RSS
امروز شنبه ، ۷ خرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار

حرکت دسته‌جمعی بازارهای سرمایه جهان روی خط نزولی

توسعه اقتصادی تنها از طریق بورس اتفاق می‌افتد

سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت چه زمانی واریز می‌شود؟

برنامه‌های بانک سینا برای تأمین مالی طرح‌های فناورانه جدید و دانش‌بنیان

قیمت منصفانه "بیت‌کوین"

انتشار اوراق ارزی برای نخستین بار

سیگنال مثبت برای افزایش قیمت سکه

با شعب حضوری خداحافظی کنید

افزایش ۷ درصدی ارزش معاملات گواهی سپرده کالایی

«لبخند با امام رئوف» با بیمه تعاون

استفاده از معافیت مالیاتی تنها در صورت تسلیم اظهارنامه تا پایان خرداد

بانک‌ها کی می‌خواهند گوشه چشمی به نهضت مسکن نشان دهند؟

آغاز مسدودسازی وجوه حساب صادرکننده چک برگشتی

جزئیات نرخ کالاهای اساسی سبد خانوار

افزایش بی سابقه تورم جهانی

آینده بدون برجام برای ایران چگونه خواهد بود؟

پیش‌بینی وضعیت بورس در تابستان

ضربه جنگ به کل جهان

برنامه بانک دی برای کاهش اضافه برداشت از بانک مرکزی

حضور فولاد صنعت بناب در نمایشگاه صنعت ساختمان اربیل

شرکت های بیمه در استان خوزستان آماده همکاری در حادثه ساختمان متروپل هستند

ایران در رتبه ۴۳ واردات محصولات کشاورزی

تغییر در نحوه عرضه نفت خام در بورس انرژی

اصلاحات ۱۶ ماده‌ای قانون جدید بازار سرمایه راهی بهارستان شد

سرعت بالای تورم در مناطق شهری

ترخیص کالاهای اساسی در روزهای تعطیل و خارج ساعت اداری

روند ترخصیص کالاها از گمرکات سرعت می گیرد؟

۱۳:۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲کد خبر: 330726
ایستانیوز:فرودعسگری در این بخشنامه از ناظران، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی خواسته است تا در صورت لزوم تشریفات گمرکی ترخیص کالاهای اساسی را در ایام تعطیل و خارج از وقت اداری نیز انجام دهند. «نظارت مستمر بر عملکرد کارشناسان متمرکز به منظور اقدام به ‌موقع در رسیدگی به اظهارنامه‌‌‌ها و جلوگیری از ماندگاری اظهارنامه‌‌‌ها در کارتابل کارشناسان» و «احصای فهرست اظهارنامه‌‌‌های در جریان و تعیین‌تکلیف آنها در اسرع وقت» مواردی هستند که عسگری به آن اشاره کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در شرایطی که فعالان بخش خصوصی نسبت به کند بودن روند ترخیص کالا از گمرکات کشور شکایت و گله بسیاری دارند و حتی در برخی از فیلم های منتشر شده در شبکه های اجتماعی ترخیص دیر هنگام کالاهای اساسی از گمرکات را باعث خراب شدن این کالاها عنوان می کنند، مسئولان گمرک برای تسریع و تسهیل کالاهای وارداتی بخشنامه ای جدید صادر کردند. در چند روز گذشته دو فیلم منتشر شده در ارتباط با سبز شدن محموله جو وارداتی (برای دام) به دلیل بارش باران و باقی ماندن در گمرک و همچنین خراب شدن چند هزار تن تخم مرغ وارداتی از کشور ترکیه به دلیل کند بودن روند گمرکی؛ حاشیه های زیادی را به همراه داشته است و موضوع انباشت کالاها در گمرکات کشور را بار دیگر خبری کرده است.
 
در این میانه سرپرست معاونت امور گمرکی گمرک ایران با ارسال بخشنامه‌‌‌ای به گمرکات اجرایی، تصمیمات جدید این معاونت به منظور تسریع و تسهیل ترخیص کالاهای وارداتی به‌ ویژه کالاهای اساسی با توجه به افزایش حجم کار در ماه‌‌‌های پایانی سال را ابلاغ کرد. فرودعسگری در این بخشنامه از ناظران، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی خواسته است تا در صورت لزوم تشریفات گمرکی ترخیص کالاهای اساسی را در ایام تعطیل و خارج از وقت اداری نیز انجام دهند. «نظارت مستمر بر عملکرد کارشناسان متمرکز به منظور اقدام به ‌موقع در رسیدگی به اظهارنامه‌‌‌ها و جلوگیری از ماندگاری اظهارنامه‌‌‌ها در کارتابل کارشناسان» و «احصای فهرست اظهارنامه‌‌‌های در جریان و تعیین‌تکلیف آنها در اسرع وقت» مواردی هستند که عسگری به آن اشاره کرده است.
 
همچنین در این بخشنامه آمده است: «با توجه به محدودیت تردد کامیون‌‌‌ها و افزایش حجم کار در ماه‌‌‌های پایانی سال، ضمن رعایت قوانین و تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی، ارائه خدمات در ایام تعطیل و بعد از وقت اداری به خدمت‌‌‌گیرندگان مورد انتظار است.»علاوه بر این، در ‌بند دیگری از این بخشنامه عنوان شده است: «ضمن هماهنگی با سازمان‌های همجوار از جمله استاندارد، قرنطینه، بهداشت و... ترتیبی اتخاذ شود که مجوزها در کمترین زمان ممکن صادر شوند تا علاوه بر تسریع در ترخیص کالاها، از انباشت کالا در پایان سال نیز جلوگیری به‌‌‌ عمل آید.» «احصا و شناسایی صاحبان کالاهای موجود در انبارها، به‌ویژه کالاهای اساسی و پیگیری لازم برای اظهار کالا و ترخیص آنها به‌منظور جلوگیری از تراکم ‌کار در پایان سال»، «پیگیری و تعیین‌تکلیف اظهارنامه‌‌‌های ترخیص درصدی در اسرع وقت و تهیه و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر شماره کوتاژ، تاریخ اظهارنامه، نام صاحب کالا، نوع کالا، میزان کالای مانده و آخرین اقدام گمرک ظرف حداکثر یک هفته» و «پیگیری انجام تعهدات و تعیین‌تکلیف کالاهایی که از محل ماده ۴۲ قانون گمرک ترخیص شده و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر مشخصات کامل ظرف حداکثر یک هفته» از دیگر اقدامات گمرک برای سرعت دادن به ترخیص کالاهای اساسی است. در این بخشنامه تصریح شده است: چنانچه در راستای تسریع و تسهیل انجام تشریفات گمرکی، مشکلاتی وجود داشته باشد یا نیاز به تفویض اختیار برخی موارد مرتبط با آن گمرک باشد، ضرورت دارد، مراتب به همراه دلایل توجیهی در اسرع وقت حداکثر ظرف سه‌روز به ادارات کل این معاونت اعلام شود تا اقدام لازم صورت گیرد.
 
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *