RSS
امروز پنج شنبه ، ۶ مهر ۱۴۰۲
آخرین اخبار

پیش‌بینی مهم از قیمت دلار در نیمه دوم سال

رئیس جمهور:بانک مسکن عملکرد خوبی دارد

حرکت بیمه دی به سمت فروش با کیفیت

حال خوش سالمندی با بیمه نامه زندگی بیمه تعاون

اگر دلار آمریکا سقوط کند چه اتفاقی می‌افتد؟

آمارهای اعجاب‌انگیز

شرایط افزایش سرمایه بانک‌ها مشخص شد

رئیس کل بانک مرکزی وارد قطر شد

کاهش ۱۰ دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در بانک سپه برگزار شد

۲ سامانه جدید در شبکه بانکی تشکیل می‌شود

واریز ۵۱ هزار میلیارد تومان سود به حساب ۴۲ میلیون سهامدار

افزایش هنگفت ارزش بیت‌کوین در پیش است؟

تعطیلی دولت چه تبعاتی برای اقتصاد آمریکا دارد؟

بانک‌ها با محیط زیست چه می‌کنند؟

بیمه معلم حامی بوت کمپ مالی و بیمه شد

بحران جدی بازار مسکن در صورت خروج سیمان و فولاد از بورس

غریبه در وطن

۲ روایت از بهار اقتصاد

نشست هم‌اندیشی مدیران روابط عمومی کارگزاری‌های بازار سرمایه

قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی ابلاغ شد

معرفی خدمات بانک سامان در نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما

خدمات جدید باشگاه مشتریان بانک پاسارگاد

نقش‌آفرینی”بیمه سینا”در بیمه مشترک ایران و سوریه

رایزنی برای جلوگیری از تعلیق عضویت ایران در سیستم بیمه سبز

محمود تولایی

از فقر مردم نباید مالیات گرفت

۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۳/۱۲کد خبر: 319987
ایستانیوز:طرح مالیات بر عایدی سرمایه درحالی در مجلس تصویب شد که به‌نظر می‌رسد این طرح نه از افزایش ثروت که از رشد تورم مالیات می‌گیرد و این ازنظر رئیس کمیسیون مالیات اتاق ایران عادلانه نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه کمتر از یک هفته است که در مجلس به تصویب رسیده است. رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق ایران درباره تبعات اجرایی شدن این طرح گفت: متأسفانه مسئولان در کشور ما، مدام در حال الگوبرداری ناقص و بیهوده از کشورهای غربی هستند. طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کشورهای غربی به اجرا رسیده است درواقع این طرح در کشورهایی که با ثبات اقتصادی رو به رو هستند عملیاتی شده و قرار نیست ما در کشورمان بدون توجه به مختصات اقتصادی آن کشورها، قانون‌های غربی را پیاده کنیم.
 
محمود تولایی در گفتوگو با پایگاه خبری اتاق ایران افزود: بررسی یک قانون در مجلس، بدون توجه به میزان ثبات اقتصادی در کشور و تورم افسار گسیخته حاکم بر محیط اقتصادی ایران، نتیجه بخش نخواهد بود. از آنجا که در این قانون تورم‌زدایی نشده و احتمال اینکه بخش عمده‌ای از مالیات وصول شده، حاصل ثروت فرد مالیات دهنده باشد وجود ندارد بلکه آنچه وصول می‌شود، حاصل تورم است.
 
تولایی در توضیح ادعای خود گفت: با اجرای این طرح، خانه‌ای که در گذر زمان به واسطه تورم گران‌تر اما کهنه‌تر شده در صورت فروش مشمول مالیات می‌شود و این شیوه، شیوه درستی نیست. چرا که فروشنده این خانه برای خانه مستهلک شده باید درصد قابل توجهی را بعد از فروش پرداخت کند و این موضوع ممکن است باعث شود قدرت خرید او بعد از فروش خانه 100 متری به 80 متر تنزل پیدا کند. این نوع مالیات‌ستانی نه فکر شده است نه کارشناسی نه اقتصادی نه علمی و در هیچ دنیای دنیا رواج ندارد. مفاد قانون‌های غربی را نباید ایرانی و اسلامی کنیم بدون آنکه از پشتوانه غربی آن بهره‌مند باشیم.
 
رییس اتاق کاشان افزود: اقتصاد آمریکا، به عنوان کشوری که این طرح در آن اجرا می‌شود، اقتصادی است که تورم ندارد و نمی‌تواند برای ما سرمشق اقتصادی باشد.
 
او اظهار کرد: یکی از تبعات دیگر این طرح احتمالاً، انتقال بازار دلار، طلا و سکه به زیرزمین است. مالیات امروز هم در این بازارهای مالی وجود دارد اما با این اقدامات سرمایه‌ها و نقدینگی‌ها به بخش‌های غیر مولد هدایت می‌شود و سفته‌بازی‌ها افزایش پیدا می‌کند. فراموش نکنیم که اگر سکه و ارز از چرخه معاملات رسمی بیرون برود و این روند هم توسعه پیدا کند اقتصاد متضرر می‌شود
 
تولایی تأکید کرد: اتاق بازرگانی در جسله‌ای که با مجلسی‌ها داشت، هشدارهایش را در این‌باره داد و گزارش کارشناسی مکتوب در اختیار آن‌ها گذاشت اما در جریان کمیسیون، التفات کافی به نظرات بخش خصوصی نشد.
 
عضو هیات نمایندگان اتاق افزود: از سوی دیگر، ازآنجاکه سرمایه‌های بانک‌ها مشمول مالیات می‌شوند افراد می‌توانند برای فرار فعالیت سراغ اقتصاد پنهان و معامله زیرزمینی سکه، ارز و طلا بروند. بخش اقتصاد پنهان جامعه می‌تواند روی ارز، طلا و منابع ملی کشور کار کند و هیچ ردی از خود بر جای نگذارد.
 
تولایی در ادامه گفت: با مالیات ستانی از تورم، مردم فقیرتر می‌شوند. از فقر مردم نباید مالیات گرفت. مسئولیت اقتصاد تورمی و رکود در بازارها با دولت‌هاست. دولت‌ها نباید از این خطای بزرگ و از این تورم مستمر دورقمی مالیات هم بگیرند. این طرح ازمجلس برای تأمین کسر بودجه دولت آمده است و البته به اهداف احتمالی خود نخواهد رسید.
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *