RSS
امروز سه شنبه ، ۱۶ آذر ۱۴۰۰
آخرین اخبار

عزم چادرملو برای اشتغال ۲۰ هزار نفر

بانک کارآفرین ۳۱۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرد

ابزارهای متعدد بانک ملت برای تامین مالی صنعت پتروشیمی

نظارت الکترونیک بر بانک‌ها

مقابله با‌ خلق پول و تورم ‌با کاهش ناترازی بانک‌ها‌

رها‌شدگی سهام عدالت‌ در بازار سرمایه

ادامه بورسی شدن استارت‌آپ‌ها

پیش‌بینی‌ها از عملکرد موسسه ملل تا ۱۴۰۴

حرکت به سوی فرآیندهای دیجیتالی و مدل‌های نوآورانه کسب و کار در صنعت بیمه یک ضرورت است

موفقیت سازمان در گرو فعالیت های تیمی است

اهالی بازار؛ دوستدار حذف محدودیت‌های دامنه نوسان قیمت

خبر خوش دولت به واحدهای تولید؛ ۵ درصد معافیت مالیاتی

خوراک فقرا و ثروتمندان ایرانی

چاپ پول متوقف نشده است

چرا اقتصاد ایران رانتی شده است؟

تمدید اجرای قانون حذف سود مرکب

کدام خوراکی‌ها قیمت بیشتری از گوشت دارند؟

«اومیکرون» و بازی با آتش...

واردات خودرو در ازای صادرات کارایی دارد؟

قانون حداقل دستمزد اصلاح می‌شود؟

رویکرد بانک سینا کمک به توسعه پایدار و کاهش محرومیت در مناطق محروم است

توجه به "مشتری مداری" از راهکارهای توسعه اخلاق حرفه ای است

ابعاد نوگرایی در صنعت بیمه

لزوم تسریع در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

خبرنگار "ترقی اقتصادی" برگزیده جشنواره بیمه در رسانه شد

مراودات ایران و اوراسیا از مرز ۱.۶ میلیارد دلار عبور کرد

رونق تجارت با همسایگان شمالی

۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۶/۸کد خبر: 325502
ایستانیوز:بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، صادرات کالایی ایران به همه طرف‏‌های تجاری اوراسیا طی ۴ ماهه نخست ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش یافته و در مقابل واردات ایران از این کشورها به استثنای قرقیزستان و روسیه، با کاهش همراه بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران اعلام کرد که حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چهار ماهه اول سال جاری با ۹۳ درصد افزایش در ارزش، از یک میلیارد و ۶۰0 میلیون دلار فراتر رفته است.
 
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران به نقل از گمرک، حسین کاخکی گفت: در چهار ماهه اول سال جاری صادرات کشورمان به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بالغ بر ۳۵۸ میلیون دلار شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۶ درصد رشد داشته است.
 
وی ادامه داد: در این مدت پنج کشور مقصد کالاهای صادراتی کشورمان، به ترتیب فدراسیون روسیه با مبلغ ۱۸۸ میلیون و ۹۲۶ هزار دلار، ارمنستان با ۸۳ میلیون و ۴۳ هزار دلار، قزاقستان با ۵۳ میلیون و ۳۹۵ هزار دلار، قرقیزستان با ۲۴ میلیون و ۲۹۴ هزار دلار و بلاروس با ۶ میلیون و ۵۷۸ هزار دلار بوده‌اند.
 
کاخکی اظهار داشت: در همین مدت واردات کشورمان از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به یک میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار رسیده است.
 
به گفته وی در مدت یاد شده، به ترتیب فدراسیون روسیه با مبلغ یک میلیارد و ۶۲ میلیون و ۷۲۳ هزار دلار، قزاقستان با ۱۷۸ میلیون و ۷۲۲ هزار دلار، بلاروس با هشت میلیون و ۲۹۰ هزار دلار، ارمنستان با ۲ میلیون و ۲۳۹ هزار دلار و قرقیزستان با ۲۱۶ هزار دلار اولین تا پنجمین مبدا کالاهای وارداتی کشورمان بوده‌اند.
 
در همین رابطه، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران طی گزارشی به جزییات بیشتری از تجارت کالایی ایران و کشورهای حوزه اوراسیا پرداخته است. بر اساس این گزارش، طی 4 ماهه نخست 1400  در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، صادرات کالایی ایران به همه طرف‏‌های تجاری اوراسیا افزایش یافته و در مقابل واردات ایران از این کشورها به استثنای قرقیزستان و روسیه، با کاهش همراه بوده است.
 
طی مدت مورد بررسی، تراز تجاری ایران با همه کشورهای اوراسیا به جز روسیه، به نفع ایران، مثبت بوده ضمن اینکه کسری تراز تجاری با روسیه نیز در مقایسه با مدت مشابه سال 1399، کاهش یافته است.
 
 این گزارش در ادامه آورده است که در مجموع، برآیند تحولات مزبور منجر به بهبود 49 درصدی کسری تراز تجاری ایران با گروه اوراسیا طی 4 ماهه نخست سال 1400 شده است؛ هر چند به نظر می‌رسد در تیر ماه 1400، تراز تجاری ایران با کشورهای عضو این اتحادیه در مقایسه با خرداد 1400 کمی تضعیف شده است.
 
بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اتاق تهران، صادرات و واردات ایران به اوراسیا طی 4 ماهه نخست 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش 38 درصدی و کاهش 8 درصدی همراه بوده و به 333 میلیون دلار و 472 میلیون دلار رسیده است.
 
در این گزارش آمده است که عمده اقلام صادراتی ایران به کشورهای این منطقه شامل محصولاتی چون میوه‌های خوراکی، سبزیجات و نباتات، مواد پلاستیکی و چدن و آهن و فولاد بوده است. همچنین چربی‌ها و روغن‎های حیوانی یا نباتی، گندم، چوب و اشیای چوبی، دیگ بخار و ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی جزو اقلامی است که ایران از کشورهای حوزه اوراسیا خریداری کرده است.
 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *