RSS
امروز دوشنبه ، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار

بهره‌برداری از پایگاه داده‌های مشتری بیمه کوثر

امکان استعلام خدمات خودرویی با نرم افزار فام موسسه ملل

"ایبیس" هتل برتر سال ۱۳۹۹ انتخاب شد

پرداخت تسهیلات به بخش های مولد توسط بانک سپه

برندگان «همراهی٢» صاپ یک میلیارد ریال جایزه گرفتند

چگونه بفهمیم چقدر بدهی مالیاتی داریم؟

معاملات الگوریتمی آزاد شد

اتباع خارجی بالای ۱۸ سال کارت بانکی می‌گیرند

عملیات بازار باز با هدف ثبات نرخ سود در بازار بین بانکی

جداول قانون بودجه ۱۴۰۰ به دولت ابلاغ شد + سند

قیمت طلای جهانی بالا رفت

دسترسی تمام سهامداران به ۵ مظنه برتر

ریپو ابزاری اطمینان بخش در بازار سرمایه

مشتری مداری از اولویت‌های اصلی ‌بیمه تجارت‌نو

خودروسازان مکلف به عرضه خودرو در بورس کالاشدند

جزییات توافق آزادسازی دلارهای ایران در عراق

روز سیاه رمزارزها

ردپای سیاست‌های پولی در روند منفی بورس

خروج سود سپرده از مدار نرخ‌گذار

ویپاد؛ بانکی تمام دیجیتال

بازار اجاره دستگاه کارتخوان داغ شد

بانک رفاه به بازنشستگان وام مسکن پرداخت می کند

طرح ویژه بانک سامان برای حمایت از صنایع بسته‌بندی کشور

۱۶ نکته مهم درباره کارت اعتباری سهام عدالت

سرنوشت بورس بعد از توافق جدید

یک کارشناس بازارسرمایه دلایل اصلاح قیمت سهام را بررسی کرد:

روند بازار سرمایه طبیعی است

۱۱:۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸کد خبر: 318025
ایستانیوز:عظیم ثابت، مدیرعامل کارگزاری بانک سپه ضمن بررسی دوره‌های مختلف اصلاح بازار سرمایه و دلایل آن، روند این روزهای بازار را تحلیل کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،عظیم ثابت با تأکید بر اینکه بازار از سال ۹۷ تا تابستان سال ۹۹ شاهد جهش‌های پرشتابی در قیمت سهام و بازدهی‌های خیره‌کننده‌ای بود، گفت: کاملاً طبیعی است که بعد از چنین رشدهای پرشتابی، دوره‌ای از اصلاح و استراحت را در مسیر بازار تجربه کنیم و بررسی روندهای مختلف بازار نشان می‌دهد که چنین مسیرهایی به‌صورت دوره‌ای همیشه اتفاق می‌افتد.
 
وی بازار سرمایه را بازاری پیشرو با ریسک و شفافیت بالا نسبت به سایر بازارها دانست و افزود: البته سایر بازارهای موازی نیز چنین روندهایی دارند و اتفاق‌های خارج از بازارها همیشه سیگنالی برای ورود و خروج به سرمایه‌گذاران هستند.
 
ثابت به روند روزهای اخیر بازار اشاره کرد و گفت: شرایط امروز بازار به‌گونه‌ای است که رشد نقدینگی زنگ هشدار حرکت به سمت اقتصاد تورمی است و در فضای تورمی همیشه بافاصله‌ای کوتاه بازار سرمایه با انتظارات تطبیق پیدا می‌کند و آهنگ رشد می‌گیرد، به‌عنوان‌ مثال سال گذشته که بنزین گران شد سیگنال تورم برای بازار سرمایه صادر شد، از سوی دیگر همه‌گیری کرونا در پایان سال گذشته منجر به رکود بسیاری از مشاغل شد که این موضوع نیز منابع زیادی را به سمت بازار سهام هدایت کرد که منجر به جهش‌های قابل‌توجهی بودیم.
 
به‌طور متوازن دوره‌های رکود همیشه بیشتر بوده است
 
این کارگزار بازار سرمایه به مرور دوره‌های رونق و رکود بازار پرداخت و گفت: مرور دوره‌های رونق و رکود از سال ۷۱ به این‌طرف نشان می‌دهد که به‌طور متوازن دوره‌های رکود همیشه بیشتر بوده و گاهی این دوران بعضاً به بالای ۶۰ ماه هم رسیده، به‌عنوان‌مثال دوره رکود دهه ۸۰ از سال ۸۳ آغاز و تا سال ۸۷ ادامه داشته، این روند در دهه ۹۰ از سال  ۹۲ تا ۹۷  به طول انجامید و  حدود ۵ سال بازار خوبی را تجربه نکردیم.
 
وی با تأکید بر اینکه در دوره‌های ریزش بازار هم‌روندهای صعودی داشتیم، گفت:  موج شماری تکنیکال الیوت نشان می‌دهد همیشه بازارها  یک‌روند ثابت را دنبال نمی‌کنند و در یک کانال مثبت صعودی یا نزولی دوره‌های اصلاح هم وجود دارد.
 
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه از سال ۹۷ بازار با آهنگ رشد شاخص‌ها مواجه شد، گفت: طی آن سال بازدهی شاخص حدود ۸۵ درصد بود که این روند در سال ۹۸ به میانگین بازدهی ۱۸۶ درصدی رسید، در ابتدای سال این سرعت رشد به‌گونه‌ای بود که طی چهار ماه ابتدای سال میانگین بازدهی بازار به بیش از ۳۰۰ درصد رسید.
 
ثابت با تأکید بر جهش‌های شارپی شاخص از سال ۹۷ تا ابتدای تابستان سال ۹۹ گفت: اصلاح و استراحت بازار بعد از جهش‌های پرسرعت طی یک دوره دوساله در موج شماری های بزرگ کاملاً  طبیعی است، بنابراین نباید فراموش کرد که همیشه  رشدهای بزرگ، افت‌هایی به همان نسبت را هم همراه دارد.
 
وی با اشاره به موضوع مالی – رفتاری در بازار افزود: از سویی دیگر رفتارهای هیجانی و احساسی هم معمولاً در چنین شرایطی بازار را کاملاً تحت تأثیر قرار می‌دهد اما درمجموع روند کلی بازار تا امروز اتفاقی غیرعادی و غیرطبیعی را به همراه نداشته، رشد خیره‌کننده نسبت P/E بازار تا ۳۰ مرتبه طی آن دوران نشان می‌داد که ارزش‌گذاری‌ها فقط بر مبنای عرضه و تقاضا بوده و این شرایط باعث می‌شود کوچک‌ترین تلنگری مثل خروج نقدینگی، ریزش‌های شدیدی را با خود به همراه داشته باشد.
 
پیش بینی بازار در فصل بهار
 
عظیم ثابت با پیش‌بینی بهاری خوب برای بازار سرمایه تأکید کرد: اگر سهام را کالا در نظر بگیریم، مکانیزم عرضه و تقاضا در این بازار هم جاری است، این‌گونه نیست که سهمی همیشه در رشد یا افت باشد، هر سهمی به قیمت ذاتی نزدیک شود سرمایه‌گذاران آن را می‌خرند اما اگر قیمت بالاتر از ارزش ذاتی شود، سرمایه‌گذاران از آن خارج می‌شوند، بر اساس این موارد همیشه در یک مقاطعی بازار تحلیل می‌کند و این‌گونه نیست که قیمت سهم آن‌قدر افت کند که به صفر برسد.
 
توصیه
 
وی به سرمایه‌گذاران توصیه کرد با نگاه بلندمدت و تکیه‌بر دانش وارد بازار سرمایه شوند و گفت: بازار سرمایه، بازاری پویا است که باید به آن نگاه بلندمدت داشت و از نوسانات کوتاه‌مدت نترسید. هر بازاری مختصات خودش را دارد و به‌خصوص بازار سرمایه نیازمند دانش مالی، تحقیق، تحلیل و مطالعه است و اگر دانش کافی ندارید قطعاً باید غیرمستقیم و از طریق صندوق‌ها یا سبدهای سرمایه‌گذاری وارد بازار شوید. افرادی که علاقه‌مند به حضور مستقیم در بازار هستند باید دوره‌های آموزشی را بگذرانند و با آگاهی کامل وارد بازار شوند.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *