RSS
امروز دوشنبه ، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار

بهره‌برداری از پایگاه داده‌های مشتری بیمه کوثر

امکان استعلام خدمات خودرویی با نرم افزار فام موسسه ملل

"ایبیس" هتل برتر سال ۱۳۹۹ انتخاب شد

پرداخت تسهیلات به بخش های مولد توسط بانک سپه

برندگان «همراهی٢» صاپ یک میلیارد ریال جایزه گرفتند

چگونه بفهمیم چقدر بدهی مالیاتی داریم؟

معاملات الگوریتمی آزاد شد

اتباع خارجی بالای ۱۸ سال کارت بانکی می‌گیرند

عملیات بازار باز با هدف ثبات نرخ سود در بازار بین بانکی

جداول قانون بودجه ۱۴۰۰ به دولت ابلاغ شد + سند

قیمت طلای جهانی بالا رفت

دسترسی تمام سهامداران به ۵ مظنه برتر

ریپو ابزاری اطمینان بخش در بازار سرمایه

مشتری مداری از اولویت‌های اصلی ‌بیمه تجارت‌نو

خودروسازان مکلف به عرضه خودرو در بورس کالاشدند

جزییات توافق آزادسازی دلارهای ایران در عراق

روز سیاه رمزارزها

ردپای سیاست‌های پولی در روند منفی بورس

خروج سود سپرده از مدار نرخ‌گذار

ویپاد؛ بانکی تمام دیجیتال

بازار اجاره دستگاه کارتخوان داغ شد

بانک رفاه به بازنشستگان وام مسکن پرداخت می کند

طرح ویژه بانک سامان برای حمایت از صنایع بسته‌بندی کشور

۱۶ نکته مهم درباره کارت اعتباری سهام عدالت

سرنوشت بورس بعد از توافق جدید

توصیه مهم به بورس بازان

۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰کد خبر: 317807
ایستانیوز:یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل افت شاخص در روز‌های اخیر، گفت: به سهامداران توصیه می‌شود که علاوه بر خرید پله‌ای، اقدام به نگهداری سهام در قیمت‌های فعلی کنند و فروش سهام در وضعیت کنونی بازار به خصوص در سهم‌های بنیادی، اشتباه خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،هومن عمیدی به افت دسته جمعی نماد‌های بورس در نخستین هفته اسفند ماه اشاره کرد و افزود: دلایل متفاوتی باعث ایجاد روند نزولی شاخص بورس در چند روز اخیر شد، با توجه به اخبار خوبی که از توافق ضمنی دولت و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای درباره یک برنامه سه ماهه هماهنگ شده اتخاذ شده بود پیش بینی می‌شد که بازار سرمایه واکنش مثبتی را نسبت به این موضوع نشان دهد، اما در روز بعد از این تصمیم و در لحظات ابتدایی معاملات بورس، شاهد واکنش مجلس نسبت به این ماجرا بودیم که حتی بررسی ردیف بودجه هم از دستور کار دولت مجلس خارج شد، این تقابل بین مجلس با دولت باعث افت دسته جمعی نماد‌ها و ایجاد فضای ترس در بازار شد.
 
وی اظهار داشت: در کنار این موضوع، برخی از شائبه‌ها مبنی بر اینکه سازمان بورس قصد ادامه دادن تغییر دامنه نوسان برای مدت طولانی را ندارد بر روند بازار تاثیرگذار بود و زمینه ایجاد صف‌های فروش در اکثر نماد‌هایی که صف فروش آن‌ها جمع آوری شده بود را فراهم کرد.
 
عمیدی با بیان اینکه این موضوع باید مدنظر قرار گرفته شود که با توجه به کاهش دامنه نوسان در سمت منفی، افت بازار بورس نمی‌تواند برای مدتی طولانی منفی باشد، افزود: سطح فعلی نماد‌ها به قدری با جذابیت همراه هستند که هر لحظه ممکن است بازار به سمت روند مثبت بازگردد و فضای بازار وارد مدار صعودی شود.
 
این کارشناس بازار سرمایه دیگر عامل تاثیرگذار در روند منفی شاخص بورس را فروش سنگین اوراق دانست و گفت: عده‌ای بر این باور بودند در فضایی که بازار منفی است بهتر می‌توان این اوراق را به فروش رساند، به همین دلیل فضای بازار سرمایه توسط برخی حقوقی‌ها در حال کنترل است تا بازار منفی بماند و این اوراق‌ها بتوانند به خوبی فروش بروند.
 
وی اظهار داشت: معاملات اوراق دولتی در طول هفته گذشته و حجم بالایی که معامله شده است تا حد زیادی موید این نکته است که این تصور می‌تواند درست باشد و منفی ماندن بازار نمی‌تواند دربرگیرنده این موضوع نباشد.
 
عمیدی اظهار داشت: اکنون شرایط بازار سرمایه به سمتی پیش رفته است که دیگر تحلیل بنیادی و گزارش خوب شرکت‌ها بر روی کدال نیز نتوانسته برای سهامداران اطمینان ایجاد کند و سرمایه گذاران را تشویق به خرید کند.
 
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به رشد قیمت‌های جهانی به دلیل سال نو چینی‌ها و تقاضای مثبت کامودیتی‌ها به موقعیت‌های مناسب، به نظر می‌رسد که بی توجهی سرمایه گذاران و سهامداران به قیمت‌های جهانی، جاماندگی از بازار سرمایه را برای آن‌ها در نماد‌های متاثر از این قیمت‌های جهانی به دنبال داشته باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: توجه به این نکته می‌تواند مهم باشد که محرک‌های سازمان بورس برای بازگشت بازار سرمایه کامل نبوده و تغییر دامنه نوسان به تنهایی نتوانست زمینه کاهش فشار فروش را فراهم کند.
 
عمیدی ادامه داد: به طور قطع قوانین مهمی مثل بازارگردانی و دیگر قوانین مانند قوانین صندوق ها، سبد‌ها و قوانین عرضه آن‌ها در این مسئله بسیار تاثیرگذار است و سازمان بورس باید به طور حتم در این مسئله تصمیم سریعی را اتخاذ کند.
 
این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد و افزود: در شرایط فعلیف توصیه ما به سرمایه گذاران. خرید پله‌ای سهام (خرید چندمرحله ای) است و به نظر می‌رسد که خرید پله‌ای در این قیمت‌ها با جذابیت همراه باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تثبیت قیمت‌ها در بازار‌های موازی و افت قابل توجه شاخص کل می‌تواند چنین امیدواری را به بازار القا کند که روند نزولی بازار به انتهای خود رسیده است و خرید‌های پله‌ای سهام در بازار می‌تواند به عنوان تصمیم درستی برای سرمایه‌گذاران تلقی شود.
 
عمیدی اظهار داشت: به سهامداران توصیه می‌شود که اقدام به نگهداری سهام در قیمت‌های فعلی کنند و فروش سهام در وضعیت کنونی بازار به خصوص در سهم‌های بنیادی بی معنی خواهد بود.
 
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، همچنین توصیه می‌شود تا سهامداران با توجه به رشد قیمت جهانی نفت و فلزات، به طور حتم در پرتفوی سهام خود از سهام شرکت‌های دلاری برخوردار باشند.
 
وی روند معاملات بورس در هفته جاری را مورد پیش بینی قرار داد و تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود در کشور و تحلیل وضعیت بنیادی شرکت ها، پیش بینی می‌شود که در هفته پیش رو روند بازار سرمایه روند بازگشتی و صعودی را در پیش گیرد، اما لازمه دست یابی به روند صعودی بازار، قرار گرفتن میزان نقدینگی لازم در اختیار حقوقی‌ها و جمع آوری سهام توسط بازارگردان‌ها بدون توجه به محدودیت‌ها است.
 
شاخص بورس در معاملات هفته‌ای که گذشت ۳۳ هزار واحد کاهش داشت؛ شاخص کل در پایان روز چهارشنبه (۲۹ بهمن ماه) در حالی با رقم یک میلیون و ۲۳۸ هزار واحد به معاملات پایان داد که این رقم در روز چهارشنبه (۶ اسفند) به یک میلیون و ۲۰۵ هزار واحد رسید.
 
همچنین شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته پایانی بهمن ماه ۴۳۸ هزار و ۹۶۶ واحد بود که در هفته گذشته این عدد به ۴۳۴ هزار و ۳۸۹ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از ۲۸۶ هزار و ۹۵۷ واحد به عدد ۲۸۳ هزار و ۸۳۸ واحد رسید.
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *