RSS
امروز دوشنبه ، ۸ آذر ۱۴۰۰
آخرین اخبار

ارزی که برای بورس تبدیل به ریال نشد!

تمرکز بر کار حرفه‌ای، برنامه‌محوری و بیمه‌داری نوین

برقراری مستمری از کار افتادگی «غیرحضوری» شد

روند صعودی تورم ادامه دارد

سهامداران نقدینگی جدیدی وارد بازار نکنند

دستور شایان برای تسهیل در پرداخت تسهیلات

متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران ۳۲ میلیون تومان شد

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه

خرید کالای بادوام ایرانی با تسهیلات طلوع موسسه اعتباری ملل

پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط شعب بانک توسعه صادرات

بازار سرمایه استارتاپی شد

قهرمانان مسابقات فوتبال گل کوچک بیمه آسیا مشخص شدند

اعلام نرخ ارز بدون نام صرافی ممنوع شد

اعتبار وام ودیعه مسکن تمام شد

بزرگ‌ترین بدهکار بانکی کیست؟

رونمایی از نخستین بانک دیجیتال،به زودی

افزایش سود واسطه‌گری پولی بانک اقتصادنوین

حضور بانک رفاه در نمایشگاه اینوکس

ابلاغ شرایط بخشودگی سود اقساط وام از سوی بانک مرکزی

بازار سرمایه در سراشیبی

معارفه مدیر جدید سرپرستی بیمه کوثرکرمانشاه

حضور شرکت بیمه آسماری در کیش اینوکس ۲۰۲۱

ETFهای سودساز؛ سرمشق سهامداران

پذیره‌نویسی سهام چهار شرکت بیمه‌ای به تعویق افتاد

دولت به چند نرخی بودن ارز پایان دهد

ارز ۴۲۰۰ تومانی به سفره مردم نرسید

۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۷/۲۶کد خبر: 327766
ایستانیوز: یک نماینده مجلس با بیان اینکه به جای پرداخت ارز ترجیحی باید با پرداخت مستقیم یارانه از اقشار کم‌درآمد حمایت کرد، گفت: باید قیمت ارز را تک‌نرخی و واقعی‌سازی کنیم و در ارتباط با این موضوع نحوه‌ اجرایی و تک‌نرخی کردن ارز نیز بسیار مهم است و باید به گونه‌ای باشد که این جراحت آسیب بیشتری به مردم وارد نکند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هدف دولت از پیاده‌سازی ارز ترجیحی چه بود، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در ارتباط با موضوع ارز ترجیحی، سیاستی را که دولت‌های قبلی داشتند نیز دولت سیزدهم را هم مجبور به ادامه این ماجرا کرده است.
 
وی تصریح کرد: آنها تصور می‌کردند با این سیاست بتوانند اقشار ضعیف جامعه را با ارز مرجع یا ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت کنند، اما تجربه‌ در کشورمان و حتی کشورهای دیگر نشان داده که این سبک حمایت‌ها به دلیل ایجاد سازوکارهای فسادزا هیچ خیری به مردم نخواهد رساند.
 
سعیدی ادامه داد: یارانه پرداختی کشور برای سوخت و حتی درمان نیز بسیار بالاست و بین این یارانه‌ها با یارانه ارزی فعلی، تفاوت‌های فراوانی وجود دارد، به همین دلیل است که باید تلاش کنیم عدالت را در بین همه‌ مردم برقرار کنیم.
 
عدالت بدین معنی است که مردم با مدیریت درست از سهمیه‌ بیت‌المالشان به طور مساوی بهره بگیرند. در حال حاضر اما متاسفانه ثروتمندان بیشتر از مردم عادی از یارانه‌ها استفاده می‌کنند که نمونه اصلی آن در مصرف بسیار متفاوت دهک‌های بالای درآمدی از این یارانه ارزی بوده است.
 
نماینده مردم چابهار افزود: به اعتقاد بنده دولت سیزدهم همین عقیده را دارد و به سمتی پیش می‌رود که بتواند شرایط استفاده بهینه از منابع بسیار زیاد ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای همه مردم مهیا کند. اما موضوع مهم‌تر این است که نحوه‌ اقدام و مسیر انتخابی باید به گونه‌ای باشد که این جراحی موجب آسیب دیدن اقشار ضعیف جامعه نشود.
 
وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا سیاست پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی با شکست روبه‌رو شده است، گفت: سیاست ارز ترجیحی موجب بی‌عدالتی در کشور شده و شکاف در جامعه را افزایش می‌دهد. اگر نگاهی به جامعه داشته باشیم، متوجه می‌شویم که همه‌ افراد درحال تلاش هستند اما تفاوت طبقاتی در جامعه روزبه‌روز درحال بیشتر شدن است و اتخاذ تدابیری مانند ارز چندنرخی نه تنها به بخش مولد اقتصاد کمکی نمی‌کند بلکه به سوداگری در جامعه دامن می‌زند و همه اینها نشان‌دهنده‌ این موضوع است که در مسیر درستی قرار نگرفته‌ایم.
منبع: jahanesanat
 
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *