیروز وزیر اقتصاد در وزارت نفت، اگر بناست برنامه دولت و نظام بانکی کشور را برای تامین مالی پروژه‌های نفتی از طریق «منابع بانکی» عیان کند، اتفاق خوبی است. در سه روز گذشته یک پالایشگاه نفت خام فوق سنگین با سرمایه‌گذاری ۲۲۰ میلیون یورویی هلدینگ انرژی بانک پاسارگاد به بهره‌برداری رسیده و کلنگ احداث پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه‌ای در قشم، توسط بازوی نفتی همین بانک زده شده است.
همچنین تفاهمنامه‌ای به ارزش 372 میلیون یورو برای ساخت خط لوله 950 کیلومتری انتقال فرآورده، از رفسنجان به مشهد، با تامین مالی بانک ملت امضا شده است. ترغیب سیستم بانکی کشور برای تامین مالی پروژه‌های سودده نفتی کار درستی است به شرط آنکه با مبانی علمی و مالی دقیق انجام و الزاماتش رعایت شود.
 
1- «از ۲۰ مرداد ۹۹ تا پایان دادوستدهای روز چهارشنبه (۲۲ دی ‌‌‌ماه) بیش از ۹۸‌ هزار و ۷۲۰‌ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شده است.» حدود 99 هزار میلیارد تومان پول هنگفتی است.
 
خاصه در شرایط اقتصادی فعلی کشور. حالا فرض کنید سیستم بانکی بتواند با ساز و کارهای اقتصادی و درست بازار و سود منطقی و تضمین شده، این منابع عظیم را جذب کند و در پروژه‌های نفتی ارزیابی شده با بازگشت سرمایه مطمئن سرمایه‌گذاری کند، چه تحول مهمی در انجام پروژه‌های بالادستی و پایین دستی نفتی رخ خواهد داد.
 
2- تا اواسط سال آینده، یکی از بانک‌های کشور از اولین چاه تولید نفتش رونمایی خواهد کرد. آن‌هم در میدان نفتی‌ای که بهره‌برداری از آن در قالب قراردادهای IPC برای 25 سال به آن واگذار شده است.
 
این رخداد سود سرشار و تضمین‌شده‌ای را برای سال‌های طولانی دراختیار سهامداران این بانک قرار می‌دهد. ضمن اینکه این حرکت، در دوره عسرت اقتصادی کشور، به توسعه میادین معطل مانده نفتی کمک کرده است. فعلا بنای ورود به جزییات را ندارم، اینجا هدفم تاکید بر این مهم است که سوق دادن هر چه بیشتر منابع مالی به سمت پروژه‌های نفتی و گازی، چه در بخش بالادست و چه در بخش پایین‌دست، برای دارنده چهارمین ذخایر نفتی و دومین ذخایر گازی جهان، نه تنها کار  مهمی است که حرکتی بسیار ضروری است.
 
3- سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، دیروز از ایجاد کنسرسیومی از بانک‌ها برای تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت با ظرفیت تامین مالی 4 میلیارد دلار خبر داد. منتظریم تا وزارت اقتصاد، ابعاد این خبر را در روزها یا حتی هفته‌های آتی توضیح دهد. اگر این مهم محقق شود و اگر بتواند لکوموتیوی شود برای کشاندن منابع بیشتر بانکی به صنعت نفت، هم بانک و سهامدارانش سود خواهند کرد و هم صنعت نفت کشور. هر چند این ماجرا، الزاماتی دارد. شفافیت، مدیریت تخصص محور و توجیه اقتصادی درست از جمله آنهاست.
 
4- پیشنهاد می‌کنم وزارت نفت، کتابچه‌ای برای معرفی مدون پروژه‌های قابل سرمایه‌گذاری توسط بانک‌ها آماده کند (مانند پروژه‌هایی که به شرکت‌های خارجی معرفی می‌شد) و در سمیناری آن را برای بانک‌ها و صندوق‌های تامین مالی معرفی کند. البته که نظام اجرایی و چگونگی انجام پروژه و مبانی هزینه و سود آن نیز باید عالمانه و شفاف معرفی شود. همه اینها یک الزام کلی دارد. باید اعتماد بانک را جلب کرد.
 
این اعتماد، در سطحی گسترده، جلب نخواهد شد مگر اعتماد عمومی نسبت به تصمیمات اقتصادی دولت ایجاد شود و این مهم حاصل نمی‌شود مگر آنکه، دولت به حرف مردم و متخصصان، در حوزه‌های مختلف گوش دهد.
 
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *