RSS
امروز چهارشنبه ، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
آخرین اخبار

راه اندازی وب سرویس صدور بیمه نامه شخص ثالث

معرفی خدمات بانک سامان در نمایشگاه شیرینی و شکلات

مدرسه "کارآفرین" استان کرمانشاه افتتاح شد

نرخ سود وام مسکن چقدر است؟

کاهش قیمت رسمی ۱۸ ارز

بورس تا پایان سال چقدر سود خواهد داد؟

اعضای کمیته تعیین مدیران عامل بانک ها منصوب شدند

نرخ سود وام مسکن چقدر است؟

امکان دریافت خدمت واریز شناسه‌دار از طریق خودپردازها

دلار در صدر بازارهای سرمایه‌گذاری

جزییات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت

منع سازمان تعزیرات حکومتی از دخالت در دعاوی بیمه‌ ای

جزییات بسته خدمات بیمه ایران به زائران اربعین حسینی

کار جهادی، راهگشای مشکلات اقتصادی است

نقش هوش مصنوعی در پیشبرد اهداف صنعت بیمه

گمرک قرارداد بیمه ای خود را با بیمه آسیا تمدید کرد

تسهیلات اشتغالزایی خانگی مددجویان افزایش یافت

فروش آنلاین بیمه شخص واحد بیمه دی

مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت

اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند

بازدید و ارزیابی عملکرد شعب بیمه رازی، هر سه روز یک بار

کاهش ۶۰ درصدی تخلفات قماربازی در حوزه کارت به کارت

چالش‌های واردات خودرو در طرح ساماندهی صنعت خودرو

ارسال برگه مالیات به مالکان خانه‌های خالی از دی

قیمت دلار ٢۶ هزار و ۵٣١ تومان

تهدید جدی بازار سهام

پیمان مولوی
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۶/۲۰کد خبر: 325829
ایستانیوز:روند افزایشی شاخص کل بورس در یک ماه اخیر، به علت رشد نرخ دلار بود و با افت آن نیز بازار سهام روند کاهشی به خود گرفت.
 روند افزایشی شاخص کل بورس در یک ماه اخیر، به علت رشد نرخ دلار بود و با افت آن نیز بازار سهام روند کاهشی به خود گرفت. اکنون بازار به این باور رسیده است که شاید برای مدت طولانی دلار افزایش نرخی نداشته باشد و حتی باکمی افت قیمت هم روبرو شود و  به همین دلیل معاملاتی که در طی یک هفته اخیر پشت سر گذاشتیم همراه با تردید و هاله‌ای از ابهام بود.
 
طی هفته اخیر، بازار سهام دچار افت یا رنج‌هایی شد که علت آن نیز به وضعیت کلان کشور در مواردی ازجمله شرایط کسری بودجه در سال ۱۴۰۰، مشخص نبودن وضعیت تحریم‌ها و مذاکرات برجامی، معین نشدن نرخ بهره و... است. تا زمانی که ندانیم نرخ بهره به چه سمتی پیش خواهد رفت و روند آن کاهشی، افزایشی یا حتی ثابت است، شاهد وجود ترس سهامداران و رفتارهای هیجانی خواهیم بود.
 
فعالان بازار سرمایه نیز در همین پوزیشن یعنی تردید و رفتاری محتاطانه به فعالیت خود ادامه خواهند داد و بر همین اساس نمی‌توانیم درمورد اینکه چه رقم خواهد خورد، قضاوت و پیش‌بینی داشته باشیم.
 
با برداشت تنخواه دولت از بانک مرکزی در ابتدای سال، به نظر می‌رسد حدود چهارصد هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و این کسری بودجه خود باعث تورم در اقتصاد ایران می‌شود و اگر به آن توجهی نشود با فشار تورمی روبرو خواهیم بود. تا زمانی که سیاست‌گذاری مشخصی برای نرخ بهره وجود نداشته باشد، بازار وضعیت معینی را نخواهد داشت و اگر شفافیت در این موارد به وجود نیاید نمی‌توان انتظار داشت که فعالان بازار سهام دچار مشکل نشوند.
 
از سوی دیگر باسیاست‌های انقباضی دولت، توافق‌ برجام، کاهش نرخ دلار یا به عبارتی افزایش ارزش ریال؛ امکان ورود بازار سرمایه به فاز ریزشی و رکودی وجود دارد. سهامداران حقوقی فرقه‌ای جدا از بازار سرمایه نیستند و آنها نیز همانند دیگر سرمایه‌گذاران به دنبال کسب منفعت هستند و نهایتاً یک رویکرد اقتصادی دارند. عده‌ای گمان می‌کنند باوجود اقتصاد دستوری در کشور، می‌توان انتظار حمایت یا خریدهای بی‌پایان را از جانب سهامداران حقوقی داشت و دولت باید آنها را موکلف کند. درصورتی‌که چنین چیزی در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و این برداشت بسیار اشتباه بوده است. بازارگردان‌ها و سرمایه‌گذاران حقوقی نیز همانند دیگر ذی‌نفعان بازار سهام به‌منظور کسب بازده به فعالیت می‌پردازند و نمی‌توان از آنها انتظار داشت در هر شرایطی بازار را مثبت نگه‌دارند. سهامداران خرد باید بدانند که بازار سرمایه دارای فراز و نشیب و تلاطم است./منبع : روزنامه تعادل
 برچسب‌ها:بازار سهام
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *