RSS
امروز پنج شنبه ، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
آخرین اخبار

افتتاح حساب ۲۰۸ هزار متقاضی مسکن ملی در بانک مسکن

«نشان بانک» اپلیکیشن ایوا محصول برتر سال ۹۹ شد

مدیرعامل بانک رفاه به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور

معرفی خدمات بانک توسعه صادرات ایران به فعالان اقتصادی لرستان

سرنوشت FATF در هاله‌ای از ابهام

شامخ کل اقتصاد به ۵۳.۷۳ واحد رسید

آینده در دست هوش انسانی و مصنوعی است

برگزاری آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن

رشد ۹۳ درصدی فروش شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس

تامین مالی ۵۰ هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران

خودپردازهای بانک صادرات «هفت‌گنج» جایزه می‌دهند

وام ازدواج ١٠٠ میلیونی برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سال

خودتحریمی عدم پذیرش FATF مانعی در مسیر نظام بانکی

دیدار مدیرعامل بانک ملت با رییس کمیته امداد امام

تمامی شعب بانک دی به دستگاه‌های خودگردان مجهز شدند

پرداخت خسارت های درمانی حداکثر در ۷ روز

انتصاب سرپرست مدیریت امور مالی بیمه آرمان

مستمری اسفند بازنشستگان زودتر از موعد مقرر پرداخت می شود

حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد تصویب شد

بیمه کوثر حامی جهادگران عرصه توسعه

تعویق یک‌ساله اجراییه‌های بنگاه‌های تولیدی

دوخدمت جدید غیرحضوری تامین اجتماعی رونمایی شد

خبر خوش درباره جبران ضرر بورس بازان

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

بانک پاسارگاد از برگزیدگان آزمون سراسری تقدیر کرد

مدیرعامل رتبه‌بندی پایا؛

لزوم استقلال نهاد سیاست گذار بازار سرمایه

۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۶کد خبر: 316878
ایستانیوز:یک کارشناس بازار سرمایه با یادآوری اینکه بر اساس قانون بازار اوراق بهادار، مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس، یگانه نهاد نظارت بر اجرای مقررات بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار است که باید با استقلال عمل و راهکارهای کارشناسی، بازار سرمایه را ساماندهی کند، افزود: این قانون فصل الخطاب نظارت و ارکان نظارتی در بازار سرمایه است، اما متأسفانه، مدتی است، به دلیل دخالت‌ها، موضع‌گیری‌ها و سخنان برخی مقامات خارج از بازار سرمایه، فضای بورس، سیاسی شده و دود غلیظ آن به چشم سهامداران و منافع آنان می‌رود و در نهایت، اقتصاد ایران در معرض تهدیدی جدی قرار می‌گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، رضا عیوض‌لو ضمن بیان  مطلب فوق به عصرمالی گفت: موضوع استقلال نهاد سیاست‌گذار، موضوعی است که در بازارهای مالی از اهمیت بالایی برخوردار است و همان‌طور که نهادی مانند بانک مرکزی باید مستقل از دولت باشد تا بتواند به مأموریت‌های قانونی خود عمل کند، همه نهادهای مالی دیگر و از جمله، بورس نیز باید استقلال مشابهی داشته باشند، وگرنه، زمین گیرشده و قادر به انجام وظایفشان نخواهند بود. 
 
وی گفت: نهاد نظارتی در بازار سرمایه، همانند داور مسابقه است که دغدغه اصلی‌اش باید نظارت بر اجرای دقیق قانون باشد و نباید از اطراف زمین، دستورات و دیدگاه‌هایی به او دیکته شود که مغایر قانون است زیرا در این صورت، مطالبات غیرورزشی و حتی سلیقه‌ای بر فضای مسابقه حاکم می‌شود و نظم بازی، کاملاً، از بین می‌رود و اگر چنین شود، نه داور، بلکه مداخله کنندگان غیرقانونی در داوری مقصر هستند.
 
وی با تأکید بر اینکه در این قانون، شورای بورس و اوراق بهادار به‌عنوان نهاد ناظر عالیه، معرفی و سازمان بورس و اوراق بهادار هم به‌عنوان بازوی مقررات‌گذار و ناظر بر حکم اجرای این مقررات تعیین شده است متذکر شد: این ساختار، مصوبه کارشناسی شده مجلس است، بنابراین، همه مقامات قوای سه‌گانه و به‌خصوص نمایندگان قوه مقننه باید به الزامات اجرایی این قانون مهم، پایبند باشند.
 
مدیرعامل رتبه‌بندی پایا تصریح کرد: نهاد نظارتی بازار سرمایه ، مطابق وظایف سنگین محوله، باید تدوین گر و ناظر اجرای قوانین و قواعدی باشد که مشارکت‌کنندگان در بازار سرمایه، احساس کنند این بازار، بازاری مناسب برای رقابت آزاد و منصفانه است و نهایتاً، قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضای واقعی و به‌دوراز مداخلات غیرقانونی، کشف می‌شود و مبنای معاملات قرار می‌گیرد. علاوه بر این، وقتی قانون، نهادی را به‌عنوان ناظر معرفی می‌کند، قطعاً، تخلفات احتمالی نیز باید از طریق همان ناظر پیگیری شود. در واقع، بازار سرمایه فقط و فقط یک ناظر دارد و آن‌هم، سازمان بورس است.
 
این کارشناس بازار سرمایه با تأکید مجدد بر نقش استقلال سازمان بورس در انجام‌ وظیفه بهینه این نهاد، افزود: سازمان بورس باید هم وظیفه نظارتی مؤثری بر ناشران اوراق بهادار داشته باشد تا شرکت‌ها، افشای اطلاعات بهنگام و دقیقی انجام دهند و هم در معاملات بازار، مانع دستکاری‌ ها و معاملات مبتنی بر اطلاعات نهانی را بگیرد و انجام این مأموریت‌ ها هم بدون احترام همه نهادها و مقامات به استقلال سازمان بورس، امکان‌پذیر نیست.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *