RSS
امروز سه شنبه ، ۱۶ آذر ۱۴۰۰
آخرین اخبار

عزم چادرملو برای اشتغال ۲۰ هزار نفر

بانک کارآفرین ۳۱۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرد

ابزارهای متعدد بانک ملت برای تامین مالی صنعت پتروشیمی

نظارت الکترونیک بر بانک‌ها

مقابله با‌ خلق پول و تورم ‌با کاهش ناترازی بانک‌ها‌

رها‌شدگی سهام عدالت‌ در بازار سرمایه

ادامه بورسی شدن استارت‌آپ‌ها

پیش‌بینی‌ها از عملکرد موسسه ملل تا ۱۴۰۴

حرکت به سوی فرآیندهای دیجیتالی و مدل‌های نوآورانه کسب و کار در صنعت بیمه یک ضرورت است

موفقیت سازمان در گرو فعالیت های تیمی است

اهالی بازار؛ دوستدار حذف محدودیت‌های دامنه نوسان قیمت

خبر خوش دولت به واحدهای تولید؛ ۵ درصد معافیت مالیاتی

خوراک فقرا و ثروتمندان ایرانی

چاپ پول متوقف نشده است

چرا اقتصاد ایران رانتی شده است؟

تمدید اجرای قانون حذف سود مرکب

کدام خوراکی‌ها قیمت بیشتری از گوشت دارند؟

«اومیکرون» و بازی با آتش...

واردات خودرو در ازای صادرات کارایی دارد؟

قانون حداقل دستمزد اصلاح می‌شود؟

رویکرد بانک سینا کمک به توسعه پایدار و کاهش محرومیت در مناطق محروم است

توجه به "مشتری مداری" از راهکارهای توسعه اخلاق حرفه ای است

ابعاد نوگرایی در صنعت بیمه

لزوم تسریع در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

خبرنگار "ترقی اقتصادی" برگزیده جشنواره بیمه در رسانه شد

در پی قطعی‌ برق صنایع

کاهش تولید سیمان و فولادخام

۱۶:۹ - ۱۴۰۰/۶/۷کد خبر: 325459
ایستانیوز:بررسی آمار تولید محصولات منتخب معدنی در مجموع چهار ماهه امسال نشان می‌دهد که قطعی‌های برق تیرماه صنایع فولاد و سیمان بر کاهش تولید محصولات این صنایع تاثیر گذاشته است؛ به‌گونه‌ای که در تیرماه سیمان قریب به ۱.۲ میلیون تن و فولاد خام بیش از دو میلیون تن کمتر از خرداد ماه تولید شده و در آمار مجموع چهار ماهه سبب کاهش ۶.۹ درصدی سیمان نسبت به چهارماهه ۱۳۹۹ شده است و فولاد خام تنها ۱.۵ درصد بیشتر شده است که برای صنعتی چون فولاد بسیار نگران‌کننده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد حوزه معدن و صنایع معدنی کشور در مجموع چهار ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد که از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش، در پی قطعی برق صنایع فولادی و سیمانی، تولید سیمان نیز ۳۲ درصد نسبت به خردادماه و قریب به هفت درصد در مجموع چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت تولید داشته است.
 
تولید فولاد در تیرماه امسال ۳۹ درصد نسبت به خرداد ماه امسال کاهش تولید داشته و در مجموع چهارماهه نسبت به مدت مشابه سال گذشته تنها ۱.۵ درصد افزایش داشته که بسیار ناچیز است؛ این در حالیست که جای آمار تولید محصولات فولادی در مدت مذکور سال جاری در آمار ارائه شده وزارت صمت خالی است.
 
قطعی برق صنایع فولادی و سیمانی همانطور که پیش‌بینی می‌شد و فعالان این دو صنعت نسبت بدان هشدار داده بودند، سبب کاهش تولید شده است. در حالی روند تولید سیمان و فولاد از ابتدای سال جاری تا خرداد ماه به صورت افزایشی پیش می‌رفت اما در تیرماه نسبت به ماه‌های پیش از آن به یکباره با افت شدیدی روبرو شد و در حالی که در هر ماه برمیزان تولید نسبت به ماه‌های پیشتر، بیشتر افزایشی می‌شد اما طبق آمار میزان تولید سیمان و فولاد در تیرماه امسال حتی از میزان تولید فروردین ماه هم کمتر بوده است.
 
به صورت دقیق‌تر می‌توان گفت در حالی که به ترتیب در فروردین ماه امسال چهار میلیون و ۹۷۳ هزار و ۸۰۰ تن، در اردیبهشت ماه شش میلیون و ۲۱۳ هزار و ۷۰۰ تن و در خرداد ماه شش میلیون و ۲۱۲ هزار و ۴۰۰ تن سیمان در کشور تولید شده بود، این عدد در تیرماه به چهار میلیون و۱۷۴ هزار و ۳۰۰ تن رسیده است.
 
همچنین در فروردین ماه امسال معادل دو میلیون و ۲۳۸ هزارتن، در اردیبهشت ماه دو میلیون و ۴۳۲هزار و ۶۰۰ تن و در خرداد ماه سه میلیون و ۳۹ هزار و ۱۰۰ تن فولاد  در کشور تولید شده که این عدد در تیرماه به یک میلیون و ۸۴۰ هزار و ۳۴۰ تن رسیده است.
 
براین اساس، کاهش تولید در تیرماه در آمار تجمیعی چهار ماهه سال جاری تاثیرگذار بوده و میزان تولید کمتری را در این مدت نسبت به چهارماهه نخست سال ۱۳۹۹ ثبت کرده است.
 
از ابتدای فروردین ماه سال جاری تا پایان تیرماه در مجموع ۲۱ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۲۰۰ تن سیمان تولید شده است که نسبت به ۲۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده در مدت مشابه سال گذشته ۶.۹ درصد کاهش یافته است.
 
به گزارش ایسنا ، همچنین طی چهار ماه نخست سال جاری در مجموع ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۰۰ تن فولاد خام تولید شده است که تنها ۱۴۳ هزار و ۷۰۰ تن بیشتر از چهار ماهه سال گذشته ( ۹ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۴۰۰ تن) است و رشد ۱.۵ درصدی را نشان می‌دهد که برای صنعتی بزرگ همچون فولاد این میزان تولید نگران‌کننده است.
 
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *