RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار

تقدیر از برترین‌های رازمان اکوسیستم همراز بیمه رازی

آگهی دعوت به مجمع عمومی بیمه سینا

مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی شد

دارایی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران عدالت

رشد ۱۰۵ درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس

بیت‌ کوین بر قله ۶۴هزار دلاری

قیمت دلار ۲۵ فروردین ماه۱۴۰۰

افزایش قیمت ۳.۶۴ دلاری نفت خام سنگین ایران در ماه مارس

پرداخت بیش از ۱۵ میلیارد ریال خسارت بیمه کرونا توسط بیمه سامان

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی

قاچاق چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟

اعتبار ویژه بانک مسکن برای در سیستان و بلوچستان

نظام تک نرخی ارز به مهار تورم کمک می‌کند

ارسال لایحه درصد سهامداری بانک مشترک ایران و ونزوئلا به مجلس

آشتی حقیقی‌ها با بورس

یارانه رمضان امشب واریز می‌شود

شیوه جالب بانک آینده برای جذب سپرده!

سه دیدگاه مختلف در مورد کاهش نرخ بهره در اقتصاد

نرخ رسمی ۱۵ ارز کاهش یافت

بهبود وضعیت بورس به یک عامل وابسته نیست

۵سناریو برای همسان‌سازی مرحله دوم حقوق بازنشستگان

با تخفیفات بیمه‌ای طرح ماه رحمت تا عید سعید فطر

«محیا» راهگشای بنگاه‌های کوچک و آسیب دیده

همراه بانک ملت؛ ارائه دهنده خدمات سامانه صیاد از طریق تلفن همراه

دلار جهانی نزولی شد

رئیس هیات مدیره انجمن روغن نباتی از دلایل تلاطم در بازار می‌گوید

تب تقاضای کاذب در بازار روغن خوراکی

۱۴:۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷کد خبر: 318003
ایستانیوز:رئیس هیات مدیره انجمن روغن نباتی می‌گوید که حرف و حدیث‌ها در مورد حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی منجر به شکل گیری تقاضای غیرطبیعی در بازار روغن نباتی شده؛ به طوری که پس از سه ماه عرضه فراوان روغن ، این تقاضا هنوز فروکش نکرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،بازار روغن نباتی پس از اندکی آرامش در ماه‌های گذشته، بار دیگر متلاطم شده و این کالای اساسی با افزایش قیمت و تا حدودی کمبود مواجه شده است. اما آن طور که رئیس هیات مدیره انجمن روغن نباتی عنوان می‌کند، تولید و عرضه روغن دست‌کم در سه ماه اخیر بیش از تقاضای معمول در سال‌های گذشته بوده است و او وضعیت کنونی بازار روغن نباتی را غیر طبیعی می‌داند.
 
حال آنکه گفته می‌شود، کاهش واردات روغن خام نسبت به سال گذشته، افزایش شدید قیمت جهانی هر تن روغن خام که از حدود 600 دلار به حدود 1600 دلار رسیده و همچنین شوک‌های مقطعی دستگاه‌های دولتی که از طریق تصمیمات خلق الساعه به بازار وارد می کنند، چنین وضعیتی را در مورد روغن نباتی رقم زده و منجر به شکل‌گیری تقاضای کاذب و احتکار این کالا در بخش‌های مختلف از جمله خانوار شده‌است.
 
ابولحسن خلیلی، رئیس هیات مدیره انجمن روغن نباتی درباره وضعیت تولید و توزیع روغن در کشور، گفت: تامین روغن خام، تولید روغن نباتی و توزیع آن نه تنها از سطح تقاضای معمول،کمتر نیست بلکه میزان تولید و توزیع به نسبت ماه‌های مشابه سال گذشته نیز بیشتر بوده است. به گفته وی، در یازده ماه سال جاری، معادل یک میلیون و643 هزار تن روغن نباتی تولید شد که از این میزان، یک میلیون و 150 هزار تن روغن مایع بوده و 492 هزار تن روغن جامد و نیمه جامد بوده است؛ بر این اساس، در ماه‌های آبان،آذر و دی به ترتیب 125 هزار تن، 163 هزار تن و 185 هزار تن و در بهمن ماه 196 هزار تن روغن نباتی تولید شده است. به گفته خلیلی، در اسفندماه نیز روند تولید روغن خوراکی مطلوب است و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا سقف 215 هزار تن برسد و به همین مقدار نیز روغن در بازار عرضه شود. او در عین حال، تصریح می‌کند که برای فروردین ماه سال آینده نیز تمهیدات لازم برای تامین روغن خام و تولید در سطح ماهیانه 200 هزار تن اندیشیده شده و از این نظر نگرانی وجود ندارد.
 
 او افزود: آمار توزیع نیز همین روند رشد را طی کرده و از توزیع 120 هزار تن روغن در آبان ماه به 190 هزار تن در بهمن ماه رسیده است. حال آنکه در شرایط معمول سال های 1395 و1396 با توزیع ماهانه 125 تا 130 هزار تن روغن، رقابت بر بازار حاکم بوده و البته عرضه بر تقاضا پیشی می‌گرفت. در4 ماه گذشته نیز به طور متوسط بین 30 تا 50 هزار تن روغن بیش از سطح معمول مصرف کشور تولید و توزیع شده و همه دستگاه ها دخیل از جمله شرکت بازرگانی دولتی و بخش خصوصی در واردات به موقع، ترخیص و تامین روغن خام نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند.
 
 خلیلی با بیان اینکه «وضعیت کنونی بازار، از روند غیرطبیعی تقاضای روغن گواهی می‌دهد» ادامه داد: مشخص نیست که چرا پس از آنکه سه ماه پیاپی، عرضه کالا به وفور انجام گرفته‌، تقاضا فروکش نکرده‌است. البته بخشی از تقاضا تحت‌تاثیر برخی حرف و حدیث‌‌ها درباره احتمال توقف تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی از جمله روغن ملتهب شده که البته در انتهای بهمن‌ماه مشخص شد که فعلا هیچ تغییری در نرخ تامین ارز موردنیاز برای روغن نباتی ایجاد نخواهد شد وکماکان در سال 1400 نیز کالاهای اساسی و روغن با ارز 4200 تومانی تامین خواهند شد. بنابراین آنچه که در بازار روغن نباتی شاهد هستیم از یک روند غیرطبیعی حکایت دارد و نمی‌تواند با واقعیت‌های بازار مطابقت داشته باشد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *