RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار

تقدیر از برترین‌های رازمان اکوسیستم همراز بیمه رازی

آگهی دعوت به مجمع عمومی بیمه سینا

مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی شد

دارایی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران عدالت

رشد ۱۰۵ درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس

بیت‌ کوین بر قله ۶۴هزار دلاری

قیمت دلار ۲۵ فروردین ماه۱۴۰۰

افزایش قیمت ۳.۶۴ دلاری نفت خام سنگین ایران در ماه مارس

پرداخت بیش از ۱۵ میلیارد ریال خسارت بیمه کرونا توسط بیمه سامان

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی

قاچاق چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟

اعتبار ویژه بانک مسکن برای در سیستان و بلوچستان

نظام تک نرخی ارز به مهار تورم کمک می‌کند

ارسال لایحه درصد سهامداری بانک مشترک ایران و ونزوئلا به مجلس

آشتی حقیقی‌ها با بورس

یارانه رمضان امشب واریز می‌شود

شیوه جالب بانک آینده برای جذب سپرده!

سه دیدگاه مختلف در مورد کاهش نرخ بهره در اقتصاد

نرخ رسمی ۱۵ ارز کاهش یافت

بهبود وضعیت بورس به یک عامل وابسته نیست

۵سناریو برای همسان‌سازی مرحله دوم حقوق بازنشستگان

با تخفیفات بیمه‌ای طرح ماه رحمت تا عید سعید فطر

«محیا» راهگشای بنگاه‌های کوچک و آسیب دیده

همراه بانک ملت؛ ارائه دهنده خدمات سامانه صیاد از طریق تلفن همراه

دلار جهانی نزولی شد

حجت‌اله صیدی عنوان کرد

افزایش سالانه ۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی با طرح «طراوت» بانک صادرات

۱۰:۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸کد خبر: 317477
ایستانیوز: ​مدیرعامل بانک صادرات ایران با بیان این که طرح «طراوت» بانک صادرات ایران، الگویی مناسب برای تأمین مالی و ظرفیت‌سازی در صنعت پتروشیمی است، از امکان افزایش ۲۵ میلیون تن محصولات این صنعت با استفاده از طرح مذکور در افقی پنج ساله خبر داد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) ، حجت‌اله صیدی در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی که با حضور مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان‌های منطقه آزاد کیش و قشم، مدیران عامل شرکت‌ها و‌ مسئولان صنعت پتروشیمی، مدیران عامل بانک‌ها و فعالان عرصه صنعت پتروشیمی برگزار شد، اظهار کرد: نفت و گاز و پتروشیمی، مزیت رقابتی کشور ماست که باید قدرش را بدانیم و درست از آن استفاده کنیم.
وی افزود: به منظور ظرفیت‌سازی در رقابت با برخی کشورهای همسایه تا پنج سال آینده باید برای سالیانه دست کم ۵ میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی تامین مالی صورت گیرد که طرح «طراوت» بانک صادرات ایران الگوی مناسب و تجربه‌ای قابل توجه در این زمینه است.
مدیرعامل بانک صادرات ایران سه موضوع مزیت رقابتی بسیار بالا،  پیشی گرفتن برخی کشورهای همسایه در تولید محصولات و تامین مالی صنعت پتروشیمی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: قطع وابستگی اقتصاد به نفت، به معنی حذف نفت و گاز نیست بلکه استفاده درست از آن است و استفاده درست، ایجاد بالاترین ارزش افزوده است. بالاترین ارزش افزوده نیز تکمیل زنجیره‌ محصول و رسیدن به محصول نهایی، به جای صادرات نفت خام و گاز مایع و حتی متانول و اتیلن و نظایر آن است.
مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: ماموریت بزرگ ما این است که به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا صنعت نفت و گاز با سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی به تامین ‌کننده اصلی تولید ناخالص داخلی کشور تبدیل شود.
حجت‌اله صیدی با بیان این که ما قرار بود در سال ۱۴۰۰ از مهم‌ترین رقیب‌مان در منطقه جلو بزنیم، گفت: این در حالی است که از الان تا پنج سال دیگر باید حدود هشت تا ده میلیون تن ظرفیت ایجاد کنیم تا خیلی عقب نمانیم؛ چرا که در حال حاضر حجم تولید محصولات پتروشیمی در کشور نزدیک به ۴۰ میلیون تن از کشورهای رقیب همسایه کمتر بوده و با وجود اقتصاد بزرگ کشور، جمعیت، موقعیت جغرافیایی و نهادهای علمی، فنی و تخصصی، تولید ناخالص داخلی ما، نصف برخی از این کشورهاست. بنابراین برای رسیدن به سطح کشورهایی نظیر کشور خودمان، باید نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته باشیم و از این میزان حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار باید از صنعت پتروشیمی عاید شود.
مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: برای ظرفیت‌سازی جدید و متناسب با پیشرفت رقبا به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز است تا حداقل ۲۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی ظرف پنج سال آینده در این صنعت تولید شود.
وی با بیان این که اتکاء به دانش‌بنیان‌ها رمز موفقیت در ساخت داخل است، اظهار امیدواری کرد: این رخداد بزرگ، نقطه‌ آغاز حرکتی عظیم در تولید در آستانه‌ ورود به قرن نو شود.
صیدی ادامه داد: در بخش تولید و سازندگان داخلی صنعت پتروشیمی، حماسه‌های بزرگی خلق شده و باید با اعتماد مضاعف و کنترل کیفیت از آنها حمایت کنیم و در کنار سازندگان داخلی، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز کمک خواهد کرد تا اهداف این صنعت تحقق یابد.
وی در بیان سومین محور سخنان خود که به تامین مالی اختصاص داشت، گفت: چهار بانک‌ حاضر در این نمایشگاه بیش از ۶۰ میلیارد دلار منابع مالی دارند و اگر بتوان حداقل ۱۰ درصد آن را به حمایت از صنعت پتروشیمی اختصاص داد، تولید ۲۵ میلیون تن محصولات این صنعت در افق پنج ساله محقق خواهد شد.
مدیرعامل بانک صادرات ایران طرح «طراوت» را الگویی مناسب برای تحقق این چشم‌انداز  عنوان کرد و افزود: با استفاده از الگوی تأمین مالی، اعتباری و زنجیره‌ای همچون طرح طراوت بانک صادرات ایران با اختصاص یک واحد منابع مالی می‌توان سه واحد اعتبار تامین کرد و به واسطه همراهی چند بانک با تخصیص یک تا دو میلیارد دلار نقدی می‌توان حدود سه تا چهار میلیارد دلار گردش مالی در صنعت  پتروشیمی به وجود آورد.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *