RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار

تقدیر از برترین‌های رازمان اکوسیستم همراز بیمه رازی

آگهی دعوت به مجمع عمومی بیمه سینا

مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی شد

دارایی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران عدالت

رشد ۱۰۵ درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس

بیت‌ کوین بر قله ۶۴هزار دلاری

قیمت دلار ۲۵ فروردین ماه۱۴۰۰

افزایش قیمت ۳.۶۴ دلاری نفت خام سنگین ایران در ماه مارس

پرداخت بیش از ۱۵ میلیارد ریال خسارت بیمه کرونا توسط بیمه سامان

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی

قاچاق چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟

اعتبار ویژه بانک مسکن برای در سیستان و بلوچستان

نظام تک نرخی ارز به مهار تورم کمک می‌کند

ارسال لایحه درصد سهامداری بانک مشترک ایران و ونزوئلا به مجلس

آشتی حقیقی‌ها با بورس

یارانه رمضان امشب واریز می‌شود

شیوه جالب بانک آینده برای جذب سپرده!

سه دیدگاه مختلف در مورد کاهش نرخ بهره در اقتصاد

نرخ رسمی ۱۵ ارز کاهش یافت

بهبود وضعیت بورس به یک عامل وابسته نیست

۵سناریو برای همسان‌سازی مرحله دوم حقوق بازنشستگان

با تخفیفات بیمه‌ای طرح ماه رحمت تا عید سعید فطر

«محیا» راهگشای بنگاه‌های کوچک و آسیب دیده

همراه بانک ملت؛ ارائه دهنده خدمات سامانه صیاد از طریق تلفن همراه

دلار جهانی نزولی شد

طبق گزارش imf، رشدی بیشتر از حد انتظار برای اقتصاد ایران رخ داد

تورم ایران تا سال ۲۰۲۶ به ۲۵ درصد خواهد رسید

۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۱/۱۸کد خبر: 318596
ایستانیوز:صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۲۰، ۱.۵ درصد بوده است که برای سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب ۲.۵ و ۲.۱ درصد عنوان شده است. این گزارش رشد اقتصادی سال ۲۰۲۶ برای ایران را همان رقم ۲.۱ درصد پیش‌بینی کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)؛صندوق بین‌المللی پول گزارش خود از وضعیت رشد اقتصادی جهان و کشورهای مختلف و چشم‌انداز این رشد را منتشر کرد. این گزارش نوشت، یک سال از ابتلا به پاندمی کووید 19 می‌گذرد و با افزایش تلفات انسانی و بیکاری میلیون‌ها نفر، جامعه جهانی هنوز با فشار شدید اجتماعی و اقتصادی رو به رو است. با این حال حتی با عدم اطمینان زیاد در مسیر پاندمی، راهی برای برون‌رفت از این بحران اقتصادی و اجتماعی قابل‌مشاهده است. در واقع به لطف نبوغ جامعه علمی، صدها میلیون نفر در حال واکسیناسیون هستند و انتظار می‌رود در اواخر سال جاری، این وضعیت در بسیاری از کشورها بهبود یابد. از طرفی اقتصادها با وجود کاهش تحرک، همچنان با روش‌های جدید کار سازگار می‌شوند، اتفاقی که منجر به بازگشت قوی‌تر از حد انتظار در سراسر مناطق جهان بوده است. علاوه بر این حمایت‌های مالی مضاعف دراقتصادهای بزرگ به ویژه در امریکا چشم‌انداز بهبود اقتصاد را افزایش داده است.
 
براساس گزارش IMF، آخرین چشم‌انداز اقتصاد جهانی، در مقایسه با پیش‌بینی ماه ژانویه، بهبود اقتصادی بیشتر از حد انتظار را نشان می‌دهد. طبق پیش‌بینی این صندوق در سال 2021، رشد 6 درصدی برای اقتصاد رخ خواهد داد که 0.5 درصد بیشتر از پیش‌بینی قبلی است. همچنین برای سال 2022 رشد 4.4 درصدی عنوان شده است که این رقم هم 0.2 درصد از رقم پیش‌بینی شده قبلی بالاتر است. این رقم‌ها بعد از کاهش رشد اقتصادی تاریخی منفی 3.3 درصدی در سال 2020 بوده است.
 
با این وجود آینده هنوز دلهره‌آور است. پاندمی هنوز شکست نخورده است و موارد ابتلا به ویروس در بسیاری از کشورها همچنان روبه‌رشد است. همچنین وضعیت بهبودی در کشورها متفاوت است.
 
رشد پیش‌بینی‌ها برای سال 2021 و 2022 عمدتا به دلیل ارتقا اقتصادهای پیشرفته بوده است، به‌خصوص برای ایالات متحده که پیش‌بینی می‌شود امسال 6.4 درصد رشد کند. سایر اقتصادهای پیشرفته از جمله منطقه یورو امسال با سرعت کمتری حرکت خواهند کرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود در میان بازارهای نوظهور و اقتصادهای درحال‌توسعه، چین امسال 8.4 درصد رشد کند. در حالی که اقتصاد چین سال 2020 به مسیر رشد برگشته بود، اما انتظار نمی‌رود که بسیاری از کشورهای دیگر تا سال 2023 به محدوده رشد مثبت برسند.
 
 
*وضعیت رشد اقتصادی ایران چطور است؟
 
صندوق بین‌المللی پول در گزارشش پیش‌بینی رشد اقتصادی، تورم، تراز حساب‌جاری و نرخ بیکاری را برای ایران سال 2021 و 2022 انجام داده است.
 
این گزارش نوشت رشد اقتصادی ایران برای سال 2020، 1.5 درصد بوده است که برای سال 2021 و 2022 به ترتیب 2.5 و 2.1 درصد عنوان شده است. این گزارش رشد اقتصادی سال 2026 برای ایران را همان رقم 2.1 درصد پیش‌بینی کرده است.
 
همچنین نرخ تورم در سال 2020، 36.5 درصد عنوان شده که سال 2021 به 39 درصد و سال 2022 به 27.5 درصد خواهد رسید. برای سال 2026، نرخ تورم ایران 25 درصد پیش‌بینی شده است. به نظر نمی‌رسد حالا حالاها ایران دوباره رنگ تورم تک‌رقمی را به خود ببیند.
 
این گزارش ادامه داد تراز حساب‌جاری ایران در سال 2020 منفی 0.7 درصد بوده است که سال 2021 و 2022 به 1.2 درصد خواهد رسید.
 
نرخ بیکاری ایران هم در سال 2020، 10.8 درصد عنوان شده که در سال 2021 و 2022 با رشد همراه خواهد بود. رقم پیش‌بینی شده برای سال 2021، 11.2 درصد و برای سال 2022، 11.7 درصد بوده است.
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:اقتصاد ایران
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *