RSS
امروز دوشنبه ، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار

عملیات بازار باز با هدف ثبات نرخ سود در بازار بین بانکی

جداول قانون بودجه ۱۴۰۰ به دولت ابلاغ شد + سند

قیمت طلای جهانی بالا رفت

دسترسی تمام سهامداران به ۵ مظنه برتر

ریپو ابزاری اطمینان بخش در بازار سرمایه

مشتری مداری از اولویت‌های اصلی ‌بیمه تجارت‌نو

خودروسازان مکلف به عرضه خودرو در بورس کالاشدند

جزییات توافق آزادسازی دلارهای ایران در عراق

روز سیاه رمزارزها

ردپای سیاست‌های پولی در روند منفی بورس

خروج سود سپرده از مدار نرخ‌گذار

ویپاد؛ بانکی تمام دیجیتال

بازار اجاره دستگاه کارتخوان داغ شد

بانک رفاه به بازنشستگان وام مسکن پرداخت می کند

طرح ویژه بانک سامان برای حمایت از صنایع بسته‌بندی کشور

۱۶ نکته مهم درباره کارت اعتباری سهام عدالت

سرنوشت بورس بعد از توافق جدید

آیا تورم ۵۰ درصدی در راه است؟

مقصر افزایش تورم و رشد پایه پولی کیست؟

نحوه اصلاح قانون چک تضمین شده در مجلس

نرخ تورم اجاره‌بها در پایان ۹۹ معادل ۲۷.۵ درصد

تعیین بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات طرح نوسازی مسکن

برگزاری جلسات آنلاین جزء برنامه های اصلی بانک رفاه است

مدیرعامل بیمه میهن از شعبه غرب تهران بازدید کرد

۱۰ اولویت بانک کارآفرین در سال ۱۴۰۰

مالیات‌ از تراکنش کارت‌خوان‌ها

۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸کد خبر: 318035
ایستانیوز:بانک مرکزی در جریان عمل به تکالیف قانون پایانه‌های فروشگاهی، حدود ۲.۵میلیون کارت‌خوان و درگاه اینترنتی را غیرفعال کرده و اطلاعات ۴.۷میلیون پایه پردازش را نیز پس از تکمیل و صحت‌سنجی، برای تشکیل پرونده مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،این کار، مقدمه ارسال بر خط اطلاعات تراکنش‌های بانکی کارت‌خوان‌ها و درگاه‌های اینترنتی به سازمان امور مالیاتی و مبنا قرار گرفتن این اطلاعات برای محاسبه و دریافت مالیات خواهد بود.
 
 این اقدام بانک مرکزی طرح پرحاشیه صندوق مکانیزه فروش را یک‌قدم دیگر به اجرا نزدیک‌تر می‌کند و می‌تواند آغازی برای حل مشکلات مالیات ارزش‌افزوده تولیدکنندگان و همچنین تضییع حقوق ذینفعان این درآمد باشد. بانک مرکزی تأکید کرده است که ساماندهی دستگاه‌های کارت‌خوان و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی را براساس ماده 11قانون پایانه‌های فروشگاهی انجام داده و این عملیات با همکاری سازمان امور مالیاتی ادامه دارد.
 
بنابر اعلام معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکنون اطلاعات 4میلیون و 700هزار کارت‌خوان و درگاه پرداخت که پیش ‌از این در سامانه مؤدیان مالیاتی ثبت نشده بود پس از تکمیل و صحت‌سنجی اطلاعات برای تشکیل پرونده مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه شده است.
 
همچنین زیرساخت‌های فنی و مقرراتی لازم نیز به‌گونه‌ای فراهم شده که از 20دی‌ماه 99 هر متقاضی جدید ترمینال پرداخت ابتدا ملزم به تشکیل پرونده مالیاتی است و روال تخصیص ترمینال به متقاضی جدید فقط پس از ثبت‌نام در سامانه و دریافت کدرهگیری ادامه خواهد یافت. علاوه‌بر ساماندهی این 4.7میلیون کارت‌خوان و درگاه پرداخت که پیش ‌از این در سامانه مؤدیان مالیاتی ثبت نشده بود، بانک مرکزی 2میلیون و 100هزار کارت‌خوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال یا کم‌تراکنش که فاقد پرونده مالیاتی بودند را قطع کرده است. البته این تعداد جدا از 360هزار کارت‌خوان و درگاه پرداخت اینترنتی است که در مرحله قبل به‌علت نامعتبر بودن کدملی و شناسه‌ملی نامعتبر یا پرونده مالیاتی غیرفعال قطع شده بود.
 
به نوشته همشهری، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان که با عنوان لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی(صندوق مکانیزه فروش) به مجلس تقدیم شده بود، در مهرماه 98به تصویب رسید و در آبان همان سال برای اجرا به دولت ابلاغ شد.
 
در ماده11 این قانون، بانک مرکزی موظف شده بود ظرف یک‌سال پس از ابلاغ قانون، با همکاری سازمان امور مالیاتی نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام کند و با ایجاد تناظر میان پایه پرداخت با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی، به هر یک از پایانه‌های فروش، شناسه یکتا اختصاص دهد.
 
طبق این قانون پس از تخصیص شناسه مذکور، تمام تراکنش‌های انجام شده از طریق حساب‌های بانکی متصل به دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی به‌عنوان تراکنش‌های بانکی مرتبط با فعالیت شغلی صاحب حساب محسوب می‌شود و بانک مرکزی موظف است اطلاعات این تراکنش‌های بانکی شامل مانده اول دوره، وجوه واریزی، وجوه برداشت‌شده و مانده آخر دوره هر حساب بانکی را به‌منظور تکمیل پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان به‌صورت برخط در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد.
 
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *