RSS
امروز سه شنبه ، ۲۸ دی ۱۴۰۰
آخرین اخبار

آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

ساخت ۲۵ مدرسه در مناطق محروم کشور

انتشار لیست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال

پیش‌بینی تغییر ارکان بازار سرمایه با ورود فناوری بلاک‌چین

بالاترین نرخ سود سپرده‌های بانک مسکن ۱۸ درصد است

۵ فرمان رئیس جمهور به مدیران نظام بانکی

"رمز ریال" به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

بازآفرینی تولید و اشتغال در ذوب‌آهن سپهر شرق

راه‌اندازی رمز پول ملی؛ به‌زودی

اعتبار رمزارزها به پشتوانه قانون

ضرورت ایجاد ارتباط بازار سرمایه و فناوری های بلاکچین

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نزد افکار عمومی خوشنام است

قدردان سپرده گذاران هستیم

تمدید «کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق بانک مسکن» تا اسفند

روابط عمومی بیمه ایران عنوان "روابط‌ عمومی برتر" را از آن خود کرد

پرداخت حدود ۱۲۰.۰۰۰ فقره وام ازدواج در بانک ملت

فرار نقدینگی از بورس شتاب گرفت

رشد ۸ درصدی اقتصاد در ابهام

تکذیب توقف پرداخت تسهیلات در بانک‌ها

آینده رمزارزهای ایرانی

سرمایه در گردش چالش بزرگ واحدهای تولیدی

نقش تثبیت نرخ بهره بین‌بانکی در کاهش هزینه‌های تأمین مالی تولید

رمز گشایی از ریزش بی‌وقفه این روز‌های «بورس تهران»

رونمایی از کابینه صالح آبادی در بانک مرکزی

تردید در بورس

بورس نگران آینده

بازار سرمایه در سراشیبی

۱۶:۱ - ۱۴۰۰/۹/۷کد خبر: 329743
ایستانیوز:بلاتکلیفی در مذاکرات هسته‌ای به‌ معنای تداوم تحریم‌ها و کاهش مبادلات تجاری شرکت‌های بورس به‌ ویژه شرکت‌های صادرات محور است و این موضوع در بلندمدت می‌تواند روند درآمد‌زایی شرکت‌های بورس را تضعیف کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،درشرایطی بورس در 8 ماهه ابتدایی امسال پایین ترین بازده را نسبت به سایر بازارها داشته است که به نظر می رسد این بازار در روزها و هفته های آینده هم شرایط چندان مطلوبی نخواهد داشت. به اعتقاد کارشناسان تحولاتی همچون قطعی گاز صنایع بزرگ از جمله سیمان، فولاد و پتروشیمی ها، انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت گاز صنایع بزرگ و از همه مهم تر نبود امید (حداقل در کوتاه مدت) نسبت به مذاکرات هسته ای که قرار است دوباره از سر گرفته شود؛ بازار سرمایه را با تنش مواجه کرده است. دیروز شاخص بورس تهران با افت سنگین 2درصدی مواجه شد. روند نزول شاخص بورس تهران هر روز ابعاد تازه‌ تری به ‌خود می‌گیرد و به ‌نظر می‌رسد قرار نیست روند نزولی شاخص بورس به این زودی‌ها متوقف شود. یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که دیروز معاملات بازار سهام را تحت‌تأثیر خود قرار داد، افزایش نرخ گاز تحویلی به صنعت فولاد، در پیش نویس لایحه بودجه1401 است. دولت پیشنهاد کرده؛ نرخ گاز تحویلی به صنعت فولاد با صنعت پتروشیمی از 1234تومان به 4100 تومان برسد. برآورد می‌شود درصورت اعمال چنین نرخ‌هایی، برای تحویل گاز به صنعت فولاد، هزینه تمام‌شده تولید هر تن فولاد به‌شدت افزایش یابد. این موضوع بر کاهش حاشیه سود تولیدکننده‌های فولاد اثرات ملموسی برجای می‌گذارد.
 
عامل دیگری که دیروز به افت شاخص‌های بورس و خروج دست‌کم 530میلیارد تومان نقدینگی از بازار منجر شد، قطع گاز صنعت سیمان به‌دلیل افزایش مصرف گاز است. این صنعت که در تابستان امسال با قطع برق مواجه شده بود، با کاهش شدید تولید و حالا در آستانه زمستان با خطر قطعی گاز مواجه است. تازه‌ترین خبر‌ها نشان می‌دهد که گاز 80 درصد از تولیدکننده‌های سیمان به‌ویژه تولیدکننده‌هایی که در شمال کشور مستقر هستند قطع شده و قرار است به جای گاز به این صنایع، مازوت داده شود اما فعالان صنعت سیمان می‌گویند: قطعی گاز حتی با فرض استفاده از مازوت به کاهش تولید در این صنعت منجر می شود.
 
در کنار این ها چالش دیگر ابهامات درسرنوشت مذاکرات هسته‌ای است. روز شنبه روزنامه کیهان اعلام کرد؛ با توجه به مواضع آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، به ‌نظر می‌رسد دور سختی از مذاکرات در وین در پیش است و در سال۲۰۲۱ اتفاق خاصی نخواهد افتاد و همه چشم‌ها به سال۲۰۲۲ دوخته شده‌. برخی از رسانه‌های خارجی ازجمله بلومبرگ نیز هفته گذشته مدعی شده بودند که احتمال شکست در مذاکرات هسته‌ای زیاد است. مخابره چنین خبر‌هایی در آستانه آغاز مذاکرات هسته‌ای، در روز دوشنبه هفته جاری، پیام مثبتی را به بازار سرمایه نمی دهد. زیرا بلاتکلیفی در مذاکرات هسته‌ای به‌ معنای تداوم تحریم‌ها و کاهش مبادلات تجاری شرکت‌های بورس به‌ ویژه شرکت‌های صادرات محور است و این موضوع در بلندمدت می‌تواند روند درآمد‌زایی شرکت‌های بورس را تضعیف و روند نزولی شاخص‌های بورس را تشدید کند.
 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *