RSS
امروز شنبه ، ۷ خرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار

حرکت دسته‌جمعی بازارهای سرمایه جهان روی خط نزولی

توسعه اقتصادی تنها از طریق بورس اتفاق می‌افتد

سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت چه زمانی واریز می‌شود؟

برنامه‌های بانک سینا برای تأمین مالی طرح‌های فناورانه جدید و دانش‌بنیان

قیمت منصفانه "بیت‌کوین"

انتشار اوراق ارزی برای نخستین بار

سیگنال مثبت برای افزایش قیمت سکه

با شعب حضوری خداحافظی کنید

افزایش ۷ درصدی ارزش معاملات گواهی سپرده کالایی

«لبخند با امام رئوف» با بیمه تعاون

استفاده از معافیت مالیاتی تنها در صورت تسلیم اظهارنامه تا پایان خرداد

بانک‌ها کی می‌خواهند گوشه چشمی به نهضت مسکن نشان دهند؟

آغاز مسدودسازی وجوه حساب صادرکننده چک برگشتی

جزئیات نرخ کالاهای اساسی سبد خانوار

افزایش بی سابقه تورم جهانی

آینده بدون برجام برای ایران چگونه خواهد بود؟

پیش‌بینی وضعیت بورس در تابستان

ضربه جنگ به کل جهان

برنامه بانک دی برای کاهش اضافه برداشت از بانک مرکزی

حضور فولاد صنعت بناب در نمایشگاه صنعت ساختمان اربیل

شرکت های بیمه در استان خوزستان آماده همکاری در حادثه ساختمان متروپل هستند

ایران در رتبه ۴۳ واردات محصولات کشاورزی

تغییر در نحوه عرضه نفت خام در بورس انرژی

اصلاحات ۱۶ ماده‌ای قانون جدید بازار سرمایه راهی بهارستان شد

سرعت بالای تورم در مناطق شهری

بررسی آمار تورم شهر ها و روستا ها در آخرین ماه پاییز

شیب کاهشی تورم در آذر ماه ۱۴۰۰

۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵کد خبر: 330565
ایستانیوز: تورم کالا و خدمات مصرفی خانوار ها‌ی کل کشور در آذر سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵.۲ درصد رشد را تجربه کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) ، تورم کالا و خدمات مصرفی خانوار های کل کشور در آذر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 35.2 درصد رشد داشته است، همچنین این رشد نقطه به نقطه تورم کالا و خدمات مصرفی در آذر ماه امسال برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 35 درصد و 36.2 درصد بوده است. 
 
شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کل کشور  بر حسب بخش های اصلی و برخی گروه ها و طبقات کالایی در آذرماه سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل 35.2 درصد رشد داشته و این تغیرات نسبت به ماه گذشته 1.7 درصد رشد را دارا بوده است.
 
به طور کلی شاخص قیمتی کالا و خدمات مصرفی به دوازده گروه تقسیم بندی شده است. در این تقسیم بندی گروه «هتل و رستوران» با 60.1 درصد رشد بصورت نقطه به نقطه در آذر ماه سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته بیشترین رشد را در مقایسه با دیگر بخش ها داشته است و گروه «ارتباطات»  با 2.3 درصد رشد کمترین مقدار رشد را در میان گروه های مختلف خانوار های کل کشور به خود اختصاص داده است.
 
گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها به همراه گروه آب، برق و گاز و سایر سوخت ها به چند زیر مجموعه تقسیم شده اند. در گروه خوراکی ها  و آشامیدنی ها درصد تغیر شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی در آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 41.8 درصد و بصورت ماهانه 1.4 درصد رشد را داشته اند.
 
این گروه به چند زیر گروه مهم تر تقسیم شده که زیر گروه «قند، شکر و شیرینی ها» با 58.3 درصد رشد در آذر ماه سال جاری بصورت نقطه به نقطه بیشترین درصد رشد را داشته است و بصورت ماهانه 1.8 درصد رشد را تجربه کرده است و کمترین درصد رشد مربوط به زیر گروه «گوشت قرمز و ماکیان» است که بصورت نقطه ای حدود 24.8 درصد رشد داشته و بصورت ماهانه 0.2 درصد کاهش داشته است.
 
در گروه «مسکن، آب و برق و....» 26.2 درصد بصورت نقطه به نقطه و بصورت ماهانه 1 درصد رشد را داشته اند. بیشترین درصد رشد در زیر گروه های گروه «آب، برق و.... » مربوط به «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» است که حدودا 40 درصد بصورت نقطه به نقطه ای در آذر سال 1400 در مقایسه با سال جاری داشته است و بصورت ماهانه 1 درصد رشد داشته است.
 
کمترین مقدار رشد در زیر گروه آب، برق و.. مربوط می شود به  شاخص قیمت «آب، برق و سوخت» با رشد 23.7 درصدی بصورت نقطه به نقطه در ماه آذر سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته و بصورت ماهانه 1.2 درصد رشد را به خود اختصاص داده است .
 
شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری و روستایی  بر حسب بخش های اصلی و برخی گروه ها و طبقات کالایی در آذرماه سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 35 درصد و 36.2 رشد داشته و این تغیرات نسبت به ماه گذشته بهترتیب 1.6 واحد درصد و 1.8 واحد درصد رشد را دارا بوده است.
 
در تقسیم بندی هایی که برای شاخص کالا و خدمات مصرفی خانوار های شهری و روستایی  شده است برای خانوار های شهری در «گروه هتل و رستوران» با 61.3 درصد رشد بصورت نقطه به نقطه در آذر ماه سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته بیشترین رشد را در مقایسه با دیگر بخش های شاخص قیمتی کالا و خدمات مصرفی کل خانوار های شهری داشته است و برای خانوار های روستایی 49.3 درصد بصورت نقطه به نقطه رشد داشته است.
 
در گروه «ارتباطات» درصد تغییرات شاخص قیمتی کالا و خدمات مصرفی بصورت نقطه به نقطه در آذر ماه سال جاری با 2.4 درصد برای خانوار های شهری و 1.7 درصد برای خانوار های روستایی کمترین مقدار رشد را در میان گروه های مختلف خانوار های شهری و روستایی را  به خود اختصاص داده است.
 
گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها به چند زیر مجموعه تقسیم شده اند. در گروه خوراکی ها  و آشامیدنی ها درصد تغیر شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوار های شهری و روستایی  در آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 42.3 درصد و 40.3 درصد و بصورت ماهانه 1.3 درصد و 1.5  رشد را داشته اند.
 
این گروه به چند زیر گروه مهم تر تقسیم شده که زیر گروه «قند، شکر و شیرینی ها» با 58 درصد رشد برای خانوار های شهری و 59.4 درصد رشد برای خانواده های روستایی  در آذر ماه سال جاری بصورت نقطه به نقطه بیشترین درصد رشد را داشته است.
 
 کمترین درصد رشد در خانواده های شهری مربوط به زیر گروه «گوشت قرمز و ماکیان» است که بصورت نقطه ای حدود 24.2 درصد و در خانواده های روستایی زیر گروه «روغن ها و چربی ها» با 23.5 درصد رشد کمترین درصد افزایش را داشته اند.
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *